GRY
 
 

Dziś, jutro, wczoraj – kiedy ono to zrozumie?

Dzieciom niełatwo przychodzi czekanie na św. Mikołaja i prezenty. Chcą je dostać już, ale wcale nie przez niecierpliwość. Dla nich czas płynie zupełnie inaczej. A może właściwie nie płynie, a stoi. O dziecięce poczucie czasu pytamy dr Aleksandrę Jasielską, psycholożkę z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Boże Narodzenie
fot. Fotolia
Tłumaczenie maluszkowi, kiedy wreszcie przyjdzie św. Mikołaj, nie jest łatwe. Jeśli zaczyna ci to przypominać rozmowę z niewidomym o kolorach, może warto dowiedzieć się więcej, jak dziecko pojmuje czas. Wtedy łatwiej opracujesz sposób na przedświąteczne wielkie odliczanie i naukę czekania.

Tylko teraz

Chociaż twoje dziecko ma już za sobą pierwsze urodziny i – jak się wydaje – również spory bagaż doświadczeń, nadal zanurzone jest tylko w teraźniejszości. Nie pamięta tego, co było wcześniej (nawet przeżywanych jako niemowlę świąt), ani nie wybiega myślą naprzód. Nie wspomina i nie planuje. Absorbuje je to, co właśnie teraz dzieje się wokół niego. Trudno zatem oczekiwać, że położy się na kanapie i zacznie marzyć albo zastanawiać się, co jutro na obiad. Taki stan utrzymuje się przez pierwsze półtora roku, a czasem dłużej.
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy - krasnoludki [WIDEO]
Kalendarz adwentowy powinno mieć każde dziecko, bo dzięki niemu czekanie na święta jest fajne. Zobaczcie, jak zrobić super kalendarz adwentowy dla dziecka w kształcie krasnoludków.

Długo i krótko

Dziecko w drugim roku życia nie rozumie jeszcze znaczenia tych słów. Nie wie także, czym się różni „wczoraj” od „jutra”. Ma już jednak za sobą pierwsze doświadczenia z oczekiwaniem. To dzięki nim zaczyna odczuwać upływ czasu, np. gdy się obudzi i płacze, czekając, aż przyjdziesz do niego, albo gdy jest głodne, a musi zaczekać, aż zupka ostygnie. Takie czekanie, choćby trwało krótko, zwykle maluszkom bardzo się dłuży.  

Najpierw jutro, potem wczoraj

Pierwsze doświadczenia związane z czekaniem na spełnienie dziecięcych pragnień – żeby mama szybko przyszła, żeby wreszcie zjeść ten pyszny obiadek – powodują, że dwu-, trzylatki zaczynają wybiegać myślą w przyszłość, uczą się znaczenia słów „zaraz”, „za chwilę”, „jutro”. Od malucha w tym wieku można już usłyszeć zdania: „Jutro pojadę do babci”, „Zaraz idę na spacer”. Dziecko nie wie jednak, kiedy dokładnie te wydarzenia nastąpią – najczęściej wydaje mu się, że wszystko zdarzy się niedługo albo zaraz.

Rytm i poczucie czasu

W odczuwaniu czasu pomaga maluchom również stały rytm dnia. Jeśli powiesz, że wyjdziecie na dwór po obiedzie, dziecko nie będzie co chwila biec do przedpokoju, by założyć buciki. Wraz z rozwojem pamięci zaczyna też istnieć  dla niego przeszłość. Często mogą się jeszcze zdarzać pomyłki z umieszczeniem w czasie konkretnych zdarzeń – nawet starszy przedszkolak może oznajmić, że „wczoraj nie pójdzie do przedszkola” albo „jutro jadł na deser drożdżówkę z budyniem”.

ZOBACZ TEŻ: Co robić, by malec pojął sens świąt

Doładuj
Przeładuj