wcześniak
fot. Fotolia

Najstarsza mama czworaczków urodziła. Zdrowie dzieci jest zagrożone.

Nie wiadomo, jak skończy się historia 65-letniej kobiety i jej dzieci, która zdecydowała się na tak późne macierzyństwo
Małgorzata Malinowska
wcześniak
fot. Fotolia
65-letnia Annegret Raunigk, która poddała się zabiegowi in vitro urodziła czworaczki w 26. tygodniu ciąży. Lekarze nie komentują stanu zdrowia dzieci, które obecnie przebywają w inkubatorach.

Kiedy ponad miesiąc temu pisaliśmy o Annegret: Zostanie najstarszą mamą czworaczków na świecie, w internecie wrzało, że Niemka zdecydowała się na tak późne macierzyństwo, zwłaszcza że była już mamą trzynaściorga rodzeństwa.
Jej decyzja była mocno komentowana w internecie, jednak Annegret ucinała wszystkie spekulacje jasnym i konkretnym stanowiskiem: - Uważam, że każdy ma prawo do osobistej decyzji.

Noworodki są w chwiejnym stanie

W ubiegły wtorek, 19 maja w berlińskim szpitalu, w wyniku cesarskiego cięcia, w związku z wystąpieniem bólów porodowych, przyszły na świat czworaczki: trzech chłopców i dziewczynka. Jak podaje rzeczniczka niemieckiej telewizji RTL, z którą mama podpisała wyłączność na udzielanie wywiadów: - Noworodki będą jeszcze długo w chwiejnym stanie.
Wcześniaki, które ważyły od 655 do 960 gramów,  nie są w pełni rozwinięte, jednak powinny mieć duże szanse na przeżycie.

Polecamy: Najmniejszy na świecie wcześniak uratowany w polskim szpitalu
Redakcja poleca: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny - film
Kilka lat temu udało się uratować słynne pięcioraczki kieleckie, które dziś prowadzą swój blog. Wiktoria, która urodziła się z wagą 600 g w wieku 5 lat napisała własnoręcznie do profesora kartkę świąteczną. Od czego zależy prawidłowy rozwój wcześniaka - tłumaczy prof. Lauterbach.

To była nieodpowiedzialna decyzja matki

Dyrektor kliniki ginekologiczno-położniczej uniwersytetu w Erlangen Matthias Beckmann podkreślił, że bardziej od obawy przed zgonem dzieci, bałby się, czy nie będą one miały trwałych uszkodzeń organizmu, ze względu na wiek matki: -Być może będzie musiała pielęgnować dwoje niepełnosprawnych dzieci, a w wieku 80 lat sama stanie się przypadkiem do pielęgnacji - powiedział Beckmann, czym jasno pokazał swoje snanowisko wobec decyzji kobiety.

Zobacz także: Późne macierzyństwo wśród gwiazd!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy