fot. Fotolia.pl

Najnowsze wyniki badań obalają mit: niemowlęta w nocy nie budzą się z powodu głodu

Istnieje przekonanie, że jeśli maluch zostanie porządnie nakarmiony za dnia i przed snem, to nie będzie się budził w nocy. Tymczasem okazuje się, że to nieprawda. Więc nie warto wieczorem dokarmiać malucha dodatkowo kaszką, by napełnić mu brzuszek, by przespał całą noc.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Naukowcy ze Swansea University przebadali 715 matek i ich dzieci w wieku 6 - 12 miesięcy. Zwracano uwagę, jakim mlekiem były karmione niemowlęta, oraz  jak wiele karmień maluchy otrzymywały w ciągu dnia oraz czy podawano im pokarmy stałe.

Wyniki badań wykazały, że:
  • 78% dzieci w tym wieku nadal regularnie budzi się w nocy co najmniej raz,
  • 61% dzieci było karmione piersią co najmniej raz w późnych godzinach nocnych (dzieci karmione piersią przesypiają więcej godzin w nocy niż dzieci tak nie karmione, prawdopodobnie dlatego, że karmienie piersią to prosty sposób, aby dziecko szybko zasnęło ponownie).


Kto powiedział, że niemowlę ma przesypiać całe noce?

Dr Amy Brown, dyrektor programu prowadząca badania, powiedziała: „Wyniki są bardzo interesujące, ponieważ po pierwsze obalają mit, że dzieci w tym wieku powinny przesypiać całe noce, a po drugie, że to, czym są karmione wpływa na sen nocny, oraz, że maluchy budzą się w nocy z powodu głodu”.
 
Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

Dokarmione budziły się równie często

Co ciekawe okazało się, że dzieci, które otrzymywały więcej mleka czy pokarmów stałych w ciągu dnia, były rzadziej karmione w nocy, a jednak budziły się równie często, jak te, które w ciągu dnia jadły mniej. Wydaje się, że maluchy w tym wieku po prostu budzą się w nocy z przyczyn innych niż głód. Podawanie dziecku większych ilości jedzenia nie wpłynie  zatem na zmniejszenie częstotliwości nocnych pobudek, natomiast może prowadzić do otyłości.
 

Wyniki badań przerwą presję mam?

- Na młodych matkach ciąży presja – wmawia im się, że ich dzieci powinny przesypiać całe noce, a jeśli tak się nie dzieje, próbuje im się sprzedać na to sposoby – twierdzi dr Amy Brown. - Mamy nadzieję, że nasze wyniki wpłyną na komfort mam. Pokazujemy bowiem, że nocne pobudki są zupełnie normalne. Mamy nadzieję, że wpłynie to również na zaufanie matek do samych siebie – zachęci je do kontynuowania karmienia piersią i wprowadzania pokarmów stałych stopniowo, w umiarkowanych ilościach - podkreśla dr Amy Brown.
 
Co o tym sądzicie?
Irytują was pytania, czy wasz maluch przesypia całe noce?

Zobacz tez na Polki.pl: Nocne karmienie niemowlęcia
 
Źródło: www.swansea.ac.uk
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy