imiona
fot. fotolia.com

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2015 roku

Zuzanna i Jakub to najpopularniejsze imiona nadane dzieciom w 2015 roku. Zuzanna nieznacznie wyprzedziła najpopularniejszą w zeszłym roku Zofię. Jakub po raz kolejny nie miał konkurencji. Zobacz, jak najchętniej nazywaliśmy dzieci w 2015 roku!
Adela Prochyra
imiona
fot. fotolia.com
W 2015 roku rodzice ponownie postawili na klasykę. Najchętniej wybierali dla swoich dzieci imiona dobrze znane od lat. Można było się spodziewać większych rewolucji, ponieważ od 1 marca 2015 roku rodzice mogli nadawać swoim dzieciom imiona międzynarodowe. Jednak nie cieszyły się one bardzo dużą popularnością, może poza chętnie wybieraną już od kilku lat Oliwią. Polacy są przywiązani do swoich, sprawdzonych imion, które nosili nasi dziadkowie i babcie. I bardzo dobrze! Bądźmy dumni z naszych Stanisławów, Zofii i Antonich!

Najpopularniejsze imiona dla dziewcząt i chłopców 

Wśród dziewcząt najpopularniejsza okazała się Zuzanna, która w zeszłym roku była na drugim miejscu. Poza tym wielkich zaskoczeń nie było. Na dalszych miejscach w rankingu najpopularniejszych imion znalazła się zeszłoroczna zwyciężczyni Zofia, a dalej Julia, Maja, Lena. Bardzo popularne były także imiona: Alicja, Natalia, Aleksandra, Amelia i Hanna. 

Z kolei wśród chłopców królował Jakub. Już od dobrych kilku lat nie ma on konkurencji. W minionym roku bardzo popularnymi imionami dla chłopców były także Jan, Szymon, Kacper, Antoni, Aleksander. Dużym wzięciem cieszyły się także imiona: Filip, Stanisław, Adam, Franciszek i Wojciech. 

Czytaj także: najpopularniejsze imiona w 2015 r. - nowe trendy
Redakcja poleca: 5 rad jak wybrać imię dla dziecka
Czas ucieka, brzuch rośnie, a ty wciąż nie wiesz, jakie imię wybrać dla dziecka? Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając imię dla dziecka.

Warszawa – Kraków 

Między województwami były pewne różnice. Najbardziej konserwatywni okazali się warszawiacy. W 2015 roku urodziło im się 35 546 dzieci i był to najlepszy wynik w całym kraju. Najczęściej nadawali swoim dzieciom imiona Jan i Zofia. W Krakowie urodziło się 17 433 maluchów, a najpopularniejsze imiona tam były takie same, jak w całym kraju, czyli Jakub i Zuzanna. 

W niektórych województwach na prowadzenie wysunęły się imiona z dalszych miejsc pierwszej dziesiątki. Np. Hanna w Zachodniopomorskiem i na Dolnym Śląsku, Antoni w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim.  

Trendy

W sierpniu próbowałyśmy przewidzieć, jakie będą najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2015 roku. Dobrze odgadłyśmy, że dla dziewczynki najpopularniejsza będzie właśnie Zuzanna. Dla chłopca typowałyśmy Jana - tu nie zgadłyśmy. Nie sprawdziły się też przewidywania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, że Polacy po zmianie przepisów w marcu 2015 rzucą się na zagraniczne imiona takie, jak Andrea, Carmen, Elena, Hannah, Jessica, Kelvin, Lorenco, Marika, Mike, Natan, czy Rafael. Od 1 marca do 21 kwietnia 2015 nadano ich w całym kraju raptem 400.

Macie swoje typy na najpopularniejsze imię w 2016 roku?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy