Narodziny dziecka: jak pomóc dziecku w narodzinach, jak przebiega poród

To dziecko decyduje, kiedy się urodzi

Przez całą ciążę przygotowujesz się do porodu i marzysz, by móc już przytulić dziecko. Twoje dziecko też szykuje się do narodzin, a potem uczestniczy w nich aktywnie i bardzo intensywnie. Możesz mu w tym pomóc.
Narodziny dziecka: jak pomóc dziecku w narodzinach, jak przebiega poród

Tak jak ty, także twoje dziecko szykuje się do narodzin, a potem uczestniczy w nich bardzo intensywnie. Przeciska się przez kanał rodny, obraca, napiera główką, ustawia barki...

Narodziny to dla niego stres i wielkie przeżycie. Ale nie martw się – rodzący się maluszek nie cierpi. A wysiłek, jaki podejmuje, jest mu potrzebny! Pomoże mu przygotować się do życia poza łonem mamy i zaadaptować do nowych warunków.

Zobacz też: Czy to już poród – rozwiąż nasz test
 

Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.

Narodziny dziecka – to ono wybiera najlepszą chwilę

To Twoje dziecko decyduje o tym, kiedy pojawią się skurcze porodowe. Dwa–trzy tygodnie wcześniej jego organizm zaczyna produkować odpowiedzialne za to hormony. Przedostają się one do łożyska i inicjują zmiany: Twoja macica staje się bardziej podatna na skurcze, a jej szyjka przygotowuje się do rozwierania i odczuwa inaczej niż do tej pory ruchy dziecka przed porodem. Hormony te pobudzają też dojrzewanie organów wewnętrznych dziecka, głównie płuc. Z końcem ostatniego trymestru ciąży oboje jesteście już przygotowani do porodu (sprawdź, jak rozwija się dziecko w brzuchu i co dzieje się z tobą – kalendarz ciąży).

Jak przygotować dziecko na poród Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, staraj się uniknąć wywoływania porodu. Pozwól zadziałać mądrej naturze.

Zobacz też: Ciąża tydzień po tygodniu – niesamowite zdjęcia


Skurcze porodowe

Rodzące się dziecko czuje skurcze macicy. Te, które rozpoczynają poród, są silniejsze od tzw. przepowiadających, które pojawiały się wcześniej. Ale to dzięki tym przepowiadającym dziecko odbiera teraz ruchy macicy jako coś znajomego. Nie obawia się mocnego ściskania (a siła Twych mięśni jest naprawdę duża!).

Kiedy ty odczuwasz skurcz, dziecko wolniej oddycha, czasem zamiera w bezruchu. Tak reaguje na stres. Podczas skurczu zmniejsza się ilość krwi przepływającej przez łożysko i pępowinę, więc może dojść do chwilowego niedotlenienia. Dziecko umie sobie z tym radzić! Gdy spada ilość tlenu, organizm wydziela mnóstwo hormonów stresu (adrenaliny, noradrenaliny). Ograniczają one dopływ krwi do mniej ważnych narządów, kierują ją do mózgu i serca. Tak dziecko broni się przed skutkami niedotlenienia.

Jak przygotować dziecko na poród Podczas skurczu oddychaj spokojnie, głęboko (aby pracowała przepona). Unikaj leżenia na wznak – to ogranicza dopływ krwi do dziecka.

Zobacz też: Jak wygląda poród w wodzie i czy warto – film


W czasie porodu to dziecko się przeciska

Pierwsze skurcze porodowe spychają dziecko do kanału rodnego, kolejne nakierowują jego główkę na szyjkę macicy i do pochwy (sprawdź, jak układa się dziecko przed porodem). Mięsień macicy zaciska się wokół maleńkiego ciałka. Takie doznania są dziecku potrzebne. Skurcze to specyficzny rodzaj głębokiego masażu. Pobudza on organy wewnętrzne dziecka, co ułatwi ich pracę po narodzinach.

Hormony stresu oddziałują też pozytywnie na drogi oddechowe dziecka. Pomagają we wchłanianiu nadmiaru płynu, jaki się w nich zbiera w czasie porodu, i przyspieszają dojrzewanie pęcherzyków płucnych. Silna stymulacja czuciowa skóry dziecka wpływa też na rozwój komórek nerwowych. Tych korzyści nie mają niestety dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, którego nie poprzedziła akcja porodowa.

Jak pomóc dziecku w czasie porodu Ruszaj się jak najwięcej i zmieniaj pozycję: kucaj, spaceruj, kręć biodrami. To ułatwi dziecku schodzenie do kanału rodnego. Lepiej też nie decyduj się na cesarskie cięcie bez wskazań medycznych.

Zobacz też: Co będzie się działo w czasie porodu – 3 ważne fazy


Koniec porodu – dziecko jest już na świecie

Największy stres dla dziecka spowodowany jest naciskiem na główkę. Toruje ona drogę reszcie ciałka. Ucisk ścian kanału rodnego na skronie dziecka powoduje wydzielanie się adrenaliny, która mobilizuje dziecko, by dzielniej znosił wysiłek związany z porodem. Po przyjściu na świat sprawia, że jest bardziej odporny na stres i mniej płaczliwy.

Jak pomóc dziecku w końcowym etapie porodu Najlepiej przyj na stojąco, w klęku, kucając, by wykorzystać siłę ciążenia. Hałas i ostre światło mogą nowo narodzonego malca stresować – postaraj się zadbać (może to zrobić mąż – przeczytaj rady dla taty, który zdecydował się na udział w porodzie), by podczas porodu panował spokój i były przygaszone światła.

Przytul dziecko do swojego nagiego ciała. Niech usłyszy znajome bicie Twego serca. Kontakt z Twoimi bakteriami dobroczynnie wpłynie na jego zdrowie. One ochronią też dziecko przed zakażeniami.

Zobacz też: Jak karmić noworodka piersią – twój plan na sukces


Narodziny dziecka – witaj, maleństwo!

Tuż po narodzinach oboje pragniecie spokoju i bliskości. Ukojenie, jakie dziecko znajduje w twoich ramionach, pomoże mu łagodnie odnaleźć się w nieznanym świecie. Możesz też zobaczyć, że stres z powodu porodu przynosi korzyści. Powstałe pod jego wpływem hormony krążą we krwi smyka jeszcze przez minimum dwie godziny. Wraz ze zgromadzonymi zapasami energii i glukozy dodają mu sił, pobudzają przemianę materii, pomagają w utrzymaniu ciepłoty ciała.

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są mniej aktywne i oddycha im się trudniej (przeczytaj: jaki wpływ na dziecko ma przebieg porodu, czyli jaki poród, takie dziecko). Nieco ospałe są również dzieci po porodzie znieczulanym. Ból, który możesz znieść, sprawia bowiem, że po porodzie we krwi dziecka i Twojej krążą podnoszące nastrój endorfiny.

Noworodek przechowuje w zakamarkach swojej pamięci wspomnienia czułości, z jaką powitano go na świecie. Ogrzej go swym ciałem i pomóż poznać Twój zapach. Odtąd będzie cię rozpoznawał wszystkimi zmysłami.

Zobacz też: Jak uniknąć nacinania krocza


Muzyka – sposób na wyciszenie w czasie porodu

Dziecko w łonie mamy słyszy i reaguje na dźwięki. Dowiedziono też, że lubi muzykę, która je uspokaja i wycisza.
  • Kiedy słuchać. Hermann Regner, profesor wychowania muzycznego w Instytucie Carla Orffa w Salzburgu, twierdzi, że odpowiedni czas, kiedy można zacząć słuchać z dzieckiem muzyki, tak by sprawiała mu ona przyjemność, to... dziewięć miesięcy przed jego narodzeniem!
  • Jaka najlepsza. Klasyka. Muzyki Mozarta, Bacha, Vivaldiego, Schumanna możesz słuchać podczas całej ciąży. Dziecko uspokaja się przy niej, zmienia się rytm bicia jego serca. Dziecko w łonie mamy preferuje spokojne, melodyjne rytmy.
  • W czasie porodu też. Płyta z muzyką to świetny „porodowy gadżet”. Delikatne dźwięki pomogą Ci się odprężyć między skurczami, złagodzą dziecku szok narodzin i pomogą polubić świat.
     

Zobacz też: Jak pielęgnować noworodka – rozwiąż nasz test

Oceń artykuł

Ocena 3 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy