GRY

Zabawki dla dwulatka i trzylatka? Jak wybrać najlepsze

Zabawka dla dwulatka? Zabawa to dla dziecka nie tylko... zabawa. Bawiąc się, dziecko rozwija się fizycznie i umysłowo, wyraża swoją osobowość i emocje. Dobra zabawka pomaga mu kształtować precyzję ruchów, inspiruje.
dwulatek, zabawa,zabawka dla dwulatka, matka

Dzieci, które skończyły pierwszy rok życia, już nie są niemowlętami. Bawią się więc inaczej niż wcześniej. Warto, by miały zabawki, które odpowiadają temu, na jakim są etapie rozwoju. Dlatego warto dla nich starannie wybierać zabawki.

Jak lubią się bawić dwu- i trzylatki?

W 1. roku życia dziecka lubi się ono bawić różnymi przedmiotami ze względu na ich kolor czy kształt. Od końca 2. roku życia dziecka interesują je zabawy pobudzające wyobraźnię. Na niby piecze ciasta, kąpie lalki, naśladuje sceny z życia – bawi się w doktora, sprzedawcę. Dwulatki i trzylatki chętnie wyklejają, lepią z plasteliny, budują z klocków. Lubią też słuchać piosenek dla dzieci – podchwytują ich słowa, powtarzają towarzyszące im gesty.

Sprawdź, jak powinny się rozwijać dwulatki i trzylatki: Kamienie milowe w 2. i 3. roku życia.
Redakcja poleca: Fabryka Miśków – film
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odwiedziliśmy Fabrykę Miśków w Smyku. W tym magicznym miejscu dziecko samo może stworzyć wymarzoną przytulankę.

• Dziecko w wieku 15-18 miesięcy

Co potrafi: mówi kilka słów, rozumie proste polecenia, wkłada elementy do odpowiednich otworów w pudełku.

Jakie zabawki są najlepsze: książeczki, pudełka z otworami, w które wstawia się pasujące klocki, zabawki wydające dźwięki, do pchania i ciągnięcia, telefony, kredki, duże miękkie piłki.

• Dziecko w wieku 1,5-2 lata

Co potrafi: łączy słowa w wyrażenia, interesują je obrazki w książeczkach, naśladuje słowa dorosłych, próbuje wtórować, gdy ktoś recytuje wiersz, zdejmuje buciki, skarpetki.
Jakie zabawki są najlepsze: plastikowy serwis, klocki, książki z obrazkami i prostymi historyjkami (zobacz blog "Czytam dziecku codziennie" z recenzjami książeczek dla dzieci), różne zabawki-narzędzia (szczotka, szufelka), zabawki muzyczne, kredki, ciastolina (do zabawy pod opieką dorosłego), lalki, zabawki na kółkach, foremki.


• Dziecko w wieku 2-3 lata

Co potrafi: ma bogaty słownik, buduje zdania, przerysowuje kółka i linie, zna kilka kolorów.

Jakie zabawki są najlepsze: farby do malowania palcami, domek dla lalek, zabawki do pchania i ciągnięcia, pierwsze puzzle, proste łamigłówki, zestawy do budowania, wiaderko z łopatką, drewniany pociąg.

Co musi umieć dwulatek? - rozwiąż test

Jak wybierać zabawki dla dwu- i trzylatków?

1. Zabawki dla dzieci muszą być bezpieczne. Nie mogą mieć ostrych krawędzi, drobnych elementów, które maluch mógłby oderwać, połknąć lub wsadzić sobie np. do nosa, małych otworów, w których mógłby utknąć palec.

2. Zabawki powinny być wykonane z materiału łatwego do wyczyszczenia. Pamiętaj, że do zabawy nie mogą służyć opakowania. Ostre zszywki mogą skaleczyć, a torby foliowe założone na głowę spowodować uduszenie.

3. Zwróć uwagę, czy na etykiecie lub opakowaniu:
- jest dokładana nazwa i adres producenta, importera lub dystrybutora
- zamieszczona jest informacja o ateście,
- określono wiek dziecka, dla którego jest przeznaczona zabawka, podane są uwagi i ostrzeżenia.


Zobacz też: 5 zabaw, które rozśmieszą niemowlaka
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga na wiosenne alergie

Pomysły na pyszne śniadania