Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Warszawa lubi książki

Już wiemy, kto otrzymał Nagrodę Literacką m.st Warszawy za rok 2012 w kategorii "Literatura dziecięca - tekst i ilustracje". Jury postanowiło nagrodzić książkę wariacką, czyli...
Tatiana Audycka-Szatrawska
Nagroda Literacka m.st. Warszawy

Do nagrody w ulubionej przez nas kategorii nominowano trzy książki: "Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie" Doroty Sidor oraz Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Wydawnictwo Dwie Siostry), "XY" Joanny Rudniańskiej oraz Jacka Ambrożewskiego (Muchomor) oraz "Tajemnica Malutkiej" Anny Onichimowskiej i Agaty Dudel (Ezop). Zwycięzcą została książka  "Gdzie jest wydra?" - jej autorzy odebrali nagrodę 22 kwietnia.

Prof. Grzegorz Leszczyński, członek jury, znawca literatury dziecięcej: - "Gdzie jest wydra?" otwiera nadzieje na czytelnictwo młodego pokolenia. To książka, która nie tylko zaprasza czytelnika do środka, ale taka, w której czytelnik musi wraz z bohaterami skakać ze strony na stronę. I ilustracje - nie są piękne, są zachwycające. Są deformacją, prowokacją - tak jak i tekst. Śmiemy twierdzić, że książka będzie dla młodego pokolenia bardziej atrakcyjna niż gry komputerowe i wszelkie wirtualne szaleństwa.


O nagrodzie

Nagroda Literacka m.st Warszawy po raz pierwszy przyznano w roku 1926. Ostatni raz w 1938 r. Otrzymali ją m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Leopold Staff, Maria Kuncewiczowa. W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Dopiero w 2008 roku odwołano się do tradycji, a w tym roku odbyła się jej już szósta edycja. Nagrody przyznaje się w czterech kategoriach: "Literatura piękna - proza", "Literatura piękna - poezja", "Literatura dziecięca- tekst i ilustracje" oraz "Edycja warszawska".Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy