GRY
 
 

Zabawa w czytanie dla niemowląt i małych dzieci

A gdyby tak nauczyć dziecko czytać zanim pójdzie do przedszkola? Glenn Doman uważa, że to możliwe, ale w przypadku maluchów nie sprawdzi się metoda stosowana w szkołach. Jego metoda globalnego czytania jest nazywana zabawą w czytanie i dobrze sprawdza się u dzieci do 5. roku życia. Zobacz, czy spodoba się twojemu dziecku.

mama i córka czytają
fot. fotolia.com
Gelnn Doman to amerykański fizjoterapeuta, znany jako twórca rehabilitacji osób z uszkodzeniami mózgu oraz... metody nauki czytania dla bardzo małych dzieci. W Polsce dostępna jest jego książka pt. Jak nauczyć małe dziecko czytać oraz zestawy do nauki czytania dla dzieci. 

Na czym polega nauka czytania metodą Domana?

Metoda Domana to kompleksowo opracowany system uczenia dzieci już od... 3. miesiąca życia! Razem z pomocami dydaktycznymi rodzic otrzymuje bardzo jasne wskazówki, jak i kiedy je stosować. Podstawą tego podejścia jest systematyczność oraz zabawa. 

Metoda nauki czytania Domana polega na pokazywaniu dziecku dużych białych kart z czerwonymi wyrazami 5, 3 lub 1 raz w ciągu dnia, w zależności od możliwości rodziców. Na pierwszych kartach umieszczone są proste rzeczowniki, które dziecko zna z otoczenia. Z czasem słowa stają się bardziej skomplikowane i łączą się w wyrażenia, a potem w zdania. Karty pokazuje się dziecku przez ok. 1 sekundę (w oryginale nazywane są flashcards) w odstępach 30-minutowych. 

Oryginalna metoda Domana zakłada, że rodzic odbędzie 5 takich "sesji" w ciągu dnia.  Zapracowani rodzice mogą się jednak zdecydować na wersję z 3 zestawami dziennie, a nawet 1 zestawem dziennie - do każdej z wersji jest opracowany oddzielny harmonogram.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Karty do nauki czytania metodą Domana

Nauka w tej metodzie oparta jest na wykorzystaniu kart przygotowanych według konkretnych wytycznych. Są one dość duże – o wymiarach 10,7 cm x 60 cm i pogrupowane w zestawy liczące po 200 sztuk.

Karty są ułożone etapami, według których następuje nauka:

1.    Pojedyncze wyrazy
2.    Wyrażenia dwuwyrazowe
3.    Proste zdania
4.    Rozbudowane zdania
5.    Książeczki

Pierwsze wyrazy są napisane dużą czerwoną czcionką, która stopniowo się zmniejsza, a w późniejszych etapach ma kolor czarny. 

Dla dzieci 3-miesięcznych jest przeznaczony prostszy zestaw zerowy.

Jak dziecko uczy się czytać metodą Domana

Założenie jest takie, że dziecko, ucząc się czytać, ma się dobrze bawić - nie bez powodu metoda Domana nazywana jest też zabawą w czytanie. Rodzicom doradza się, żeby przerwali prezentację kartoników, zanim dziecko się znudzi i samo będzie chciało przestać. Rodzic pokazuje dziecku kartonik, głośno odczytuje treść, ale nie każe dziecku powtarzać po sobie, nie sprawdza jego postępów. 

Wg Domana proces czytania odbywa się  na drodze oko-mózg i nie trzeba w niego angażować mowy. Zmysły potrzebne do nauki czytania to wzrok i słuch. Słuch dziecka jest dobrze rozwinięty w zasadzie od urodzenia, wzrok dobrze jest stymulować. Doman uważa, że dziecko rodzi się w pełni gotowe do nauki języka mówionego, a więc także nauki czytania. Małe dziecko nie jest gotowe do świadomego przeprowadzenia syntezy i analizy słowa, jakiej uczy się w szkołach. Natomiast potrafi to zrobić nieświadomie – na takiej zasadzie, jak uczy się wypowiadać kolejne słowa "wyłuskane" z natłoku mowy mamy i taty. 

Metoda jest skuteczna do 5. roku życia dziecka. Kiedy najlepiej zacząć? Im wcześniej, tym lepiej.   

Czytaj też:

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj