Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Koty, obok psów, należą do najpopularniejszych zwierząt, które są bohaterami bajek, baśni oraz filmów. Swoją sławę często zawdzięczają charyzmie oraz niezależności. Przekonaj się, czy znasz wszystkie wymienione w artykule bajeczne koty!
Koty są obecne w popkulturze od wieków. Jako pierwszy  w XVII wieku przebojem wdarł się do niej kot z baśni Charles’a Perraulta, znany szerzej jako kot w butach. Jego rodowód jest jednak o wiele dłuższy – kot wywodzi się z Włoch, a najstarsza znana wersja opowieści o nim pochodzi z XVI w. Dlaczego koty są tak często pojawiającymi się zwierzętami w bajkach? Przyczynia się do tego ich duża inteligencja, bystrość oraz niezależność. Sprawdź, czy rozpoznajesz wśród wybrańców swojego ulubieńca!

Najsłynniejsze koty z bajek 

Kot w butach – jest sprytny, przebiegły i bardzo inteligentny – dzięki tym cechom, w oryginalnej wersji baśni,  zdobywa dla swojego pana bogactwo oraz królewnę. Młodsi widzowie znają go z drugiej części przygód Shreka, gdzie jego znakiem rozpoznawczym są prosząco-rozczulające oczy. Kot Puszek Okruszek początkowo zostaje wynajęty, aby zabić głównego bohatera. Wkrótce jednak staje się nieodłącznym towarzyszem podróży i nierozłącznym kolegą!

Felix – ten czarno-biały kot jest starszy od Myszki Mickey! Pierwsze kreskówki z Felixem powstały w 1919 r., a łącznie do roku 1936 powstało kilkaset filmów. Pierwsze kreskówki były nieme. W późniejszych dekadach nakręcono jeszcze kilka filmów i seriali z Felixem – ostatni w 2004 r. pt. „Kot Felix ratuje Święta". Kot Felix stał się ponadto w 1992 r. bohaterem gry na konsolę Nintendo.

Garfield – jest leniwym, sarkastycznym i wiecznie głodnym kotem, który nie szczędzi niespodzianek zarówno swojemu opiekunowi, jak i współlokatorowi, psu Odiemu. Garfield jest bohaterem komiksów oraz serialu animowanego. Kot, stworzony komputerowo, wziął także udział w dwóch filmach fabularnych, w których aktorami są prawdziwe zwierzęta.
 
Sylwester – to kot, który stale walczył z myszką Jerry. Nigdy nie grzeszył inteligencją. Przy Sylwestrze to właśnie mysz Jerry jawiła się jako ten przebiegły bohater. Sylwester swoją nieporadnością wzbudzał raczej współczucie.

Hello Kitty – japoński kotek jest szczególnie znany młodszym widzom kreskówek. Postać Hello Kitty jest bohaterką filmów animowanych, gier komputerowych, a także ozdobą wielu gadżetów. Co ciekawe, z jej wizerunkiem pierwszy raz można było spotkać się na małej, plastikowej portmonetce. W Korei powstał nawet samochód z jej wizerunkiem.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 0 na 0 głos

Zobacz także

Popularne tematy