najciekawsze książki dla dzieci
fot. Fotolia

Będziecie je czytać z wypiekami na twarzy – 15 najciekawszych książek dla dzieci 2017 roku

Niezwykła książka, którą ogląda się przez magiczne okulary, debiut słynnej pisarki w roli autorki dla dzieci, atlasy, dzięki którym wreszcie poznacie wszystkie ptaki lub miasta na świecie. Sprawdźcie, czy nie przegapiliście najciekawszych książek minionego roku.
Małgorzata Wódz
najciekawsze książki dla dzieci
fot. Fotolia
Podczas tworzenia rankingu najciekawszych książek dla dzieci wydanych w 2017 roku naprawdę było w czym wybierać. Oto tytuły, które wniosą wiele dobrego w życie waszych maluchów – pozwolą im rozwijać pasje (albo je zaszczepią), uwrażliwią, rozbawią, a przede wszystkim sprawią, że czytanie zamieni się w fascynującą przygodę. Oto nasze typy.

1. Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel, Inwentarz ptaków, wyd. Zakamarki

Wspaniała pozycja dla maluchów zainteresowanych naturą, ale także tych, co jeszcze nie wiedzą, jak intrygujące może być jej poznawanie. Całe godziny można spędzić na odkrywaniu ponad 70 gatunków ptaków, mistrzowsko namalowanych akwarelą i tuszem przez francuską ilustratorkę. Emmanuelle Tchoukriel jest specjalistką w dziedzinie rycin naukowych, dlatego przedstawione przez nią ptaki wyglądają jak żywe i sprawiają, że wpatrzone w nie dzieci z łatwością nazwą później skrzydlatych przyjaciół widzianych za oknem, w telewizji lub zoo.
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.

2. Michael Bond, Londyn z Paddingtonem, wyd. Znak

Miś Paddington tym razem występuje w roli przewodnika i oprowadza czytelników po największych atrakcjach Londynu. Doskonała książka nie tylko dla tych, co planują polecieć z dzieckiem do stolicy Wielkiej Brytanii, ale także dla wszystkich, co na razie ruszają w podróż paluszkiem po mapie.

3. Stefan Themerson, Przygody Marcelianka Majster-Klepki, wyd. Widnokrąg

Coś dla poszukiwaczy tzw. książkowych perełek – reprint książki wydanej w 1938 roku! Pięknie napisana i zilustrowana opowieść o Marcelianku pokazuje młodym czytelnikom, że nie warto siedzieć z założonymi rękami, tylko działać.

4. Susie Hodge, Dlaczego sztuka jest pełna golasów, wyd. PWN 

Dowcipna, intrygująca i bardzo mądra książka, która pokazuje dzieciom, jak patrzeć na dzieła sztuki, wyjaśnia, skąd się wzięły, dlaczego czasem są tak dziwne i po co w ogóle się je tworzy. Na pewno niejeden maluch zagiął kiedyś rodzica pytaniem na temat napotkanego obrazu czy rzeźby – na przykład takim, jak brzmi tytuł tej książki. Znajdziecie w niej gotowe odpowiedzi.

5. Cristóbal León i Cristina Sitja Rubio, Dziwolągi, wyd. Dwie Siostry

Gdy ludzie wycinają las, zwierzęta tracą dom. Ta książka pokazuje, co może się stać, gdy zwierzęta postanowią go odzyskać. Napisana w 2013 roku (i bardzo aktualna teraz) lektura obowiązkowa. Nie tylko dla dzieci! 

6. Magdalena Tulli, Ten i tamten las, wyd. Oficyna Wydawnicza Wilk&Król

To debiut Magdaleny Tulli w roli autorki dla dzieci. Opowieść o mieszkańcach lasu, którzy zmagają się z takimi samymi problemami, jakie napotykamy w prawdziwym życiu. Świetna lektura i okazja do rozmowy z maluchem o ważnych tematach społecznych.

7. A. Bestard, Co kryje ciało? wyd. Tatarak

To kolejna książka z niezwykłej serii wydawnictwa Tatarak. Przez dołączone do niej magiczne szkiełka oglądaliśmy już, co kryje las i morskie głębiny. Tym razem odkrywamy tajemnice ludzkiego ciała – przez skórę można podejrzeć, jak wyglądają kości, mięśnie, mózg, a nawet dziecko, które rośnie w brzuchu mamy. Niezwykła!

8. Kirsten Sims, Baltazar Wielki, wyd. Kocur Bury

Opowieść o Baltazarze Wielkim, który jest najlepszym niedźwiedzim skrzypkiem. Pewnego dnia porzuca cyrk, w którym występował, i rusza na poszukiwania swojego miejsca na świecie. Przepięknie zilustrowana książka mieszkającej w RPA autorki niesie przesłanie, że zwierzęta powinny żyć w swoim naturalnym środowisku. Sami sprawdźcie, dokąd Baltazar Wielki w końcu dociera. 

9. Joanna Gębal, Monika Zborowska, Popatrz w niebo, wyd. Muchomor

Trzy kartonowe picture booki, czyli książki obrazkowe, które rosną razem z dzieckiem. Pierwszą można oglądać z niemowlakiem (a także zrobić z niej układankę lub dekorację do zabawy w niebo), drugą z dzieckiem w wieku 1–2 lata, trzecią z 2–3 latkiem. Projekt nagrodzono w konkursie Instytutu Książki Trzy/Mam/Książki. 

10. Martin Haarke (ilustr.), Georgia Cherry (tekst), Atlas miast, wyd. Nasza Księgarnia

Wielka gratka dla miłośników atlasów i podróży nie tylko palcem po mapie. Wielki (w naprawdę imponującym formacie) ilustrowany atlas największych miast świata, w którym pokażecie dziecku Paryż, Rzym, Nowy Jork czy Warszawę i atrakcje, które czekają tam na małych turystów. Zanim kupicie bilety, aby na własne oczy przekonać się, jak tam jest, zajrzyjcie do książki i pooglądajcie wspólnie, jakich przygód można się tam spodziewać.

11. Hervé Tullet, Och!, wyd. Babaryba

Hervé Tulleta nikomu nie trzeba przedstawiać. Książki tego francuskiego autora to niesamowite interaktywne zabawy. Tym razem zostajemy wciągnięci do gry dźwiękowej. Nawet nie przypuszczacie, na ile sposobów można wymawiać „och” i „ach”. 

12. Ola Woldańska, Prosiaczek i Zjednoczone Królestwo, wyd. Czerwony Konik

Razem z sympatycznym Prosiaczkiem, znanym z serii książek dla dzieci wydawnictwa Czerwony Konik, spędzamy ciekawy tydzień w Wielkiej Brytanii, a przy okazji... poznajemy brytyjskie zwyczaje i ćwiczymy podstawowe angielskie słówka i zwroty. Pouczająca lektura i świetne ilustracje.

13. Mateusz Wysocki, Las zabaw, wyd. Czerwony Konik

O tym, że las to idealne miejsce do zabawy raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Gdyby jednak zabrakło wam pomysłów na to, co jeszcze można w nim robić, w tej książce znajdziecie doskonałe podpowiedzi. Pokochacie las jeszcze bardziej.

14. Patrick George, Uratuj mnie, wyd. Bajka

Książka, która pozwala dzieciom odmieniać losy zwierząt i zapamiętać, że miejsce słonia nie jest w cyrku, a lisa na kołnierzu. Ciekawy pomysł z wykorzystaniem foliowych stron.

15. Rachel Bright, John Field (ilustr.), Koala, który się trzymał, wyd. Zielona Sowa

Imponująco zilustrowana przez brytyjskiego artystę wierszowana historyjka o koali, który – jak na prawdziwego przedstawiciela swojego gatunku przystało – uwielbia się mocno trzymać. Naprawdę jest co oglądać.

UWAGA: jeśli nie widzisz naszej galerii zakupowej, dodaj Babyonline.pl do białej listy w Adblock.   
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy