Przyjaźń a dziecko
fot. AdobeStock

Jakie zachowania bezdzietnych znajomych najbardziej irytują rodziców? [RANKING]

Wraz z dzieckiem życie świeżo upieczonych rodziców wywraca się do góry nogami, podczas gdy życie bezdzietnych przyjaciół biegnie nadal swoją ścieżką. Jakie są najbardziej wkurzające zachowania przyjaciół, którzy nie mają dzieci? To nasz top 10!
Dominika Bielas
Przyjaźń a dziecko
fot. AdobeStock
Koleżanka niedawno dowiedziała się, że jest w ciąży. Termin porodu ma na lipiec. Pełna nadziei i oczekiwania na maluszka nie spodziewa się, jak wiele zmian zajdzie w jej życiu. Skąd to wiem? Właśnie kupiła bilety na wymarzony koncert, który się odbędzie dwa tygodnie po terminie porodu. Nie mówię, że to niewykonalne, ale mówię, że z pewnością nie wie, co ją czeka. Nie ma w tym jednak grama złośliwości, chodzi o to, że nawet najukochańszy przyjaciel nie jest w stanie zrozumieć, jak to jest być rodzicem.

Ciężka próba

Przyjaźń to piękna rzecz, jednak okazuje się, że zostając rodzicami, wystawiamy nasze przyjaźnie na wielką próbę. Wraz z dzieckiem życie świeżo upieczonych rodziców wywraca się do góry nogami, podczas gdy życie bezdzietnych przyjaciół biegnie nadal swoją ścieżką. Te diametralne różnice mogą sprawić, że na kilku frontach przestaniecie się dogadywać. Jakie są najbardziej wkurzające zachowania bezdzietnych przyjaciół? To nasz top 10!

1. Krytykowanie rodziców

Odkąd urodziło się twoje dziecko, podjęłaś wiele decyzji dotyczących choćby pracy w ciąży, porodu, sposobu karmienia dziecka czy szczepień. Jednocześnie stajesz się bardziej wrażliwa na ocenianie pewnych rodzicielskich wyborów, masz też swoje zdanie na dany temat. Gdy nagle okazuje się, że twoją przyjaciółkę oburza, powiedzmy kamienie piersią w miejscach publicznych, z czym ty jako mama zupełnie się nie zgadzasz, może zrobić się gorąco. Pojawienie się dziecka sprawia, że poznajmy siebie, ale i opinię naszych przyjaciół na temat rodzicielstwa. Trzeba przyznać, że może to być szczególnie irytujące w wykonaniu osoby, która sama dzieci nie ma. 

2. Chwalenie się nowymi gadżetami
Mimo największej miłości, jaką darzy się dziecko, trzeba przyznać, że wraz z jego pojawieniem konto mocno się uszczupla. W końcu to dodatkowy członek rodziny ze swoimi potrzebami, jednocześnie budżet domowy nie jest z gumy, a niekiedy nawet jest mniejszy. W rezultacie często gęsto nie można sobie pozwolić na takie "luksusy" jak kiedyś. Znajomi, którzy nadal beztrosko kupują gadżety, mogą drażnić.

3. Porównywanie psa lub kota do dziecka
Na pewno się z tym spotkałaś. Rozmawiasz z kimś, kto nie ma dziecka i nagle słyszysz, że twój rozmówca doskonale cię rozumie, bo Fafik także nie lubi sam spać w kojcu, tylko lubi w łóżku. Jak bardzo byś nie kochała zwierząt to jednak porównanie psa do dziecka to przesada. Choć może to wyprowadzić z równowagi pamiętaj, że dla osób, które nie mają dziecka to najłatwiejsze odniesienie, nawet dla twojego przyjaciela.

4. Zadawanie "głupich" pytań
Prędzej lub później każdy rodzic staje się ekspertem od swojego dziecka. Niemałe zdziwienie mogą wywołać pytania w stylu "A dlaczego ono ciągle płacze?" Poirytowana oczywiście możesz zrobić wykład o komunikacji niemowlaka i po potencjalnych powodach płaczu, tylko czy bezdzietna przyjaciółka to zrozumie?

5. Narzekanie na nadmiar zadań, stres i zmęczenie
Kto jak kto, ale my rodzice wiemy, co to znaczy praca 24/7. Nocne wstawianie, ząbkowanie, katar, bunt dwulatka... nie ma chwili wytchnienia. W pewnym momencie masz wrażenie, że już nigdy się nie wyśpisz. Brzmi znajomo? Gdy rozmawiasz przez telefon i próbujesz nie zasnąć, a twoja przyjaciółka narzeka, że ma trudny okres w pracy i jest taka zestresowana, a w ogóle to jest niewyspana, bo wczoraj zabalowała, to masz ochotę się rozłączyć.

6. Mówienie, że jesteś złym przyjacielem
Nie chcesz wychodzić na miasto, nie masz czasu na plotki przez telefon i jeszcze ciągle gadasz o dziecku. Brzmi słabo! Choć nie robisz tego złośliwie, właśnie tak sytuacja wygląda z punktu widzenia bezdzietnej osoby. To przykre, gdy zamiast empatii spotykasz się z pretensjami, jednak wyjaśnianie całej sytuacji mija się z celem. Zamiast się denerwować warto, choć od czasu do czasu wrócić do starych nawyków i  wyjść do ludzi.

7. Zapraszanie w ostatniej chwili
Od kiedy zostałaś mamą, każde wyjście musi być skrupulatnie zaplanowane, bez względu czy to tata, babcia, czy opiekunka zostaje z maluszkiem. Spontaniczne wyjście bez dziecka (a czasem nawet z dzieckiem) totalnie odpada. To przecież oczywiste, że jako rodzic potrzebujesz na przygotowania więcej czasu. A może chodzi o to, byś nie przyszła? Nie odbieraj tego jako akt złej woli i próbę "pozbycia się" ciebie. Spróbuj wytłumaczyć, jak wygląda sytuacja i zaproponuj termin, który tobie pasuje, może przyjaciółka zrozumie.

8. Pretensja, że wolisz czas spędzić sama ze sobą
Zostawiałaś dziecko z mężem i idziesz na paznokcie albo na masaż i robisz to w totalnej ciszy i samotności? Zrozumie to tylko matka. Próba wytłumaczenia bezdzietnej osobie, że wybrałaś taką formę, odpoczynku będzie zupełnie niezrozumiała.

9. Doradzanie w sprawie dziecka
Twoja przyjaciółka najpewniej chce dobrze, ale kiedy słyszysz, że źle trzymasz dziecko, to zaczyna się w tobie gotować. Pamiętaj najlepszy sposób na "ciocie dobra rada" to przytakiwanie i robienie po swojemu. 

10. Brak empatii
Jesteś wyczerpana, spłukana i całe wieki nie byłaś u fryzjera, ba całe wieki nie byłaś sama w łazience. Gdy zamiast słów otuchy słyszysz, że ciągle narzekasz i masz to, co chciałaś, to robi się przykro. Oczywiście kochasz swoje dziecko nad życie i nie zamieniłabyś tego, co masz na żadne skarby świata, to jednak jesteś człowiekiem, który potrzebuje czasem po ludzku się wygadać. 

Źródło: thebump.com

Zobacz także:
Redakcja poleca: Ten film wyciśnie łzy u każdego rodzica – rodzicielstwo w 84 sekundach
Udaj się z nami w podróż zaczynająca się od 2 kresek na teście, zdjęcia z USG, a kończącą się gdy...
Oceń artykuł

Ocena 2 na 36 głosy

Zobacz także

Popularne tematy