Najmniejsze rozdzielone bliźnięta syjamskie
fot. screen tvn24

Najmniejsze bliźnięta syjamskie już po zabiegu!

- Byliśmy przygotowani na śmierć obu dziewczynek – wyznała Barbara Wildhaber, szefowa oddziału chirurgii dziecięcej szwajcarskiemu dziennikowi "Le Matin Dimanche".
Marta Kabulska
Najmniejsze rozdzielone bliźnięta syjamskie
fot. screen tvn24
Zabieg rozdzielenia bliźniaczek syjamskich odbył się 10 grudnia, ale dopiero teraz poinformowano o nim media.
Maya i Lydia w sumie ważyły zaledwie 2,2 kg. Skomplikowany zabieg rozdzielenia zrośniętych brzuszkami sióstr przeprowadzono w 8. dniu ich życia. Podjął się go zespół szwajcarskich chirurgów. Szanse na powodzenie operacji wynosiły zaledwie 1 proc.

"Jedno dziecko miało zbyt wiele krwi i zbyt duże ciśnienie krwi, z kolei drugie nie dostawało krwi i ciśnienie było zbyt niskie" - czytamy w oświadczeniu szpitala uniwersyteckiego w Genewie.
 

Ponad pięciogodzinny wysiłek pięciu chirurgów, dwóch pielęgniarek i sześciu anestezjologów przyniósł sukces. 
 

Bliźniaczki Maya i Lydia mają już 8 tygodni i ich stan jest dobry. Dziewczynki uznano za najmniejsze i najmłodsze bliźniaczki syjamskie rozdzielone przez lekarzy.

Zobacz też: Adoptowali trojaczki. Tydzień później mama zrobiła test i...
 
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy