pociąg ABC
fot. Mega Bloks

5 pomysłów na zabawy z alfabetem

Nauka literek jest naturalną częścią rozwoju każdego dziecka, a odpowiednie zabawki mogą wspomóc przyswajanie alfabetu. Poznaj sposoby, dzięki którym twój maluch w mgnieniu oka opanuje całe abecadło!
pociąg ABC
fot. Mega Bloks
Jednym z ważnych i podstawowych etapów w rozwoju dziecka jest nauka alfabetu. Jak zachęcić malucha do poznawania literek? Świetnym sposobem na oswajanie z "abecadłem" jest zabawa klockami. W jaki sposób można je wykorzystać? Oto kilka pomysłów:

Nauka imienia

Poznawanie alfabetu na początkowym etapie warto zacząć od zabaw z klockami. Nie tylko rozwijają one wyobraźnię przestrzenną i uczą rozpoznawania kształtów, ale też pozwalają trenować pamięć. Bawiąc się z dzieckiem możesz wybrać zestaw klocków od Mega Bloks Pociąg ABC. W tym 60-cio-elementowym komplecie maluszek znajdzie mnóstwo kolorowych klocków, trzy podwozia z kółeczkami oraz arkusz naklejek z literkami – czyli wszystko, co niezbędne do własnoręcznego stworzenia swojego pierwszego pociągu. A dodatkowo klocki mają na sobie wszystkie litery alfabetu, od A do Z. Jak można je wykorzystać do nauki? Zaproponuj maluchowi,  aby nauczył się wskazywać pierwszą literę swojego imienia. Możesz też wyraźnie wypowiadać każdą literkę imienia dziecka i prosić szkraba, aby wskazał właściwy klocek. Dzieci uwielbiają wyzwania!

Wieża z literek

Pociąg ABC można wykorzystać na różne sposoby. Nie musi być to jedynie budowanie konstrukcji przedstawionych na obrazku. Maluch może rozwijać kreatywność, budując kolorową wieżę, stworzoną z samych z literek. Spośród całego zestawu wybierzcie te klocki, na których znajdują się wyłącznie literki i wspólnie zbudujcie wieżę od A do Z! Możesz również zadawać maluchowi pytania o wybrane litery oraz ich kolor. To doskonały sposób na kreatywną naukę i przy okazji ćwiczenie zręczności – wszak, wieża będzie bardzo wysoka i chwiejna!

Pierwsze słówka

Mając w domu Pociąg ABC, można uczyć dziecko nie tylko samego alfabetu, ale również utworzyć z pojedynczych literek całkiem sporo wyrazów, np. "DOM", "PIES", "KOT", "KOLEJ", "TUNEL". Możliwości jest wiele! W dodatku, nie muszą to być wyłącznie polskie słowa, ale również obcojęzyczne. Połączone w ten sposób klocki możecie przyczepić do wagoników, tak by pociąg "przewoził"  różne słówka. Wesoły Pociąg ABC to zabawka, która z pewnością wzbudzi zainteresowanie malucha i która sprawi, że nauka literek oraz słówek stanie się dla dziecka prawdziwą przyjemnością.

Łączenie wagoników

Proszę wsiadać, drzwi zamykać. Rozpoczynamy przygodę z alfabetem! Twój, ciekawy świata maluszek, w iście ekspresowym tempie nauczy się alfabetu w towarzystwie kolorowego pociągu. Wystarczy połączyć ze sobą trzy podstawy na kółkach, aby utworzyć pociąg, a następnie ułożyć na nim klocki z literkami, tworząc kompletny alfabet lub konkretne słowa. Pociąg ABC posiada w zestawie nie tylko kolorowe literki i wagoniki, ale także elementy w specjalnych kształtach, takie jak lokomotywa czy wieża zegarowa. Szkrab może użyć klocków do stworzenia tunelu lub stacji kolejowej, na której będzie mógł zatrzymać się podczas swojej przygody z alfabetem!  Nic dziwnego, że Pociąg ABC od Mega Bloks jest uwielbiany przez dzieci. To praktyczna zabawa, która wspomaga wczesny rozwój dziecka i zarazem prawdziwy pociąg do nauki alfabetu!

Śpiewanie piosenek

Gdy już wasz pociąg będzie zbudowany, możecie jeździć nim po pokoju i wspólnie śpiewać piosenki o alfabecie. Wówczas maluch zapamięta nie tylko nazwy literek znajdujące się na klockach, ale również ich dźwięk oraz kolejność występowania po sobie. Rozpoznawanie literek nie będzie kojarzyło się z nudną nauką, ale wspaniałą zabawą. A stąd już tylko mały kroczek do zapamiętania całego alfabetu i zarażenia malca pasją czytelniczą.

Łącz Pociąg ABC z innymi zabawkami Mega Bloks dla dzieci w wieku przedszkolnym i buduj wymarzone konstrukcje!

Chcesz poznać więcej zabawek? Sprawdź: Mega Bloks

Zobacz także

Popularne tematy