naturalna cesarka
fot. screen z youtube.com

Naturalna cesarka jednak możliwa. Zobacz film

Cesarskie cięcie, choć niektórym kojarzy się bardziej jako zabieg medyczny, może być cudownym przeżyciem zarówno dla mamy, jak i dziecka!
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
naturalna cesarka
fot. screen z youtube.com
Wiele osób pomniejsza wagę porodu, który odbywa się poprzez cesarskie cięcie. Nie zgadzamy się na to! To przecież w większości przypadków nie jest decyzja kobiety, jak będzie rodzić, ale wynik wielu współczynników. Lekarz podejmuje ostateczną decyzję, opierając się wyłącznie na dobru pacjentki i jej dziecka.

Coraz więcej pojawia się filmików, pokazujących realia cesarki. Rozwiewają one mity, jakoby kobiecie odbierano dzieci od razu po porodzie, jakoby było to mechaniczne zjawisko pozbawiające kobietę tych wspaniałych i magicznych wspomnień z narodzin dziecka.

Ostatnio pisaliśmy o  tym, czy naturalna cesarka może się przyjąć. Zobacz: Naturalna cesarka - czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Coraz więcej lekarzy decyduje się na taki zabieg. Pozwalają oni dziecku samodzielnie wydostać się z brzuszka mamy. Maleństwo o własnych siłach, odpychając się nóżkami i zapierając rączkami wysuwa się na zewnątrz. Jest to wspaniały widok!  

Świadomość tego, że dziecko nie jest zbyt szybko wyciągnięte, co zawsze wywołuje większy wstrząs dla noworodka, tylko pozwala mu się odbyć tę naturalną drogę "wydostania się", jest naprawdę ogromnie ważna dla matki. Poród odbywa się wolniej, spokojniej, z większą empatią. 

Jest to oczywiście możliwe, gdy dziecku nic nie zagraża, a decyzja o cesarce nie była powodowana przesłankami o jakimkolwiek zagrożeniu dla życia i zdrowia malucha. 

 

Warto poszukać szpitala i lekarzy, którzy zdecydowaliby się przeprowadzić taki zabieg u kobiety, która ze względów medycznych została wytypowana do cesarskiego cięcia. Ten poród odbył się w Nottingham, ale miejmy nadzieję, że w polskich szpitalach także niedługo będziemy mogły liczyć na tak naturalną cesarkę!

Podoba Wam się taki poród? Zdecydowałybyście się na coś takiego?
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy