układanie klocków
fot. Adobe Stock

Jak wybrać najlepsze zabawki dla dwulatka i trzylatka?

Bawiąc się, dziecko rozwija się fizycznie i umysłowo, wyraża swoją osobowość i emocje. Dobra zabawka pomaga mu kształtować precyzję ruchów i inspiruje.
Aleksandra Sobieraj
układanie klocków
fot. Adobe Stock

Dzieci, które skończyły pierwszy rok życia, już nie są niemowlętami. Bawią się więc inaczej niż wcześniej. Warto, by miały zabawki, które odpowiadają temu, na jakim są etapie rozwoju. Dlatego warto dla nich starannie wybierać zabawki, którymi można skutecznie wspomagać rozwój i uzdolnienia dziecka.

Jak lubią się bawić dwu- i trzylatki?

W 1. roku życia dziecka lubi się bawić różnymi przedmiotami ze względu na ich kolor czy kształt. Od końca 2. roku życia dziecka interesują je zabawy pobudzające wyobraźnię. Na niby piecze ciasta, kąpie lalki, naśladuje sceny z życia – bawi się w doktora, sprzedawcę. Dwulatki i trzylatki chętnie wyklejają, lepią z plasteliny, budują z klocków. Lubią też słuchać piosenek dla dzieci – podchwytują ich słowa, powtarzają towarzyszące im gesty.
Redakcja poleca: Rozwój społeczny dwulatka - film
Poznaj skuteczny sposób na nauczenie dziecka zachowań społecznych - pediatra radzi, jak dostosować naukę do wieku dziecka.

Dziecko w wieku 15-18 miesięcy

Co potrafi: mówi kilka słów, rozumie proste polecenia, wkłada elementy do odpowiednich otworów w pudełku.

Jakie zabawki są najlepsze: książeczki, pudełka z otworami, w które wstawia się pasujące klocki, zabawki wydające dźwięki, do pchania i ciągnięcia, telefony, kredki, duże miękkie piłki.
Zobacz też: Zabawki edukacyjne dla roczniaka [Przegląd]

Dziecko w wieku 1,5-2 lata

Co potrafi: łączy słowa w wyrażenia, interesują je obrazki w książeczkach, naśladuje słowa dorosłych, próbuje wtórować, gdy ktoś recytuje wiersz, zdejmuje buciki, skarpetki.

Zabawki edukacyjne dla 2 latka - sprawdź opinie

Jakie zabawki są najlepsze: serwis do herbaty, klocki, książki z obrazkami i prostymi historyjkami, różne zabawki-narzędzia (szczotka, szufelka), zabawki muzyczne, kredki, ciastolina (do zabawy pod opieką dorosłego), lalki, zabawki na kółkach, foremki.

Sprawdź poniższe propozycje. To zabawki, które przypadną do gustu każdemu dwulatkowi:

Dziecko w wieku 2-3 lata

Co potrafi: ma bogaty słownik, buduje zdania, przerysowuje kółka i linie, zna kilka kolorów.

Jakie zabawki są najlepsze: farby do malowania palcami, domek dla lalek, zabawki do pchania i ciągnięcia, pierwsze puzzle, proste gry planszowe i łamigłówki, zestawy do budowania, wiaderko z łopatką, drewniany pociąg.

W sklepach internetowych znajdziesz wiele ciekawych propozycji zabawek dla trzylatków. Nam szczególnie spodobały się te:

Jak wybierać zabawki dla dwu- i trzylatków?

W trosce o malca wybierając dla niego przedmioty do zabawy, zawsze kieruj się poniższymi zasadami. 
  1. Zabawki dla dzieci muszą być bezpieczne. Nie mogą mieć ostrych krawędzi, drobnych elementów, które maluch mógłby oderwać, połknąć lub wsadzić sobie np. do nosa, małych otworów, w których mógłby utknąć palec.
  2. Zabawki powinny być wykonane z materiału łatwego do wyczyszczenia. Pamiętaj, że do zabawy nie mogą służyć opakowania. Ostre zszywki mogą skaleczyć, a torby foliowe założone na głowę spowodować uduszenie.
  3. Zwróć uwagę, czy na etykiecie lub opakowaniu:
  • jest dokładana nazwa i adres producenta, importera lub dystrybutora
  • zamieszczona jest informacja o ateście,
  • określono wiek dziecka, dla którego jest przeznaczona zabawka, podane są uwagi i ostrzeżenia.
[content:0_27077,0_27067,0_27055:CMNews]  
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy