Najlepsze pozycje do karmienia piersią

Na leżąco czy na siedząco? Może być i tak, i tak. Każde dziecko przy piersi znajdzie taką pozycję, w której będzie mu wygodnie.
Katarzyna Pinkosz
Gdy widzisz, jak inne mamy karmią piersią, wszystko wygląda tak prosto. A wy? Ciągle ci się wydaje, że nie potraficie się ułożyć. Martwisz się, że coś jest nie tak, bo gdy karmisz, boli cię kręgosłup albo ręka... Maluszek też chyba nie czuje się za bardzo komfortowo, ponieważ wcale nie ma wielkiego zapału do ssania.

Tymczasem to właśnie wasza wygoda jest najważniejsza. Jeśli będziesz siedzieć na brzegu krzesła i mieć napięte wszystkie mięśnie, możesz zahamować naturalny wypływ pokarmu, a maleństwo zacznie się denerwować. Gdy zaś jemu będzie niewygodnie, zacznie się wyginać, i z karmienia nic wtedy nie wyjdzie.

Jest wiele pozycji, w których możesz karmić piersią, zarówno siedząc, jak leżąc. Każda z nich jest dobra. Pamiętaj tylko o kilku ważnych przykazaniach:
- dziecko powinno leżeć zwrócone do ciebie brzuszkiem,
- jego główka musi znajdować się na wysokości piersi, a usta naprzeciw brodawki,
- przy ssaniu maluszek nie może odchylać się w przód ani w tył,
- kręgosłup i główka dziecka muszą znajdować się w jednej linii (nie wygięte),
- czubek noska i broda maleństwa mogą dotykać piersi.
Często przy karmieniu mamy lekko naciskają palcem pierś, chcąc trochę odchylić ją od noska, żeby maluszkowi łatwiej było oddychać. To błąd! W ten sposób niepotrzebnie uciskasz przewody mleczne, co może spowodować zastoje pokarmu. Nie martw się: smyk świetnie sobie poradzi ze ssaniem, nawet mocno wtulony w pierś. Ułatwi mu to szeroki i lekko spłaszczony nosek. Na pewno wkrótce dojdziesz do wprawy i nakarmisz malca w każdej pozycji. Zobaczysz!

Oto najlepsze pozycje do karmienia piersią:
1. Leżąca na boku
2. Leżąca na plecach
3. Klasyczna siedząca
4. Siedząca krzyżowa
5. Siedząca spod pachy


Konsultacja: dr Aleksandra Łada, neurologopeda.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy