Disney Uczy
fot. mat. prasowe

Nauka czytania od A do Z czyli Elementarz

Elementarz to jedna z najważniejszych książek dzieciństwa. A jeśli na jej kartach dzieci spotkają ulubionych bohaterów, to z pewnością chętnie będą sięgać po książkę. Z Elementarzem nauka czytania może być przyjemna i sprawiać dużo radości.
Disney Uczy
fot. mat. prasowe
Przygoda z Czytaniem. Elementarz to pozycja,  która powstała z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Może po nią sięgnąć zarówno maluch, który dopiero zaczyna przygodę z czytaniem, jak również uczeń, który chce doskonalić tę umiejętność. W nauce towarzyszą dzieciom postacie ze świata Disneya.

Nauka czytania z Elementarzem – poznawanie alfabetu

Korzystając  z Elementarza, dziecko przede wszystkim uczy się liter. Są one wprowadzane stopniowo. W pierwszej kolejności dziecko poznaje podstawowy, 24-literowy alfabet, następnie są dodawane litery ze znakami diakrytycznymi (ą, ę, ó, ź, ć, ś, ź),  potem dwuznaki (ch, cz, dz, rz, sz) i dwuznaki ze znakami diakrytycznymi (dź, dż), a na koniec zmiękczenia i zmiękczenia dwuznaku (ci, ni, si, zi, dzi).
W procesie nauki alfabetu litery są prezentowane jako małe i wielkie, pisane i drukowane. Litery są przedstawiane na początku, w środku i na końcu wyrazu, a dodatkowo –  zilustrowane obrazkiem, który pomaga maluchowi zapamiętać litery.
Redakcja poleca: Co pyli w maju 2021: co uczula w połowie maja? [WIDEO]
Rodzice alergików już teraz zastanawiają się, co pyli w maju. Lista roślin, które pylą w maju, jest dość długa: są wśród nich drzewa i trawy, w powietrzu unoszą się też zarodniki grzybów. Na początku maja pyli głównie brzoza i dąb, w połowie maja zaczynają pylić trawy. Niektóre rośliny pylą na żółto, inne na zielono. Jeśli twoje dziecko ma katar sienny, suchy kaszel i swędzące oczy, koniecznie sprawdź, co pyli w maju.

Elementarz – metody nauki

W Elementarzu zostały wykorzystane elementy różnych metod. Dziecko uczy się odczytywać pojedyncze wyrazy metodą globalną. Poznaje też sylabową budowę wyrazów oraz czyta wybrane teksty metodą sylabową, gdzie wyrazy są zapisywane z podziałem na wyróżnione kolorem sylaby. W końcowej części książki znajdują się teksty przeznaczone do czytania metodą analityczno-syntetyczną. W tym przypadku dziecko ćwiczy czytanie płynne i ze zrozumieniem.
Teksty w książce mają bardzo różną formę: od krótkich zdań, poprzez wyliczanki, po opowiadania z dialogami, co bardzo urozmaica lekturę. Wszystkie czytanki są zapisane dużą, czytelną czcionką.
 
Nad merytorycznym opracowaniem Elementarza czuwała Anna Koralewska, doradca metodyczny z ŁCDN.
- Elementarz jest doskonałym uzupełnieniem Przygody z czytaniem. Został opracowany zgodnie z najnowszą podstawą programową wychowania przedszkolnego, a jego przyjazna forma ułatwi dziecku naukę samodzielnego czytania. - mówi Anna Koralewska,nauczycielka wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Więcej na temat Elementarza w cyklu programów Przygoda z Czytaniem w odcinku szóstym oraz na stronie www.disneyuczy.ameet.pl

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy