Poród w szpitalu w Polsce
fot. Fotolia

Narodowy Program Prokreacyjny nie działa? Pary wciąż czekają!

Program zdrowia prokreacyjnego wszedł w życie we wrześniu 2016 roku, jednak nie wszystkie szpitale dostały środki na jego realizację. Kto nie dostał jeszcze pomocy?
Hanna Szczesiak
Poród w szpitalu w Polsce
fot. Fotolia
Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego wszedł w życie we wrześniu 2016 r. W Wielkopolsce dotychczas nie ruszył, ponieważ resort zdrowia nie przekazał środków na jego realizację.

Kiedy program prokreacyjny zacznie działać?

Rządowy program prokreacyjny, czyli "Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce", działa od września 2016 roku. Kliniczny Szpital Ginekologiczo-Położniczy w Poznaniu, jeden z 13 ośrodków, które otrzymały zgodę na realizację programu, nie przyjął jeszcze żadnej pary starającej się o dziecko. Powód? Ministerstwo wciąż nie przekazało pieniędzy.

Poznański szpital na Polnej jest jedynym ośrodkiem w Wielkopolsce, który dostał rządową akredytację na realizację programu. Z braku środków szpital nie przyjął jeszcze żadnej pary i nie prowadzi zapisów na leczenie. Ja podaje Gazeta Wyborcza, lekarze nie wiedzą, kiedy program wystartuje. "Głupia sprawa. Najpierw program miał wystartować jesienią ubiegłego roku, potem zimą, ostatnio mówiło się o końcu marca... Kiedy zaczniemy leczyć, trudno powiedzieć? Nie wiadomo, co odpowiadać pacjentom" – mówią lekarze ze szpitala przy Polnej.
Redakcja poleca: Porady dietetyka dla par starających się o dziecko (film)
Jaki wpływ na płodność kobiety i mężczyzny ma codzienna dieta? Co powinny jeść a czego unikać pary starające się o dziecko? Radzi Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica Centrum Wspierania Płodności. Zobacz film.

Problemy nie tylko w Poznaniu

Narodowy Program Prokreacyjny zastąpił Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. W rozmowie z TOK FM minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przyznał, że jego celem jest całkowicie odejście od metody in vitro. Nowy program prokreacyjny zakładał, że w każdym województwie powstanie co najmniej jeden ośrodek zdrowia prokreacyjnego. Niestety, przykład szpitala w Poznaniu pokazuje nam, że nie tylko nie powstało 16 ośrodków, ale te szpitale, które dostały zgodę rządu, nie mają środków na realizowanie założeń programu.

Problemy z brakiem środków mają również inne szpitale. W maju rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar interweniował w sprawie problemów z finansowaniem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Jak myślicie, czy zastąpienie programu in vitro program prokreacyjnym było dobrym pomysłem?

Zobacz także: Jak wygląda leczenie niepłodności metodą in vitro na świecie?

Źródło: poznan.wyborcza.pl, tokfm.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy