najpopularniejsze imiona 2021
fot. Adobe Stock

Najpopularniejsze imiona 2021: nowi faworyci! [RANKING]

Jest już dostępna lista najpopularniejszych imion dla dzieci w 2021 roku – mamy dane pokazujące jakie imiona nadawano dzieciom w Polsce w pierwszej połowie 2021 roku. Różni się ona nieco od rankingu z zeszłego roku. Co się zmieniło?
Aleksandra Zaborowska
najpopularniejsze imiona 2021
fot. Adobe Stock
Najpopularniejsze imiona 2021 to lista publikowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. W 2020 roku zwyciężyły te same imiona, które rodzice wybierali najczęściej także w poprzednich latach: najpopularniejsze imiona dla dziewczynek i chłopców zamieniły się tylko miejscami. W 2020 roku prym wiedli Antoni, a także Zuzanna i Julia. W pierwszej połowie 2021 roku pojawiło się kilka istotnych zmian.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2021

W zeszłym roku rodzice równie chętnie wybierali dla córek imię Julia i Zuzanna. Urodziło się dokładnie tyle samo dziewczynek o tych imionach! Ale tuż za nimi w rankingu uplasowało się imię Zofia. Teraz wygląda na to, że jego popularność ciągle rośnie! Zofia oznacza dziewczynkę stanowczą, troszkę przemądrzałą i skłonną do rządzenia wszystkimi wokół. W tym roku imię Julia spadło na 4. miejsce.

Top 10 imion dla dziewczynki w 2021 roku

1. Zuzanna – awans z 2. miejsca
2. Zofia – awans z 3 miejsca
3. Hanna – awans z 4. miejsca
4. Julia – nr 1. z 2020 r.
5. Maja – to samo miejsce w ubiegłym roku
6. Laura – awans z 10. miejsca
7. Oliwia – awans z 8. miejsca
8. Alicja – 7. w 2020 r.
9. Lena – 6. w 2020 r.
10. Pola – awans z 11. miejsca

Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2021

Wśród chłopców nie było w zeszłym roku żadnych zmian, jeśli chodzi o pierwsze miejsce. Na tej pozycji od wielu lat króluje imię Antoni, a od poprzedniego roku swoje miejsce utrzymał także Jan. Niespodzianką było zaś miejsce trzecie, ponieważ Aleksander zajął pozycję Jakuba. To imię o międzynarodowej sławie oznacza wytrwałego i zdyscyplinowanego chłopca lub mężczyznę. To obrońca ludzi, który podejmuje odważne decyzje. Nic dziwnego, że rodzice przepadają za tym imieniem!
Redakcja poleca: Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]
Jak to jest z imionami? Czy rodzice mogą puścić wodze fantazji? Czy dziecku można dać na imię Tradycja? A Mercedes? A Antek, zamiast Antoni? Możesz się zdziwić...

Top 10 imion dla chłopców w 2020 roku:

W górę pnie się Aleksander i Franciszek. W zeszłym roku nie było tych imion na podium, ale jeśli nadal będą piąć się w górę, oba się na nim znajdą na koniec roku. Poniżej najpopularniejsze imiona męskie w 1. połowie 2021 roku:

1. Antoni – lider także w połowie 2020 r.
2. Jan – pozycja bez zmian 
3. Aleksander – awans z 4. miejsca
4. Franciszek – awans z 5. miejsca
5. Jakub – nr 3. w 2020 r.
6. Szymon – bez zmian
7. Mikołaj – awans z 8. pozycji
8. Leon – awans z 11. miejsca
9. Filip – nr 7. w 2020 r.
10. Stanisław – nr 9. w 2020 r.

Oryginalne imiona dla dzieci 2020

Niektórzy rodzice, zamiast wybierać najpopularniejsze imiona, szukają inspiracji wśród najbardziej oryginalnych i najrzadziej spotykanych imion. Na samym dole rankingu imion nadawanych dziewczynkom w 2020 roku znalazły się m.in. imiona:
 • Samija
 • Noelia
 • Nita
 • Mila
 • Kasjana
 • Dilara

Z kolei najoryginalniejsze imiona dla chłopców 2020 roku to m.in:
 • Demir
 • Enzo
 • Gleb
 • Horacy
 • Iwar
 • Milo
 
Uwaga! Wybierając imię dla dziecka, pamiętaj, że imiona ośmieszające są niezgodne z prawem. Imię powinno też wskazywać na płeć dziecka. Jeśli twój wybór nie spełni tych kryteriów, kierownik urzędu stanu cywilnego może odrzucić imię i poprosić o nadanie nowego.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy