cesarskie cięcie
fot. Fotolia

Naturalnie po cesarce – to możliwe!

"Naprawdę przy pierwszym dziecku miałaś cesarkę, a drugie urodziłaś naturalnie? To tak można?" – te pytania słyszę za każdym razem, gdy opowiadam, jak rodziły się moje dzieci.
Sylwia Niemczyk
cesarskie cięcie
fot. Fotolia
Też kiedyś myślałam, że pierwsze cięcie cesarskie już przesądza o tym, że następny poród też będzie musiał odbyć się przez cesarkę. Chociaż mój ginekolog przez całą moją drugą ciążę uspokajał, że wcale tak nie musi być, to na porodówkę jechałam ze strachem, że znów skończy się operacją.
Strach rósł przez kolejne kilkanaście godzin: skurcze się nie rozkręcały, rozwarcie szyjki macicy postępowało baaardzo wolno i zatrzymało się na 8 cm.
I nie chciało ruszyć dalej.
Położne przychodziły coraz częściej, lekarka też coraz bardziej nerwowo uspokajała mnie, że na pewno się uda, aż w końcu jej kolega, wezwany na konsultację, zawyrokował, że nie ma co: trzeba ciąć, bo jak tak dalej pójdzie, to pęknie blizna po pierwszym cięciu

I kiedy po jego wyjściu żegnałam się z myślą, że uda mi się urodzić naturalnie, moja lekarka nachyliła się nade mną i syknęła: "– Nie będzie nam, ku..a, ten artysta mówił, że trzeba ciąć! Poczekamy jeszcze chwilę i wtedy zobaczymy". 

Poczekałyśmy chwilę. Dokładnie 10 minut. Tyle wystarczyło, żeby z 8 cm zrobiło się 10, żeby zaczęły się skurcze parte i żeby cesarskie cięcie już nie było potrzebne. Po godzinie moja druga córka była już na świecie.

Wcale nie jestem wyjątkiem. Z roku na rok coraz więcej mam po cesarskim cięciu drugie dziecko rodzi naturalnie.
Sprawdź: Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia

Naturalnie po cesarce – co mówią lekarze?

Jeszcze kilkanaście lat temu rzeczywiście zalecano, żeby kolejny poród po cesarskim cięciu też kończył się cesarką, ale dzisiaj już jest inaczej.

Według najnowszych wytycznych, opublikowanych w październiku 2015 r. przez angielskie stowarzyszenie skupiające najlepszych położników z całego świata Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, planowy poród naturalny po cesarskim cięciu jest bezpieczny dla większości kobiet (które wcześniej miały tylko jedną cesarkę, a cięcie przebiegało poprzecznie i w dolnym odcinku macicy). Co więcej, eksperci są zdania, że naturalny poród w takiej sytuacji jest nie tylko bezpieczną, ale i korzystną alternatywą. 

Trudniej się robi, jeśli kobieta miała wykonane więcej niż jedno cesarskie cięcie. Chociaż w takim przypadku nadal jest możliwość porodu naturalnego, to jednak taka decyzja musi być poprzedzona konsultacją doświadczonego położnika, a ewentualny poród naturalny powinien odbyć się w szpitalu, gdzie będzie możliwość natychmiastowego przeprowadzenia cesarki. 

Miałaś cesarkę i chcesz teraz urodzić naturalnie?
Przeczytaj historie kobiet, którym się udało, opublikowane na fanpage'u Naturalnie po cesarce:
 

Macie ochotę na nową porcję inspiracji i motywacji do rodzenia VBAC? Przeczytajcie historię Ani: http://naturalniepocesarce.pl/?p=688

Posted by NATURALNIE PO CESARCE on 25 września 2015
 

Na dobranoc wspaniała historia VBACu Ani. Wszystkim przyszłym mamom życzę takiej mądrości, wiary i wsparcia od bliskiej...

Posted by NATURALNIE PO CESARCE on 23 październik 2015
 
Redakcja poleca: Poród indukowany: kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? Wyjaśnia ginekolog-położnik
Poród indukowany bywa konieczny, jeśli akcja porodowa zbyt długo nie rozpoczyna się samoistnie po planowanym terminie porodu. Wywoływanie porodu może też nastąpić na skutek niektórych chorób u ciężarnej albo makrosomii płodu.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy