Seria książeczk Disney Uczy Czytać Ameet
fot. Materiały od klienta Ameet

Czas na pierwszą lekturę!

Korzyści płynących z czytania nie sposób przecenić − to możliwość zdobywania wiedzy, wszechstronny rozwój człowieka, a także fantastyczna podróż w świat wyobraźni. Warto więc już od najmłodszych lat zaszczepić w dziecku miłość do książek, a przede wszystkim po prostu nauczyć naszą pociechę czytać.
Seria książeczk Disney Uczy Czytać Ameet
fot. Materiały od klienta Ameet

Jak skutecznie nauczyć dziecko czytać?

Pedagodzy proponują wiele skutecznych metod nauki czytania. W wyborze tej właściwej warto się kierować własną intuicją i wiedzą o możliwościach i potrzebach dziecka. Na pewno istotne jest dostosowanie metody do poziomu rozwojowego. Taką potrzebę spełnia seria książek wspierających naukę czytania dla przedszkolaków – Przygoda z Czytaniem. Książki powstały pod opieką metodyczną Anny Koralewskiej – doradcy metodycznego, nauczycielki wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej w ŁCDNiKP, w oparciu o podstawę programową. Teksty literackie stworzyli znani polscy autorzy. Seria wykorzystuje różne metody nauki czytania w zależności od skomplikowania tekstu. Poziom I jest oparty na metodzie globalnej, która polega na zapamiętywaniu wyglądu całego wyrazu (a nie poszczególnych liter). Dziecko wielokrotnie ogląda ilustrację i podpis, a w jego pamięci powstaje obraz. Dzięki tej metodzie naukę czytania na poziomie I możemy zaproponować już trzy- i czterolatkowi.
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.


Żeby czytanie było przygodą

Ważne jest, żeby proponowana dziecku lektura była dla niego atrakcyjna. Znani dziecku bohaterowie i postaci z filmów czy seriali zachęcają do sięgnięcia po książkę. Dziecko zdobywa nowe umiejętności wraz ze swoimi ulubieńcami. To wzmacnia zainteresowanie lekturą, a co najważniejsze daje poczucie uczestniczenia w zabawie.


Warto też pamiętać, że czytanie to nie tylko wprowadzenie dziecka w świat literacki, wzbogacanie słownictwa i rozwój kompetencji językowych, ale także okazja do budowania więzi emocjonalnej. Wspólna lektura to czas, dzięki któremu nasz maluch nabiera pewności siebie, a my budujemy w nim poczucie własnej wartości.

Program "Przygoda z Czytaniem" może pomóc każdemu rodzicowi, który chce rozpocząć ze swoją pociechą naukę czytania.

Książki ukazały się nakładem wydawnictwa AMEET.
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy