Napoje izotoniczne wskazane czy zakazane dla dzieci?
fot. AdobeStock

Napoje izotoniczne szkodzą dziecku: prawda czy mit?

Napoje izotoniczne gaszą pragnienie i nawadniają organizm lepiej niż woda, ponieważ zawierają cenne elektrolity. Tylko czy niebieski napój może być zdrowy i bezpieczny dla dziecka?
Milena Oszczepalińska
Napoje izotoniczne wskazane czy zakazane dla dzieci?
fot. AdobeStock
Kolorowe, smaczne napoje izotoniczne cieszą się dużą popularnością wśród dorosłych, ale coraz częściej również wypijane są przez dzieci. Czy rodzice słusznie robią, kupując swoim dzieciom izotoniki, by uzupełniać poziom elektrolitów w ich organizmach? Czy kilkulatki w ogóle potrzebują tego typu napojów? Odpowiedź brzmi: „i tak, i nie”. Dlaczego?

Napoje izotoniczne nawadniają lepiej niż woda

Prawdą jest, że zwykła woda nie nawodni tak organizmu, jak napój izotoniczny, który nie tylko szybko uzupełni brakujące pokłady wody, lecz także wyrówna poziom elektrolitów, sprawiając tym samym, że nasz organizm będzie pracował lepiej. Warto przy tym zaznaczyć, że picie izotoników jest zasadne tylko wówczas, gdy regularnie uprawiamy sport o dużej intensywności. Gdy dużo się pocimy, tracimy wodę i inne cenne składniki, dlatego warto po treningu je uzupełnić. To samo dotyczy dzieci.
Napoje izotoniczne są wysoko kaloryczne, więc jeśli będziemy podawać je dziecku, które ma normalny, średnio aktywny tryb życia, możemy przyczynić się do tego, że zacznie ono niezdrowo przybierać na wadze.

Zobacz też: Odwodnienie jest groźne.Jak do niego nie dopuścić?
Redakcja poleca: Dopajanie dzieci słodkimi napojami
Czy można podawać niemowletom słodkie napoje? Zobacz, czym to grozi.

Napoje izotoniczne są szkodliwe

Sporo w tym prawdy, dlatego zawsze warto czytać etykiety i wybierać te produkty, które nie zawierają niebezpiecznych substancji. Niestety w sklepach znajduje się wiele napojów izotonicznych, które zawierają barwniki syntetyczne, rozkładające się do związków rakotwórczych. Wypijane w dużych ilościach mogą mocno zaszkodzić naszemu zdrowiu. Takich izotoników nie powinniśmy podawać dzieciom (i lepiej, żebyśmy sami również ich unikali).

Naturalne izotoniki 

Istnieją pewne płyny, które są naturalnymi izotonikami. Należą do nich:
  • woda kokosowa,
  • sok z brzozy,
  • woda kaktusowa,
  • woda klonowa,
  • woda karczochowa.

Nie wszystkie z nich można z łatwością znaleźć w sklepach, ale zapotrzebowanie na tego typu produkty stale rośnie, dlatego ich dostępność również wzrasta. Woda kokosowa i sok z brzozy to izotoniki, które można kupić bez większych problemów nawet w popularnych marketach.

Domowe napoje izotoniczne

Dobrym pomysłem jest też zrobienie własnego napoju izotonicznego, który będzie odpowiedni zarówno dla nas, jak i dla naszych dzieci. Taki domowy izotonik bardzo dobrze nawodni, uzupełni gospodarkę elektrolitową, a przy tym będzie całkowicie bezpieczny. Do jego wykonania potrzeba tylko kilku składników. Sprawdzi się nie tylko podczas upałów, lecz także np. w chorobie dziecka.
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy