dziecko, dziewczynka, sport, rolki

Najlepszy sport dla dziecka, czyli jaki?

Twoje dziecko jest jak żywe srebro, aż strach spuścić je z oczu? Pozwól mu rozładować energię w zabawach ruchowych. Dziecko wiele na tym zyska!
dziecko, dziewczynka, sport, rolki
Szaleństwa na rowerze, rolkach, gra w piłkę... Dzięki aktywności fizycznej dziecko nie tylko mniej choruje i unika nadwagi, ale nabywa też wielu cennych umiejętności!

Rower - idealny sport dla dziecka

Jazda na nim to wielka frajda, bo stymuluje mózg do produkcji tzw. hormonów szczęścia. Wprawiają one dziecko w świetny nastrój i dodają mu pewności siebie. Ale to nie wszystko! Rowerowe przejażdżki wzmacniają też mięśnie dziecka i dobrze wpływają na kręgosłup. Naukę jazdy najlepiej zacznij od tzw. roweru biegowego (dziecko odpycha się na nim nóżkami). Dziecko będzie się uśmiechało od ucha do ucha!
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Zabawy z piłką

Uczy współpracy w grupie, bo dziecko – by odnieść sukces – musi współdziałać z kolegami. A przy okazji doskonali też zmysł wzroku, koncentrację, refleks i uodparnia się na porażki. Dlatego do zabaw z piłką zachęcaj już nawet półroczne dziecko. Dziecko nie potrafi jeszcze łapać ani rzucać? Turlaj mu piłeczkę po trawie, pokazuj, jak ją kopać czy wprawiać w ruch rączkami. Dzięki ćwiczeniom pociecha łatwiej później opanuje podstawy gier grupowych i będzie w nich bardzo chętnie uczestniczyć. 

Hulajnoga dla dziecka

Ułatwia naukę mówienia, a także czytania i pisania! Jak to możliwe? Ta zabawka wykształca zmysł równowagi, którego ośrodek mieści się w tej samej części mózgu, co rejon odpowiadający za zdolności językowe. Podczas jazdy na hulajnodze dochodzi do aktywacji połączeń między nimi, co z czasem owocuje właśnie dobrymi umiejętnościami językowymi. Ten przydatny pojazd możesz sprawić nawet trzylatkowi, bo w tym wieku dzieci całkiem dobrze już sobie radzą z balansowaniem ciałem.

Zobacz też: Kupujemy hulajnogę dla dziecka

Huśtawka dla dziecka

Bujanie się na niej wspaniale uspokaja (podobnie jak kołysanie szkraba na rękach czy w wózku) oraz pomaga w koncentracji. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy dziecko jest nieco nadpobudliwe, roztrzepane czy rozkojarzone.  Same huśtać się mogą dopiero dwulatki (zawsze pod okiem dorosłych!), ale na kolanach u mamy może to robić nawet półroczny maluch.

Dziecko uprawia sport - dostarczaj płyny

Ponieważ podczas wysiłku fizycznego dziecko mocniej się poci, ważne, by zmęczonemu dziecku podawać sporą ilość picia.
  • Płyny nawodnią organizm, dzięki temu rowerowe szaleństwa czy biegi za piłką nadmiernie dziecka nie osłabią.
  • Unikaj jednak napojów typu cola, bo działają na organizm zakwaszająco, co wręcz sprzyja odwodnieniu. Najlepiej niech dziecko popija (przed zabawą, w trakcie i po niej) wodę mineralną, letnią herbatkę owocową czy soki ze świeżych wyciśniętych owoców (np. z marchwi, jabłek).

Czytaj więcej: Jaki sport dla dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy