To dziecko decyduje, kiedy się urodzi

Przez całą ciążę przygotowujesz się do porodu i marzysz, by móc już przytulić dziecko. Twoje dziecko też szykuje się do narodzin, a potem uczestniczy w nich aktywnie i bardzo intensywnie. Możesz mu w tym pomóc.
Narodziny dziecka: jak pomóc dziecku w narodzinach, jak przebiega poród

Tak jak ty, także twoje dziecko szykuje się do narodzin, a potem uczestniczy w nich bardzo intensywnie. Przeciska się przez kanał rodny, obraca, napiera główką, ustawia barki...

Narodziny to dla niego stres i wielkie przeżycie. Ale nie martw się – rodzący się maluszek nie cierpi. A wysiłek, jaki podejmuje, jest mu potrzebny! Pomoże mu przygotować się do życia poza łonem mamy i zaadaptować do nowych warunków.

Zobacz też: Czy to już poród – rozwiąż nasz test
 

Redakcja poleca: Jak bardzo boli poród? Film
Czy poród musi boleć? Sprawdź, od czego zależy nasilenie bólu porodowego i co zrobić, by go złagodzić.

Narodziny dziecka – to ono wybiera najlepszą chwilę

To Twoje dziecko decyduje o tym, kiedy pojawią się skurcze porodowe. Dwa–trzy tygodnie wcześniej jego organizm zaczyna produkować odpowiedzialne za to hormony. Przedostają się one do łożyska i inicjują zmiany: Twoja macica staje się bardziej podatna na skurcze, a jej szyjka przygotowuje się do rozwierania i odczuwa inaczej niż do tej pory ruchy dziecka przed porodem. Hormony te pobudzają też dojrzewanie organów wewnętrznych dziecka, głównie płuc. Z końcem ostatniego trymestru ciąży oboje jesteście już przygotowani do porodu (sprawdź, jak rozwija się dziecko w brzuchu i co dzieje się z tobą – kalendarz ciąży).

Jak przygotować dziecko na poród Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, staraj się uniknąć wywoływania porodu. Pozwól zadziałać mądrej naturze.

Zobacz też: Ciąża tydzień po tygodniu – niesamowite zdjęcia


Skurcze porodowe

Rodzące się dziecko czuje skurcze macicy. Te, które rozpoczynają poród, są silniejsze od tzw. przepowiadających, które pojawiały się wcześniej. Ale to dzięki tym przepowiadającym dziecko odbiera teraz ruchy macicy jako coś znajomego. Nie obawia się mocnego ściskania (a siła Twych mięśni jest naprawdę duża!).

Kiedy ty odczuwasz skurcz, dziecko wolniej oddycha, czasem zamiera w bezruchu. Tak reaguje na stres. Podczas skurczu zmniejsza się ilość krwi przepływającej przez łożysko i pępowinę, więc może dojść do chwilowego niedotlenienia. Dziecko umie sobie z tym radzić! Gdy spada ilość tlenu, organizm wydziela mnóstwo hormonów stresu (adrenaliny, noradrenaliny). Ograniczają one dopływ krwi do mniej ważnych narządów, kierują ją do mózgu i serca. Tak dziecko broni się przed skutkami niedotlenienia.

Jak przygotować dziecko na poród Podczas skurczu oddychaj spokojnie, głęboko (aby pracowała przepona). Unikaj leżenia na wznak – to ogranicza dopływ krwi do dziecka.

Zobacz też: Jak wygląda poród w wodzie i czy warto – film


W czasie porodu to dziecko się przeciska

Pierwsze skurcze porodowe spychają dziecko do kanału rodnego, kolejne nakierowują jego główkę na szyjkę macicy i do pochwy (sprawdź, jak układa się dziecko przed porodem). Mięsień macicy zaciska się wokół maleńkiego ciałka. Takie doznania są dziecku potrzebne. Skurcze to specyficzny rodzaj głębokiego masażu. Pobudza on organy wewnętrzne dziecka, co ułatwi ich pracę po narodzinach.

Hormony stresu oddziałują też pozytywnie na drogi oddechowe dziecka. Pomagają we wchłanianiu nadmiaru płynu, jaki się w nich zbiera w czasie porodu, i przyspieszają dojrzewanie pęcherzyków płucnych. Silna stymulacja czuciowa skóry dziecka wpływa też na rozwój komórek nerwowych. Tych korzyści nie mają niestety dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, którego nie poprzedziła akcja porodowa.

Jak pomóc dziecku w czasie porodu Ruszaj się jak najwięcej i zmieniaj pozycję: kucaj, spaceruj, kręć biodrami. To ułatwi dziecku schodzenie do kanału rodnego. Lepiej też nie decyduj się na cesarskie cięcie bez wskazań medycznych.

Zobacz też: Co będzie się działo w czasie porodu – 3 ważne fazy


Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy