nauczyciele nie będą szczepieni
fot. Adobe Stock

Nauczyciele nie będą szczepieni na koronawirusa. Co to oznacza dla zdalnego nauczania?

Już za dwa miesiące mają się rozpocząć masowe szczepienia na koronawirusa. Rząd wytypował grupy osób, które przyjmą szczepionkę jako pierwsze. Niestety, nie znaleźli się wśród nich nauczyciele.
Joanna  Biegaj
nauczyciele nie będą szczepieni
fot. Adobe Stock
Rząd zapowiedział masowe szczepienia na COVID-19. Jako pierwsi zaszczepieni zostaną seniorzy, podopieczni domów pomocy społeczne, pracownicy medyczni oraz pracownicy służb mundurowych. Na tej liście nie znaleźli się jednak nauczyciele. Decyzja rządu zaskakuje, zwłaszcza, że już w połowie stycznia szkoły prawdopodobnie zostaną otwarte

Osoby wytypowane do szczepień

Pierwsza grupa wytypowana do szczepień będzie liczyć łącznie 6,5 do 7 mln osób. „Chcielibyśmy, żeby te najważniejsze grupy zostały w pełni wyszczepione przez 2-3 miesiące” - powiedział Szef Kancelarii Premiera.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego apeluje, że do tej grupy powinni dołączyć również nauczyciele: „Po pierwsze nie sprawdziły się zapowiedzi byłego ministra Dariusza Piontkowskiego, że mury nie zarażają i szkoła nie jest siedliskiem koronawirusa. Po drugie, to jest bardzo duża grupa, która ma potencjał rozsiewania dalej koronawirusa”.

Nauczyciele na zwolnieniach

Jak informuje Związek Nauczycielstwa Polskiego – liczba zwolnień pracowników edukacji jest w tym roku aż o 37% większa, niż w roku ubiegłym. Ryzyko zakażenia koronawirusem w szkołach pracujących stacjonarnie jest wciąż wysokie.

Pilotażowy program badań przesiewowych dla nauczycieli

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało jednak program badań przesiewowych pod kątem koronawirusa dla nauczycieli z trzech województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Ma się on odbyć przed końcem ferii.
„Chcemy, żeby przed pójściem dzieci do szkoły, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić bieżący stan zakażenia pośród pedagogów” - powiedział Niedzielski.

Źródło: tokfm.pl, wiadomosci.wp.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy