Alert smogowy
fot. Fotolia

Nasze dzieci wciąż oddychają rakotwórczym powietrzem! Sezon smogowy start

Polska to czarny punkt na smogowej mapie Europy - donosi najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska. A WHO szacuje, że z powodu smogu przedwcześnie umiera 50 tys. Polaków.
Aleksandra Sobieraj
Alert smogowy
fot. Fotolia
Nasz kraj jest najbardziej rakotwórczy w Unii! To w Polsce występuje najwyższe stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu. I to nie tylko zimą. Jak donosi portal Warszawa bez Smogu już dwa dni temu nad Warszawą było najgorsze powietrze w całym kraju (czerwona kropka!), a sezon palenia w piecach na dobre się przecież jeszcze nie zaczął.

&

Poznaj rakotwórczy bezno(a)piren

Najbardziej toksycznym składnikiem smogu jest bezno(a)piren. Gromadzi się w organizmie i uszkadza nadnercza, układ krwionośny i odpornościowy. Upośledza płodność, a także dzieci w łonie matki. Już w 1987 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad rakiem uznała tę substancję za najgroźniejszy czynnik wywołujący u ludzi raka. Jego średnie stężenie w powietrzu nie powinno przekraczać 1 nanograma/m3, tymczasem w Polsce średnia roczna to 7 nanogramów. 

Redakcja poleca: Smog: jaki ma wpływ na zdrowie dzieci i dorosłych? [WIDEO]
Zanieczyszczenia, którymi oddychamy, wpływają szczególnie silnie na dzieci – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. W jaki sposób? Zobacz nasz film!

Alarmujące poziomy pyłów zawieszonych

Przodujemy zresztą nie tylko pod względem zawartości w powietrzu rakotwórczego bezno(a)pirenu. – Wciąż mamy jedne z najwyższych w Europie poziomów szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 – komentuje Marlena Kropidłowska z HEAL Polska, organizacji walczącej z zanieczyszczeniem środowiska. W ilości PM10 w powietrzu wyprzedza nas tylko Bułgaria, ale już w stężeniu PM2,5 jesteśmy pierwsi w Europie. 

Jak chronić dzieci?

W ostatnich miesiącach Sejm uchwalił w końcu ustawy antysmogowe oraz rozporządzenia ws. kotłów na paliwa stałe. To dobrze, choć ich pozytywne skutki odczujemy dopiero za kilka lat. Na razie jednak musimy chronić przed smogiem dziecko i siebie. Jak?

  1. Sprawdzaj jakość powietrza, np. w internecie na stronach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska.
  2. Zachęcaj dziecko, aby oddychało przez nos. Jest naturalnym filtrem powietrza.
  3. Podawaj dziecku napoje. Część zanieczyszczeń przyklei się do wilgotnych ścianek gardła i nie trafi do płuc.
  4. Nie wychodź z dzieckiem z domu, gdy stężenie zanieczyszczeń powietrza jest wysokie. 
  5. Gdy tylko możesz, wyjeżdżaj z dzieckiem poza miasto. Nawet krótka przerwa od wdychania zanieczyszczonego powietrza ma pozytywny wpływ na zdrowie.
  6. Unikaj podróżowania z dzieckiem w godzinach szczytu. Jadąc samochodem wybieraj mniej ruchliwe trasy. Zamknij okna w samochodzie, wentylację ustaw na obieg zamknięty.
  7. Unikaj ruchliwych ulic, spacerując lub jeżdżąc na rowerze z dzieckiem - największe stężenie zanieczyszczeń jest w pobliżu jezdni.
  8. Zamknij okna w godzinach szczytu, jeżeli wychodzą na ulicę.


Zobacz też: Jak chronić dziecko i siebie przed alergenami?


Źródła: Gazeta Wyborcza, Warszawa bez Smogu

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy