Uspokajanie dziecka tabletem czy telefonem przynosi ODWROTNE EFEKTY!
fot. Adobe Stock

Dziecko w histerii, drze się jak opętane? Wystarczy, że przestaniesz robić tę jedną rzecz!

Maluszek nie radzi sobie ze złością? Jest coraz gorzej? Być może popełniasz podstawowy błąd współczesnych rodziców. Ale nie martw się: naukowcy mają rozwiązanie. I jest banalnie proste!
Aleksandra Zaborowska
Uspokajanie dziecka tabletem czy telefonem przynosi ODWROTNE EFEKTY!
fot. Adobe Stock
„Nie płacz, skarbie, masz, pobaw się mamy telefonem!" - kto z nas tego nigdy nie powiedział? No i właśnie... Okazuje się, że takie działanie jest krótkowzroczne i tylko przysporzy nam kłopotów. Naukowcy zbadali długofalowe skutki uspokajania dzieci za pomocą elektroniki. Badania udowadniają, że prowadzi to jedynie do nasilenia ataków złości i histerii. Takie postępowanie utrudnia też dzieciom naukę radzenia sobie z emocjami. Lekarze poddali obserwacji dzieci w wieku od 2 do 3 lat. W trakcie badań dzieci oglądały bajkę, która nagle została przerwana – rodzice zaś relacjonowali, jak często sięgali po elektronikę, aby uspokoić malucha. Okazało się, że dzieci, które były uspokajane za pomocą tabletów czy smartfonów przeżywały jeszcze bardziej ekstremalne emocje, kiedy zabierano im sprzęt. Miały miejsce ataki agresji i histerii: dzieci rzucały się na podłogę z krzykiem.

Smartfon na uspokojenie? Nie rób tego!

Wielu rodziców oferuje dzieciom elektroniczne gadżety, kiedy te zaczynają wpadać w histerię bądź złość – zwłaszcza w miejscach publicznych. W ten sposób chcą szybko ukoić negatywne emocje malucha. Nie jest to jednak dobra droga na dłuższą metę – naukowcy zachęcają do uspokajania dzieci za pomocą rozmowy i uczenia ich radzenia sobie z trudnymi emocjami.

Smartfony czy tablety znacząco wpływają także na zdolność skupiania się malucha. Od kiedy dziecko może oglądać TV lub spędzać czas przed innymi ekranami? Specjaliści zalecają wprowadzanie pierwszych bajek czy programów dopiero dwulatkom - a i to maksymalnie przez 10 minut! Ważne jest także, aby rodzice często towarzyszyli dziecku w zabawie i tłumaczyli wszystkie zjawiska, które widzi na ekranie.

Źródło: PAP

Zobacz też:
Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy