Wyniki badania dotyczącego stanu wiedzy rodziców o opatrywaniu ran
Razem z marką octenisept® postanowiliśmy przeprowadzić badanie wśród rodziców dzieci od szóstego miesiąca życia. Sprawdziliśmy, jaki jest poziom wiedzy na temat prawidłowej opieki nad ranami.
Zranienia i zadrapania to częste problemy wielu dzieci i ich rodziców. Ból, dyskomfort i stres sprawiają, że wiele mam i ojców nie do końca wie, w jaki sposób zająć się raną. Od czego zacząć, jak opatrzeć zranione miejsce i jakich produktów użyć? To częste dylematy. Podobne pytania zadaliśmy rodzicom, by sprawdzić, jaki jest ich poziom wiedzy o ranach.
Czym jest rana?
To nic innego jak uszkodzenie i przerwanie ciągłości skóry. Rana najczęściej powstaje w wyniku urazów mechanicznych, chemicznych, elektrycznych lub termicznych. Wyróżniamy kilka rodzajów ran. To m.in. otarcie naskórka, rany tłuczone, cięte, kłute, szarpane i wiele innych.
Każda rana powinna zostać odpowiednio opatrzona, by nie doszło do zakażenia, a także po to, by zminimalizować ból i przyspieszyć gojenie. Jak to zrobić prawidłowo? Czy rodzice wiedzą, na czym polega pierwsza pomoc w przypadku gojenia ran? Sprawdźcie wyniki badania, które przeprowadziliśmy w ramach współpracy z marką octenisept® w październiku 2024 roku.
Rany u dzieci: częstotliwość występowania
Drobne rany i otarcia zdarzają się bardzo często. Raczkowanie, pierwsze kroki, nauka jazdy na rowerze czy hulajnodze. O ranę nie jest trudno. Potwierdzili to rodzice, biorący udział w badaniu. Aż 99% z nich przyznało, że ich dziecko chociaż raz zraniło się lub miało otarcie.
Czy rodzice wiedzą, jak poradzić sobie z raną u dziecka?
95% rodziców deklaruje, że wie, w jaki sposób postępować, by prawidłowo opatrzeć ranę. 5% rodziców przyznało, że nie wiedziało, co zrobić, gdy dziecko się zraniło.
Skąd rodzice mają wiedzę na temat właściwych metod postępowania z ranami?
Postanowiliśmy zapytać też rodziców o źródło wiedzy dotyczącej opatrywania ran. Jak się okazuje, głównie doświadczenie życiowe oraz wiedza z internetu okazały się przydatne.
Źródła wiedzy rodziców o właściwych metodach postępowania z ranami*:
- 87% – wcześniejsze doświadczenia
- 36% – sieć
- 24% – szkoła
- 13% – książki
- 11% – szkoła rodzenia
Rodzice wymieniali też wśród odpowiedzi rady od innych rodziców, teściów oraz porady z telewizji.
Postępowanie z ranami – czy rodzice znają proces opatrywania ran?
Zdecydowanie tak. Jak się okazuje, stan wiedzy rodziców na temat ran jest bardzo dobry. 98% z nich prawidłowo wskazało, że opatrywanie rany należy zacząć od jej umycia/dezynfekcji.
Żeby dokładnie sprawdzić, czy rodzice wiedzą, jakie kroki należy wykonać, by zająć się raną, zadaliśmy im pytanie otwarte z prośbą o opisanie tego, co by zrobili, żeby opatrzeć ranę.
Większość odpowiedzi zakładała następujący i – co warto podkreślić – prawidłowy proces:
- oczyszczenie rany
- przemycie/odkażenia rany
- zabezpieczenie rany, np. przez nałożenie plastra
- obserwacja procesu gojenia
Czym rodzice dezynfekują/odkażają ranę?
Dezynfekcja to zdecydowanie najważniejszy krok w opatrywaniu rany. Przeciwdziała zakażeniom przez bakterie, wirusy i grzyby, które mogą wniknąć do organizmu przez uszkodzoną skórę. Warto wybrać preparat, który jest zarówno skuteczny, jak i bezpieczny dla skóry dziecka. Oktenidyna jest jedną z najbardziej rekomendowanych substancji do dezynfekcji ran. Działa szybko, skutecznie niszcząc bakterie, wirusy i grzyby, a jednocześnie nie podrażnia ani nie wywołuje pieczenia.
Czego używają rodzice do odkażenia rany*?
- 87% – leku octenisept® spray
- 44% – bieżącej wody
- 31% – wody utlenionej
Środki do odkażania ran: czego oczekują od nich rodzice?
Aż 96% rodziców potwierdziło, że w ich domowej apteczce znajduje się środek do dezynfekcji ran. Czego rodzice oczekują od tego typu produktów*?
- właściwości bakteriobójczych – 93%
- by lek nie powodował uczucia podrażnienia rany („szczypania”) – 72%
- właściwości wirusobójczych – 65%
- szybkiego działania – 62%
- właściwości grzybobójczych – 56%
- kompaktowego opakowania (np. do torebki) – 31%
Co ważne, aż 93% rodziców przyznało, że wyjeżdżając z dzieckiem, pakuje środek do dezynfekcji ran. 40% zabiera go również, wychodząc z dzieckiem na spacer. 94% rodziców tłumaczy dziecku, dlaczego dezynfekuje ranę, by oswoić je z sytuacją i edukować.
Jak rodzice reagują na pojawienie się rany u dziecka?
Szybka reakcja ze strony rodzica lub opiekuna dziecka jest niezwykle ważna. Poza techniką opatrywania ran ważne jest też zachowanie spokoju.
Z naszego badania wynika, że 66% rodziców nie odczuwa stresu z powodu wystąpienia drobnej rany u dziecka.
Jeśli zaś pojawia się poczucie niepokoju*, to jest ono związane z:
- bólem, które czuje dziecko – 56%
- poczuciem niedopilnowania dziecka – 25%
- obawami przed powikłaniami – 19%
Rany i otarcia to poniekąd codzienność rodziców i małych dzieci. Odpowiednia reakcja, prawidłowa technika opatrywania ran i wybór dobrego produktu, który pomoże w dezynfekcji, znacznie ułatwią proces gojenia.
Wyniki zostały przygotowane na podstawie badania w serwisie mamotoja.pl na grupie 271 osób w okresie wrzesień- październik 2024r.
* odpowiedzi na pytanie wielokrotnego wyboru
Materiał promocyjny marki octenisept®