GRY
 
 

Nago przy dziecku - tak czy nie?

Czy pozwolić dziecku chodzić nago? Do kiedy można kąpać się z dzieckiem? Co zrobić, gdy córeczka pociągnie tatusia za przyrodzenie? Jak reagować, gdy dziecko się masturbuje?

dziecko, rodzice

Pytania o nagość w obecności dzieci zadaliśmy psycholog dr Julicie Wojciechowskiej.

Jeśli twoje dziecko chce wiedzieć, skąd się biorą dzieci, to nie zbywaj go, mówiąc: „Nie zadawaj takich pytań” albo „Porozmawiamy o tym, gdy dorośniesz”. W ten sposób dasz znak, że jego pytania są niewygodne, a odpowiedzi kryją tajemnicę. Nie zaspokajając jego ciekawości, sprawisz, że dziecko będzie roiło sobie coś w głowie, poświęcając tematowi więcej czasu, niż potrzeba.

Jak wyjaśnić dziecku, skąd się biorą dzieci albo dlaczego mama ma piersi, a tata nie?

Odpowiadamy tylko na to, o co pyta dziecko. Ale problem w tym, że w jego pytaniach słyszymy więcej, niż było intencją dziecka, zwłaszcza gdy dotyczy to seksu. Sama padłam ofiarą takiego myślenia. Przed Wielkanocą moja córka spytała, co to jest skrobanka. Skąd ona zna takie słowo? Okazało się, że to jej określenie na jajko, które pokrywa się woskiem i oskrobuje. I tak jest ze wszystkim. Więc jeśli dziecko pyta, dlaczego mama ma piersi, a tata nie, odpowiadamy prosto: że kobiety różnią się od mężczyzn, albo że: jak urośniesz, to też tak będziesz wyglądać. Gdy pyta, skąd się biorą dzieci – że np. z brzucha. I koniec! Jeśli to nie wystarczy, dziecko zada następne pytanie. Ale odpowiadając, dajemy sygnał, że jesteśmy gotowi do rozmowę, pozwalamy też uwolnić się od ciekawości.

Co robić, gdy dziecko zobaczy rodzicielski seks?

Cóż, trzeba spokojnie wyjaśnić, że rodzice czasem takie rzeczy robią, bo się kochają, i że przy tym wydają różne dźwięki. Lepiej jednak przewidzieć to, że dziecko może ich podejrzeć, wcześniej zacząć zamykać drzwi do sypialni, uczulić dzieci, by pukały. Umówić się, że np. w niedzielę nie opuszczają swoich pokoi, dopóki rodzice nie wstaną.

Zobacz też: 5 kłopotliwych pytań, których boją się rodzice - sprawdź, co odpowiadać.

Są rodzice, którzy chodzą nago po domu, zachęcając do tego swoje dzieci.

Rodzice mogą chodzić na golasa, ale powinni pamiętać o tym, że dla dziecka dom i świat poza nim to jedno. Nie musi wiedzieć, że to, co obowiązuje w domu, nie dotyczy tego, co na zewnątrz. Dlatego trzeba mu to powiedzieć i... przypominać. Że nie paraduje się nago, gdy w domu są goście albo gdy idzie się do kolegi na noc. To trudne, bo jak dziecku wytłumaczyć, że w domu robi się jedno, a poza nim coś innego? Dziecko może sobie z tym nie poradzić.

Przecież rodzice chcą, by ich dziecko się nie wstydziło.

Ależ nie chodzi mi o to, by dziecko wstydziło się swojego ciała, ani też o to, by rodzicie wstydzili się przed dzieckiem. Dziecko powinno tylko poznać zasady intymności. Że należy przestrzegać ich wobec innych, a inni muszą przestrzegać ich wobec niego. Rodzice mogą pokazać dziecku, że nie wstydzą się swojego ciała, ale że to ciało ma strefy – nazwijmy je skarbami – które zachowuje się na specjalne okazje, pokazuje tylko nielicznym, np. żona mężowi, lekarzowi, dziecko rodzicom, którzy je pielęgnują. Przy okazji warto mówić, że nikt oprócz samego dziecka i wymienionych osób nie może ich dotykać ani tego żądać. Nikt! Ani starszy brat, kolega, ani przyjaciel domu. Te skarby są cenne jak skarbiec w bajkach.

Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!
Doładuj
Przeładuj