GRY
 
 

Jakie prawa i przywileje ma nastoletnia matka?

Małoletniej matce nie przysługują prawa rodzicielskie do jej dziecka, bowiem w świetle prawa ona sama pozostaje pod opieką rodziców. W takiej sytuacji wymagane jest ustanowienie opiekuna prawnego.

Niepełnoletnia w ciąży, małoletnia w ciąży, ciąża
fot. © S.Kobold - Fotolia.com
W świetle prawa małoletnia (czyli kobieta poniżej 18. roku życia) w ciąży lub ta, która urodziła dziecko, nie ma praw rodzicielskich do swojego dziecka. Warto pamiętać, że władza rodzicielska to nie tylko prawo, ale również obowiązek (zwłaszcza w zakresie utrzymania i wychowania dziecka). Ponadto z prawnego punktu widzenia osoba, która nie ukończyła 18. roku życia sama pozostaje pod opieką rodziców czy opiekunów.

Dziecko musi mieć opiekuna prawnego

Młoda mama może faktycznie wychowywać i opiekować się dzieckiem, jednakże nie ma prawa do samodzielnego występowania przed sądem czy urzędami, z uwagi na brak pełnej zdolności do czynności prawnych. W takim przypadku wymagane jest powołanie opiekuna. Polega to na wyznaczeniu przez sąd opiekuńczy konkretnej osoby do sprawowania opieki nad dzieckiem. Najczęściej jest to jeden z rodziców małoletniej matki.
Osoba chcąca sprawować opiekę prawną nad dzieckiem małoletniej musi złożyć do sądu stosowny wniosek o ustanowienie jej opiekunem dziecka. Wniosek należy złożyć do sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich). Procedura ta jest konieczna, aby uregulować sytuację prawną dziecka, bowiem wszystkie decyzje dotyczące: opieki, zdrowia, edukacji dziecka będzie podejmował opiekun prawny dziecka. W sytuacji, gdy żaden z rodziców młodej mamy nie chce lub nie może stać się opiekunem, sąd opiekuńczy ustanowi do opieki kuratora.

Zobacz także: Jak przebiega proces o ustalanie ojcostwa?

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Doładuj
Przeładuj