Naturalna cesarka
fot. Fotolia

Naturalna cesarka to najlepsze rozwiązanie dla wielu kobiet! – przekonują eksperci

Chociaż cesarskie cięcie to operacja, "naturalna cesarka" przypomina poród naturalny. Na czym polega i co na jej temat mówią eksperci? Sprawdź!
Hanna Szczesiak
Naturalna cesarka
fot. Fotolia
"Naturalna cesarka" (czasem nazywana "łagodną") przypomina poród naturalny i pozwala kobietom poczuć "magię" porodu naturalnego. Jak wygląda taki zabieg?

Na czym polega naturalna cesarka?

Przy naturalnej cesarce dziecko nie jest wyjmowane przez lekarzy. Kobieta ma podane znieczulenie zewnątrzoponowe i widzi główkę dziecka. Dziecko samo wydostaje się na zewnątrz (lekarze cały czas są obecni, by móc interweniować w razie komplikacji). W wyjątkowych sytuacjach matka może sama pomóc dziecku wydostać się z brzucha. Gdy maluch pojawi się na świecie, lekarze kładą go na piersiach mamy jeszcze przed odcięciem pępowiny (jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych).
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Co na ten temat mówią lekarze?

Dr Felicity Plaat, anestezjolog z Imperial College Healthcare w Londynie, przyznaje, że coraz więcej kobiet, które muszą mieć cesarkę ze względów medycznych, decyduje się na naturalną cesarkę. Podczas kongresu medycznego w Genewie dr Plaat potwierdziła, że taki poród jest w pełni bezpieczny, a odmówienie kobiecie dostępu do niego jest "nieetyczne". "Wierzę, że dzięki naturalnej cesarce kobiety, które rodzą przez cesarskie cięcie, są bardziej usatysfakcjonowane" – mówi dr Plaat. "Jako anestezjolog muszę dać matce takie znieczulenie, dzięki któremu od razu będzie mogła mieć kontakt z dzieckiem, ale jednocześnie oboje będą bezpieczni" – zapewnia.

Według australijskiego położnika dr Willa Milforda, wiele kobiet załamuje się, kiedy słyszy, że ze względów medycznych będą musiały mieć cesarskie cięcie. "Dla wielu kobiet cesarskie cięcie jest bardzo nienaturalnym, chirurgicznym sposobem przyjścia dziecka na świat. Myślę, że dla nich warto sprawić, by cesarka była jak najbardziej naturalnym zabiegiem. Dzięki temu cała zaangażowana rodzina czuje się lepiej" – powiedział dr Milford. "Chociaż cesarka staje się coraz łagodniejsza i bardziej dostępna, nie jest to na tyle znacząca zmiana, by kobiety częściej jej żądały" – dodał. Takiego samego zdania jest dr Plaat. Lekarka przekonuje, że nie ma dowodów, które sugerowałyby, że możliwość łagodnej cesarki zachęca kobiety do zrezygnowania z porodu naturalnego.

Co myślicie o takim sposobie rodzenia? Gdybyście dowiedziały się, że nie możecie rodzić naturalnie i musicie mieć cesarskie cięcie, zdecydowałybyście się na "naturalną cesarkę"?

Zobacz także: Ten niezwykły film z cesarskiego cięcia przyprawia o dreszcze!

Źródło: essentialbaby.com.au
Oceń artykuł

Ocena 6 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy