niemowlę, nauka chodzenia

5 kroków do pierwszych kroków

To nie tak, że maluch któregoś dnia po prostu wstanie i zacznie chodzić. Zanim to zrobi, czeka go sporo ważnych ćwiczeń.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Hanna Więcławek-Wassermann, ortopeda traumatolog
niemowlę, nauka chodzenia
Nauka chodzenia to nie wyścigi. Każde dziecko robi to w swoim czasie, a widełki czasowe, określające, kiedy dziecko postawi pierwszy kroczek są dość szerokie: 9-13 miesięcy. U wszystkich dzieci jednak etapy nauki chodzenia są takie same. Poznaj je.

7. miesiąc: pełzanie

Zwykle na początku 7. miesiąca niemowlę umie już turlać się i zaczyna pełzać. Zwykle robi bez użycia nóżek, jak ranny partyzant: przesuwa do przodu na przemian jedną i drugą rączkę i podciąga całe ciałko. Zmotywujesz go do tych ćwiczeń, jeśli w niedalekiej odległości od niego położysz atrakcyjną zabawkę.
Redakcja poleca: Jak rozwija się dziecko w 12. miesiącu życia? - film
Zobacz, co potrafi 12. miesięczne dziecko.

7.-8. miesiąc – kołysanie się na czworakach

Niedługo po tym, jak nauczy się czołgać, niemowlę dojdzie do tego jak z pozycji na brzuszku można uklęknąć i podeprzeć rączkami. To wielkie ćwiczenie równowagi, które możesz wspierać dzięki zabawom! Podaj mu małą piłeczkę – kiedy sięgnie po nią, przez chwilę będzie opierał się na jednej ręce. Podawaj mu zabawki tak, by musiał wyciągać po nie raz prawą rękę, raz lewą. Dzięki temu nauczy się utrzymywać równowagę, co bardzo przyda się potem przy raczkowaniu i chodzeniu.

8. miesiąc: raczkowanie

Zanim maluch ruszy na czworakach, może najpierw czołgać się pryz użyciu rąk i nóżek albo raczkować do tyłu. Wreszcie po tych wprawkach, mniej więcej w 8. miesiącu ruszy tam, gdzie zechce. Sposobów raczkowania jest tyle, ile jest dzieci, ale główna zasada: lewa ręka-prawa noga i prawa ręka-lewa noga jest zawsze taka sama. Zwróć uwagę, czy niemwolę podczas raczkowania porusza się symetrycznie, angażując mięśnie z lewej, a raz z prawej strony. Jeżeli „oszczędza” jeden bok, powiedz o tym lekarzowi – to może być oznaka np. asymetrycznego napięcia mięśni, które czasem trzeba rehabilitować.

10. miesiąc: wstawanie

Dziecko wstanie na proste nóżki po raz pierwszy mniej więcej w 10. miesiącu: podciągnie się przy sofie albo krześle. Co prawda, podczas pierwszych prób wstawania o wiele częściej niż równowagę, będzie łapał zająca, ale nie staraj się jednak go ratować przed każdym upadkiem. Właśnie padając i podnosząc się, maluch poznaje swoje możliwości i uczy się balansować ciałem. Może też wstawać i lekko uginając kolana „sprężynować”. To już ostatnie wprawki przed chodzeniem. Ale uwaga, nie stawiaj ani nie prowadzaj dziecka, kiedy jeszcze ono nie umie tego robić – lekarze powtarzają, że dziecko samo najlepiej wie, kiedy może ustać samodzielnie na stopach.

11.-12 miesiąc: chodzenie przy meblach

Są dzieci, które zaczynają chodzić już w 10-11. miesiącu życia. Są też i takie, które czekają z pierwszym krokiem aż do pierwszych urodzin, a nawet 2-4 miesiące dłużej. Dziecko najpierw chodzi bokiem przy meblach, dostawiając stopę do stopy. Pewniej też czuje się, kiedy są podtrzymywane przez mamę albo tatę. Uważaj jednak: nie trzymaj go za rękę, bo kiedy ono upadnie a ty mimowolnie poderwiesz go do góry, może skończyć się to wywichnięciem barku (tzw. kontuzja opiekunki). Dobrym pomysłem będzie natomiast chodzik-pchacz, który pomoże dziecku utrzymywać równowagę podczas pierwszych tygodni chodzenia.

Raczkowanie nie jest konieczne, ale…

Czy dziecko musi raczkować? Nie. Są maluchy, które omijają ten etap nauki chodzenia i od razu wstają na nóżki. Jednak zdaniem lekarzy warto zachęcać dziecko do zabaw na czworaka, bo raczkowanie jest:
  • Korzystne dla kręgosłupa. Dzieci, które długo, chętnie i sprawnie raczkują, gdy są starsze, rzadko mają wady postawy lub skrzywienie kręgosłupa. Raczkowanie wzmacnia bowiem mięśnie.
  • Dobre dla... mózgu! Dysleksję i dysgrafię rzadziej mają uczniowie, którzy jako niemowlęta lubili biegać na czworakach. Być może dzieje się tak dlatego, że raczkowanie pobudza pewne struktury mózgu.
Uwaga: Jeśli dziecko w wieku 12 miesięcy nie chodzi samodzielnie ani nie raczkuje, koniecznie idź z nim do ortopedy.
Hanna Więcławek-Wassermann
Konsultacja: Hanna Więcławek-Wassermann, ortopeda traumatolog

Specjalista rehabilitacji medycznej. Pracuje w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy