GRY
 
 

Napięcie mięśniowe - po czym poznać, że niemowlę ma kłopoty?

Twoje dziecko jest nadmiernie senne, często się pręży i wygina? Sprawdź, czy to mogą być problemy z napięciem mięśniowym, i co robić, gdy okaże się, że tak.

niemowlę, dziecko, ćwiczenia, masaż, masaż niemowlaka, napięcie mięśniowe
fot. Alex Tihonov - Fotolia.com

Zaraz po urodzeniu noworodek jest badany przez neonatologa według skali Apgar. Jednym z elementów badania jest ocena napięcia mięśniowego. Jeśli mięśnie dziecka są nadmiernie napięte lub przeciwnie – wiotkie, lekarz skieruje dziecko do specjalisty (neurologa). Ale nie zawsze już w tym momencie można stwierdzić problemy. Mięśnie noworodka są zazwyczaj bardziej napięte niż u niemowlęcia, które skończyło miesiąc – to w tym okresie prawidłowe.

O czym świadczy nieprawidłowe napięcie mięśniowe?

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe to pierwsza ważna informacja o stanie i funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego i mózgu noworodka. Może świadczyć również o chorobach genetycznych i metabolicznych. Od prawidłowego napięcia mięśni zależy rozwój ruchowy dziecka, pokonywanie jego kolejnych etapów, takich jak siadanie, wstawanie, chodzenie.

Sprawdź, kiedy dziecko zacznie siadać.
Redakcja poleca: Napięcie mięśniowe u dziecka – mówi Paweł Zawitkowski [WIDEO]
Obniżone i wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt – jak je zdiagnozować, co robić?– radzi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.

Skąd się biorą kłopoty z napięciem mięśniowym?

Na problemy z napięciem mięśniowym szczególnie narażone są dzieci, które urodziły się przedwcześnie i miały niską wagą urodzeniową. W grupie ryzyka są także dzieci, u których długo utrzymywała się żółtaczka lub były niedotlenione podczas porodu. Warto też, byś zabrała niemowlę do lekarza, jeśli masz choroby układu krążenia, tarczycy, nerek albo podczas ciąży wystąpiły powikłania, np. krwawienie, anemia, nadciśnienie lub miałaś przedwczesne skurcze i musiałaś leżeć.

Podstawowe objawy wzmożonego i obniżonego napięcia mięśniowego

Dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym są niespokojne, mało śpią, dużo płaczą, prężą się, prostują nóżki, trudno im się uspokoić nawet przy piersi.

Obniżone napięcie mięśniowe objawia się natomiast nieco inaczej: niemowlak jest zazwyczaj zbyt spokojny – prawie nie płacze, nie unosi nóżek, nie cieszy się na twój widok, a położony na brzuszku nawet nie próbuje unieść główki. Gdy zmieniasz jego pozycję, np. podczas przewijania, denerwuje się i krzyczy, bo trudno mu wtedy kontrolować swoje ciało.

Sprawdź, kiedy niemowlę zacznie obracać się na plecy.

Jeśli któryś z opisanych poniżej objawów wystąpi u twojego dziecka, najpierw wybierz się z nim do waszego pediatry:

Pod koniec 1. miesiąca życia dziecko:
  • odgina do tyłu główkę i tułów;
  • leżąc na pleckach, jest zgięty w jedną stronę (jak rogalik);
  • jest nadmiernie senny lub bardzo mało ruchliwy;
  • często podczas jedzenia pręży się, denerwuje, wygina;
  • trudno go ubrać, bo ma zbyt napięte rączki lub nóżki.
Polecamy: Zaburzenia napięcia mięśniowego u noworodka
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!