Disney Uczy
fot. mat. prasowe

Nauka czytania od A do Z czyli Elementarz

Elementarz to jedna z najważniejszych książek dzieciństwa. A jeśli na jej kartach dzieci spotkają ulubionych bohaterów, to z pewnością chętnie będą sięgać po książkę. Z Elementarzem nauka czytania może być przyjemna i sprawiać dużo radości.
Disney Uczy
fot. mat. prasowe
Przygoda z Czytaniem. Elementarz to pozycja,  która powstała z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Może po nią sięgnąć zarówno maluch, który dopiero zaczyna przygodę z czytaniem, jak również uczeń, który chce doskonalić tę umiejętność. W nauce towarzyszą dzieciom postacie ze świata Disneya.

Nauka czytania z Elementarzem – poznawanie alfabetu

Korzystając  z Elementarza, dziecko przede wszystkim uczy się liter. Są one wprowadzane stopniowo. W pierwszej kolejności dziecko poznaje podstawowy, 24-literowy alfabet, następnie są dodawane litery ze znakami diakrytycznymi (ą, ę, ó, ź, ć, ś, ź),  potem dwuznaki (ch, cz, dz, rz, sz) i dwuznaki ze znakami diakrytycznymi (dź, dż), a na koniec zmiękczenia i zmiękczenia dwuznaku (ci, ni, si, zi, dzi).
W procesie nauki alfabetu litery są prezentowane jako małe i wielkie, pisane i drukowane. Litery są przedstawiane na początku, w środku i na końcu wyrazu, a dodatkowo –  zilustrowane obrazkiem, który pomaga maluchowi zapamiętać litery.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Elementarz – metody nauki

W Elementarzu zostały wykorzystane elementy różnych metod. Dziecko uczy się odczytywać pojedyncze wyrazy metodą globalną. Poznaje też sylabową budowę wyrazów oraz czyta wybrane teksty metodą sylabową, gdzie wyrazy są zapisywane z podziałem na wyróżnione kolorem sylaby. W końcowej części książki znajdują się teksty przeznaczone do czytania metodą analityczno-syntetyczną. W tym przypadku dziecko ćwiczy czytanie płynne i ze zrozumieniem.
Teksty w książce mają bardzo różną formę: od krótkich zdań, poprzez wyliczanki, po opowiadania z dialogami, co bardzo urozmaica lekturę. Wszystkie czytanki są zapisane dużą, czytelną czcionką.
 
Nad merytorycznym opracowaniem Elementarza czuwała Anna Koralewska, doradca metodyczny z ŁCDN.
- Elementarz jest doskonałym uzupełnieniem Przygody z czytaniem. Został opracowany zgodnie z najnowszą podstawą programową wychowania przedszkolnego, a jego przyjazna forma ułatwi dziecku naukę samodzielnego czytania. - mówi Anna Koralewska,nauczycielka wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej.

Więcej na temat Elementarza w cyklu programów Przygoda z Czytaniem w odcinku szóstym oraz na stronie www.disneyuczy.ameet.pl

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy