położna na medal, najlepsza położna wsparcie przy porodzie, z kim do porodu, opieka okołoporodowa
fot. materiały prasowe

Znamy „Położne na medal”

Pracują we Wrocławiu, Nakle i Pułtusku. Zdobyły wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie na najlepsze polskie położne 2015 roku.
Małgorzata Wódz
położna na medal, najlepsza położna wsparcie przy porodzie, z kim do porodu, opieka okołoporodowa
fot. materiały prasowe

Są delikatne, wyrozumiałe, oddane pacjentce, doskonale przygotowane do pracy, a przede wszystkim – przestrzegają nowych standardów w opiece okołoporodowej. Co się za tym kryje? Pracujące zgodnie z nimi położne dbają o to, by kobieta miała szansę rodzić w wybranej przez siebie, wygodnej pozycji, a także w towarzystwie bliskiej osoby. Pomagają łagodzić ból porodowy  metodami niefarmakologicznymi i wspierają ciężarną w stosowaniu technik oddechowych i relaksacyjnych, a tuż po porodzie pilnują, by dziecko spędziło pierwsze godziny życia w bliskim kontakcie z mamą.

Idealna położna troszczy się również o powodzenie karmienia naturalnego - pomaga w przystawieniu noworodka do piersi i służy radą podczas kolejnych dni poporodowego pobytu w szpitalu. Taki sposób traktowania kobiety, która trafia na oddział położniczy sprawia, że czuje się ona bezpiecznie i jest świadoma tego, co się wokół niej dzieje.

Do konkursu na najlepszą położną 2014 roku zgłoszono 705 kandydatek, na które oddano prawie 44 tysiące głosów. Kandydatki do tytułu oceniano w oparciu o rekomendacje konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. Najwięcej głosów zdobyły:
  • I miejsce - Edyta Szumska (9 333 głosów)  - pracuje w przychodni Starmed Staromiejskie Centrum Medyczne we Wrocławiu i jest położną środowiskową.
     
  • II miejsce - Halina Biedroń (8 368 głosów) - pracuje jako położna środowiskowo-rodzinna i położna w Poradni Ginekologiczno-Położniczej Medicus w Nakle nad Notecią.
     
  • III miejsce - Katarzyna Adamczyk (8 100 głosów), pracuje na Oddziale Ginekologiczo-Położniczym Szpitala Rejonowego w Pułtusku. 
Organizatorem konkursu, który pozwala wyłonić najlepszą położną jest Akademia Malucha Alantan, patronat nam nim sprawuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych i Fundacja Rodzić po Ludzku. 

Poznaj nazwiska najlepszych położnych w poszczególnych województwach
 

 


Lista pozostałych laureatów do sprawdzenia na www.poloznanamedal.pl

Plecamy: Poznaj swoje prawa na porodówce
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy