mama poprawia bucik letni dziecku
fot. AdobeStock

Wybierasz buty dla malucha? Oto 5 rzeczy, którymi możesz zaszkodzić własnemu dziecku!

Jak wybrać buty dla dziecka? To wcale nie takie proste. Tu nie liczy się tylko ładny wygląd. Mnóstwo opinii innych rodziców i "dobrych rad" sprawia, że nie wiemy, co jest najważniejsze. Czego absolutnie nie wolno robić i o czym zawsze pamiętać - przypomina fizjoterapeutka z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy, dr Joanna Stodolna-Tukendorf.
Weronika Zagojska
mama poprawia bucik letni dziecku
fot. AdobeStock
Niestety nie zawsze porady innych rodziców, wskazówki z forów internetowych czy grup facebookowych są poparte rzetelną wiedzą z wiarygodnych źródeł. Nie zawsze też to, co sprawdziło się w przypadku jednego konkretnego dziecka, będzie pasowało do naszej pociechy. Niestety też nie zawsze najtańsze rozwiązania są w tym wypadku najlepsze. Okazuje się bowiem, że specjaliści potrafią wskazać błędy, które rodzice popełniają nagminnie, nie licząc się z tym, że mogą po prostu zaszkodzić (i często szkodzą!) dziecku - przeszkadzając prawidłowemu rozwojowi stóp malucha, a nawet doprowadzając do problemów w nauce chodzenia.

Jeśli szykujesz się do kupowania butów dla dziecka (i to niezależnie od pory roku) poznaj 5 błędów, których nie warto popełnić oraz 5 najważniejszych spraw, które musisz spełnić, by maluch prawidłowo się rozwijał!

Błąd nr 1: Kupowanie bucików niechodzącemu dziecku

  • „Moja córka od paru dni stawia swoje pierwsze kroki. Na zmianę raczkuje, chodzi trzymając się mebli, trochę sama. Do tej pory zakładałam jej w domu skarpetki ze skórzaną podeszwą. Teraz w kółko słyszę od rodziny, że powinnam zakładać jej w domu buciki, bo będzie miała problemy ze stopami” – pisze na forum jedna z internautek.
Dr Joanna Stodolna-Tukendorf: Wiele mam daje się skusić na urocze, malutkie buciki dla swoich niemowląt, mimo że do niczego im nie służą. Zakładanie butów 4-5 miesięcznemu dziecku sprawia, że stopa nie ma szansy na tzw. „desensytyzację”, czyli odwrażliwienie na bodźce zewnętrzne. Obuwie przeszkadza im w prawidłowym rozwoju i hamuje poznawanie podłoża i otoczenia.

Jednak co z nieco starszymi, rocznymi maluchami? Zakładanie maluchom sztywnych butów do stawiania pierwszych kroków jest niepotrzebne – w domu skarpetki – ale bez antypoślizgowej skórzanej lub silikonowej podeszwy - zupełnie wystarczą. Pamiętajmy też, że stopy pełnią funkcję regulatora temperatury ciała dziecka, więc nie należy zakładać kilku par, jeśli w pomieszczeniu jest ciepło. O pierwszych butach dla dziecka myślimy dopiero, gdy maluch zaczyna już samodzielnie spacerować i chodzić – zarówno na zewnątrz, jak i w domu.

Zobacz też: Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Błąd nr 2: Donaszanie butów po starszym rodzeństwie

  • „Ostatnio byłam na poszukiwaniach pierwszych butów do chodzenia dla mojego synka i już widzę, że te małe buciki to jednak wielki wydatek”.
Dr Joanna Stodolna-Tukendorf: Faktycznie, zakup nowej pary dziecięcych butów potrafi mocno nadszarpnąć nasz domowy budżet. Niestety nie mam dobrych wiadomości. Donaszanie butów po starszym rodzeństwie lub po dzieciach znajomych nie wchodzi w grę. Każde dziecko chodzi w odmienny sposób, przez co wnętrze buta i podeszwa kształtuje się w każdym przypadku inaczej. Noszenie używanego obuwia może sprawić, że wada stóp pierwszego właściciela przeniesie się na zdrowe stópki naszego dziecka.

Co z grzybicą, którą można się zarazić? Na szczęście dzieci jej nie miewają, ale mają za to...równie kłopotliwe kurzajki.

Błąd nr 3: Zbyt długie noszenie tego samego rozmiaru

  • „Jak jest u Was z zakupem obuwia dla dzieciaków, zwłaszcza tych młodszych? Jak często je kupujecie? Niektórzy sprzedawcy twierdzą, że trzeba mierzyć fachowo dziecku stópkę co najmniej raz na dwa miesiące, ale tak sobie myślę, czy to nie przesada. Jak to naprawdę jest z tymi rozmiarami?”.
Dr Joanna Stodolna-Tukendorf: Noszenie za małych butów może powodować u dziecka odczuwanie bólu podczas chodzenia. Za tym z kolei idą zaburzenia prawidłowego przetaczania stopy, które mogą źle oddziaływać na stawy kolanowe, biodrowe czy też kręgosłup. Co więcej, zbyt ciasne obuwie może przyczyniać się do deformacji i wrastania paznokci. Należy zatem systematycznie sprawdzać rozmiar stóp dziecka – maluszkom co kilka tygodni, zaś starszakom w wieku od 3 do 6 lat – minimum co 3 miesiące.

Błąd nr 4: Kupowanie butów bez przymierzania

  • „Dziewczyny, gdzie najczęściej kupujecie buty dla swoich pociech w sieci? Bieganie po sklepach stacjonarnych jest często bardzo uciążliwe zarówno dla mnie, jak i dla malucha - bo albo szybko się nudzi, albo nie może usiedzieć na miejscu”.
Dr Joanna Stodolna-Tukendorf: Rzeczywiście, zakupy online bywają ogromną oszczędnością czasu i nerwów. Niestety o ile z powodzeniem możemy tam zamawiać ubranka i akcesoria, tak buty powinnyśmy kupować zawsze w obecności naszego dziecka. Powinno je włożyć, stanąć w nich i trochę pochodzić. Naszym zadaniem jest upewnienie się, czy na pewno rozmiar jest właściwy i czy dziecko ma 5/10 mm „luzu”. Nie więcej, ponieważ stopa nie może przesuwać się w bucie podczas chodzenia. Ponadto za duże buty to dla malucha dodatkowy ciężar, przez który zaczyna nienaturalnie wysoko podnosić nogi lub potykać się.

Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Przymierz dziecku buty w sklepie stacjonarnym i ewentualnie poszukaj dokładnie tego samego modelu w sieci – być może będzie nieco tańszy. Można też zamówić w sklepie on-line kilka numerów i przymierzyć w domu, jeśli są darmowe zwroty, odesłać te, które są za małe, za duże lub niewygodne.

Zobacz też: Chodzik czy pchacz - co wybrać dla dziecka?

Błąd nr 5. Wybieranie obuwia z gotową wkładką

  • „Na płaskostopie lekarz kazał mi zakładać małej buty z dobrze wyprofilowaną podeszwą i znajoma poleciła mi fajny sklep z butami dla dzieci, gdzie mogę takie kupić”.
Dr Joanna Stodolna-Tukendorf: Zdecydowanie odradzam noszenie butów z wbudowaną wkładką korygującą. Każdy człowiek – zarówno ten malutki, jak i ten dorosły – boryka się z innymi wadami budowy. Co więcej, nawet każda ze stóp może mieć inne problemy. Wkładki ortopedyczne powinny być wykonywane dla każdego pacjenta indywidualnie. Możemy nimi korygować wspomniane płaskostopie (o ile nie jest to nadal płaskostopie fizjologiczne), a także koślawość stawów skokowych i kolanowych, stopę płasko-koślawą, chód gołębi czy chód na palcach.

Absolutnie nie zalecamy jednak stosowania wkładek profilaktycznie - to tak, jakby dzieciom na wszelki wypadek przepisać okulary z mocniejszymi szkłami! Jeśli chodzi zaś o buty – nie powinny być profilowane, gdyż dziecięca stópka potrzebuje kilku lat dreptania, chodzenie i biegania, żeby prawidłowo ukształtować swoje łuki.

Zobacz też: Co wiesz o nauce chodzenia? [TEST]

ABC prawidłowego doboru butów dla dziecka

Przy wyborze odpowiednich butów dla malucha, pamiętaj o tych kilku podstawowych i ważnych sprawach!
  • Czubek buta – musi byćszeroki, pozwalający na swobodną pracę palców.
  • Materiał – powinien być lekki, oddychający, ponieważ dziecięce stopy mają nadmierną tendencję do pocenia się (warto sprawdzić poziom Vit D3).
  • Podeszwa – musi być na tyle miękka, by dała się zgiąć na wysokości przodostopia jedynie trzema palcami.
  • Zapięcie – najlepiej, żeby to były rzepy bądź sznurówki otwierające się głęboko w kierunku palców, dobrze ściągające materiał na śródstopiu.
  • Zapiętek – powinien być sztywny, sięgający nieznacznie poniżej kostek, stabilizujący małą piętę podczas chodzenia. 

Jakie buty są najlepsze dla dziecka? Infografika
Dobre buty to podstawa dla małego człowieka pozostającego w ciągłym ruchu. Jednak nawet najlepsze obuwie może nie uchronić dziecka przed problemami z prawidłową pracą stóp. Reaguj na wszelkie przejawy trudności z chodzeniem i w razie potrzeby nie bój się zgłosić do specjalisty.

Błędy i powielane mity przy wyborze obuwia dla dzieci skomentowała dla mamotoja.pl fizjoterapeutka z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy, dr Joanna Stodolna-Tukendorf.​

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy