plemniki, sperma, nasienie, zapłodnienie, płodność
fot. Fotolia

Nowa metoda leczenia niepłodności – już dostępna w Polsce

Szwajcarscy naukowcy opracowali bardziej naturalną metodę leczenia niepłodności, w której cały proces zapłodnienia i wczesnego rozwoju odbywa się w ciele kobiety, a nie w laboratorium. Przy projekcie wykorzystano zegarmistrzowskie technologie.
Joanna Karwat
plemniki, sperma, nasienie, zapłodnienie, płodność
fot. Fotolia
Nie wszystkie pary starające się o dziecko chcą korzystać z takiej metody zapłodnienia, w której cała procedura przebiega w laboratoryjnej szalce Petriego i pod mikroskopem. Ze względów światopoglądowych niektórzy nie chcą korzystać z metody in vitro. Rozwiązaniem dla nich i szansą na upragnioną ciążę może być nowa metoda wspomagania rozrodu - AneVivo. Przeczytaj, na czym ona polega.

Naturalne wspomaganie rozrodu

Zapłodnienie metodą AneVivo odbywa się wyłącznie w specjalnie opracowanej, silikonowej kapsułce, którą na 24 godziny umieszcza się w macicy kobiety. Kapsułka wypełniona jest plemnikami i komórkami jajowymi, które łączą się ze sobą w naturalny sposób. Dzięki specjalnym mikrootworom przez cały czas do środka kapsułki wnikają płyny z organizmu kobiety. Po 24 godzinach mający 1 cm długości i 1 mm szerokości pojemniczek jest wyjmowany. Następnie wybiera się z niego zdrowe zarodki i po 2-4 dniach umieszcza je z powrotem w ciele kobiety.

Tak wygląda kapsułka umieszczana w ciele kobiety (fot. Gyncentrum)Test: Oblicz swój potencjał płodności
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Opinia ekspertów

Metodę AneVivo opracowali szwajcarscy naukowcy, a w stworzeniu jej pomogły m.in. technologie wykorzystywane w przemyśle zegarmistrzowskim i przy tworzeniu mikroprocesorów. Leczenie tego typu dostępne jest już m.in. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Pierwszym ośrodkiem w Polsce, który lada dzień wdroży rozwiązanie, będzie katowicka klinika Gyncentrum.
– To metoda, na którą czekaliśmy od wielu lat. Jest to podejście najbardziej zbliżone do natury, w którym wykorzystuje się procesy zachodzące w organizmie kobiety. Dzięki temu zarodek rozwija się w swoim naturalnym środowisku, wykorzystując substancje odżywcze występujące w ciele, a nie laboratoryjne odżywki – mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Ale to nie są jedyne zalety nowej metody leczenia niepłodności. Z racji tego, że do zapłodnienia dochodzi wewnątrz ciała kobiety, endometrium, czyli błona śluzowa, jest lepiej przygotowana na rozwój wprowadzonego zarodka – zachowuje się tak samo jak podczas naturalnego zapłodnienia.  Zdaniem specjalistów, znacznie podnosi to szanse na rozwój ciąży. Metoda ta skraca także czas, w którym zarodek pozostaje poza organizmem kobiety. Ważny jest także aspekt psychologiczny. Większa część procesu zachodzi tutaj w ciele kobiety, jest więc ona aktywnym uczestnikiem zapłodnienia i rozwoju zarodka. To znacznie zacieśnia więź pomiędzy matką a przyszłym potomstwem. 

Sprawdź: Ile kosztuje w Polsce in vitro

– Z racji tego, że zapłodnienie odbywa się w ciele kobiety AneVivo może być szansą na dziecko dla osób, które z powodów światopoglądowych nie chcą sięgać po in vitro. Tutaj udało się wyeliminować wiele spornych aspektów – dodaje dr Mercik.

Zobacz film: Zmagania z niepłodnością stresują podobnie jak choroba nowotworowa
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy