Co najczęściej uczula (i dlaczego w mieście i na wsi są to inne rzeczy)? [WIDEO]

Przyczyn alergii jest wiele - możemy mieć do czynienia z alergią pokarmową, kontaktową lub wziewną. Właśnie o alergię na pyłki zapytaliśmy specjalistę. Dr Wojciech Feleszko od lat zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi alergii i chętnie podzielił się z nami swoją wiedzą dotyczącą najczęstszych alergenów wziewnych na wsiach i w miastach. Zobaczcie!

Zobacz inne z serii: Alergia (17)

Alergeny wziewne możemy podzielić na całoroczne i sezonowe. Dr Wojciech Feleszko, pulmonolog i pediatra, podczas konferencji dotyczącej alergii, zorganizowanej przez Philips Polska, powiedział nam m.in., jakie przyczyny alergii są najczęstsze w mieście, a co uczula dzieci na wsi. Alergia na pyłki, sezonowa, częściej dotyka dzieci, które spędzają więcej czasu na powietrzu, z kolei alergeny z zamkniętych pomieszczeń częściej dokuczają dzieciom z gęściej zabudowanych terenów.

Całoroczne przyczyny alergii

Do alergenów, które uczulają przez cały rok, zaliczają się przede wszystkim alergeny występujące wewnątrz pomieszczeń, np. roztocza i sierść zwierząt. Szacuje się, że ok. 20 proc. dzieci miejskich ma alergię na kurz. Ten rodzaj alergii wziewnej jest wyjątkowo dokuczliwy, ponieważ walka z kurzem jest z góry skazana na przegraną. Ulgę przynosi jednak odpowiednie urządzenie pokoju alergika, bez zbędnych tkanin (zasłon, dywanów), gromadzących kurz zabawek (szczególnie pluszowych, które w przypadku alergii na kurz należy często prać) oraz pozbywanie się alergenów z pomieszczenia za pomocą oczyszczaczy powietrza.

Sezonowe przyczyny alergii

Jeśli dziecko ma objawy alergii wziewnej tylko w poszczególnych okresach roku, przyczyny uczulenia należy szukać w pyłkach drzew i roślin. Wśród dzieci miejskim częstym alergenem jest pyłek brzozy, a dzieci mieszkające na wsi częściej uczulone są na pyłki traw. Katar sienny, zapalenie spojówek czy kaszel alergiczny występują w przypadku alergii na pyłki sezonowo, a odpowiednie leczenie ma na celu nie tylko zmniejszenie dokuczliwych objawów, ale także zminimalizowanie ryzyka rozwoju astmy. Należy również obserwować dziecko pod kątem alergii krzyżowych, które często występują u dzieci uczulonych na pyłki.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy