rumianek dla niemowlaka
Adobe Stock
Dieta

Rumianek dla niemowlaka – czy to dobry pomysł?

Do picia na zaparcia lub kolkę albo do pielęgnacji, np. na odparzenia. Rumianek może pomóc przy wielu problemach, ale też zaszkodzić. Na co, jak i od kiedy go podawać?

Rumianek można podawać nawet noworodkom. Takie informacje znajdziesz np. na opakowaniu herbatek dla niemowląt. Ale dzieci przez pierwsze pół roku życia powinny pić wyłącznie mleko i nie muszą być dopajane nawet wodą. Jeśli chcesz zastosować rumianek do picia u niemowlaka (np. na problem zdrowotny – zatwardzenie, kolkę, odparzenie), skonsultuj to z pediatrą. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci niemowlęta w pierwszym roku życia powinny dostawać do picia tylko wodę i to dopiero od około 6 miesiąca. 

Nawet jeśli dziecko nie jest alergikiem – wprowadzaj rumianek ostrożnie i w małych ilościach. Obserwuj reakcje malucha, bo rumianek może uczulać.

Na co pomaga rumianek?

Rumianek ma wiele zastosowań. Od dawna napar z rumianku był podawany dzieciom do picia przy problemach z brzuszkiem lub stosowany do pielęgnacji skóry. Sprawdź, na co nadal można go stosować.

  • Na kolki i zaparcia? 
    TAK: rumianek do picia, czyli herbatka rumiankowa, pomaga w łagodzeniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych i nudności. Przynosi ulgę w przypadku kolki jelitowej, ale jego stosowanie u niemowlaka należy skonsultować z pediatrą. Rumianek działa rozkurczająco i przeciwzapalnie. 
  • Na sen?
    TAK: herbatka rumiankowa wycisza, uspokaja i ułatwia zasypianie. Poleca się ją dzieciom, które są zdrowe, ale wieczorem mają problemy z zaśnięciem.
  • Na oczy?
    NIE: kiedyś polecano rumianek do przemywania oczu noworodka, ale to zalecenie nie jest już aktualne. Oczy noworodka należy przemywać wodą. Tak samo nie stosuje się rumianku przy zapaleniu spojówek u dzieci. Rumianek mogą przy tej przypadłości używać tylko dorośli. Jeśli niemowlę lub starsze dziecko ma zapalenie spojówek, oczy przemywa się solą fizjologiczną.
  • Na odparzenia?
    TAK ALE: wywar z rumianku stosuje się do łagodzenia wszelkich podrażnień na skórze u dzieci (tak działa także wywar z nagietka). Rumianek jest polecany przy odparzeniach pieluszkowych. Można go też wypróbować, jeśli dziecko ma wysypkę. Kąpiel w naparze z rumianku działa przeciwzapalnie i kojąco. Uwaga: zanim wykąpiesz dziecko w ziołach, zrób próbę uczuleniową – posmaruj miejsce na nóżce i obserwuj przez dobę, czy nie pojawi się reakcja uczuleniowa. Dopiero wtedy możesz wykąpać dziecko w wodzie z dodatkiem wywaru z ziół.
  • Na wysypkę przy ospie wietrznej?
    TAK: dwu-, trzyminutowa kąpiel rumiankowa pomoże maluchowi choremu na ospę. Warto ją zrobić, gdy pęcherzyki pojawiły się na pupie i w innych miejscach intymnych. Zrób dziecku tzw. nasiadówkę w ciepłej wodzie z dodatkiem letniej rumiankowej herbaty (zaparzanej z torebki). Jeśli wykwity ospowe pojawiły się w buzi, naparem z rumianku można płukać też jamę ustną (u starszego dziecka, które umie już wypluwać).
  • Na alergię?
    TAK ALE: jeśli dziecko ma suchą, podrażnioną skórę, do kąpieli można dodać szklankę naparu z rumianku. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak kąpiel z dodatkiem emolientów, które łagodzą zmiany, nawilżają skórę i sprawiają, że dłużej pozostaje w lepszej formie.
  • Na trądzik noworodkowy?
    NIE: przemywanie zmian na twarzy noworodka naparem z rumianku nie jest polecane. Dermatolodzy przy trądziku noworodkowym zalecają mycie buzi wodą z dodatkiem emolientu.
  • Na katar?
    TAK: przeziębionemu maluchowi możesz przygotować domową inhalację z rumianku. Wlej napar z rumianku do miski z ciepłą wodą i postaw obok łóżeczka. Dziecko będzie oddychało leczniczą parą. Nie używaj rumianku do nebulizacji. Zioła podane w ten sposób mogą dziecku zaszkodzić.
  • Na ząbkowanie?
    TAK: jeśli dziecko ma opuchnięte dziąsła, możesz kilka razy dziennie przemywać je gazikiem namoczonym w naparze z rumianku. To przyniesie ulgę i złagodzi stan zapalny. Rumianek znajduje się też w składzie niektórych preparatów na ząbkowanie.
  • Na gardło?
    TAK ALE: rumianek może przynieść ulgę przy bólu gardła, ale płukanie nim poleca się starszym dzieciom, które umieją już to robić.

Jak objawia się uczulenie na rumianek?

Objawy uczulenia mogę pojawić się, nawet jeśli dziecko wypiło niewielką ilość słabej herbatki rumiankowej albo zetknęło się z małą ilością kosmetyku, który zawiera wyciąg z rumianku. Ostrożność przy stosowaniu tego zioła należy zachować u dzieci, które są alergikami, ale także u tych, u których nie stwierdzono alergii. Dotyczy to szczególnie maluchów, których rodzice są alergikami (alergię często się dziedziczy). Uważać trzeba nie tylko na herbatkę rumiankową czy napar robiony do kąpieli, ale też na kosmetyki z rumiankiem. Zioła w kosmetykach dla dzieci mogą wywoływać reakcje alergiczne, choć zwykle ich stężenie w kremach czy balsamach jest niskie, aby działały słabiej.

Objawy uczulenia:

Najczęściej pojawia się wysypka. Pod wpływem herbatki rumiankowej u dziecka może dojść np. do zaostrzenia AZS. Czasem objawem uczulenia jest katar i kaszel. Wstrząs anafilaktyczny zdarza się rzadko. Wiadomo, że nie każdy rumianek jednakowo uczula. Wyhodowano np. odmianę, która nie zawiera alergenu najczęściej wywołującego uczulenie. Nigdy jednak nie mamy stuprocentowej pewności, że objawy alergii się nie pojawią. Dlatego zalecana jest ostrożność.
 

 


Zobacz też:

 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA