bajki na dobranoc
fot. Fotolia

Nauka: czytanie to karma dla mózgu dziecka!

Najnowsze badania pokazują jak bardzo czytanie wpływa na rozwój malucha i jego dorosłe życie.
bajki na dobranoc
fot. Fotolia
Pediatrzy zalecają głośne czytanie dzieciom przynajmniej przez 15 minut dziennie. Można zacząć to robić jeszcze zanim dziecko się urodzi, ponieważ już w III trymestrze ciąży zaczyna słyszeć i przyzwyczajać się do dźwięków. Do tego od samego początku uczy się prawidłowego wymawiania głosek. Nie warto więc seplenić i mówić w „dziecięcy” sposób. Czytanie intensywnie wpływa na rozwój mózgu i sprawia, że w naszym domu rośnie mały geniusz.

Mózg zmienia się fizycznie

Amerykański pediatra John Hutton wraz ze swoim zespołem przeprowadził badanie na grupie dzieci w wieku od 3 do 5 lat. U każdego z nich zostało również przeprowadzone badanie rezonansem magnetycznym. Dzieci najpierw słuchały historii przez słuchawki i w tym czasie badacze mierzyli aktywność ich mózgu. Istotne w tym badaniu jest to, że dzieci nie miały przed sobą żadnych obrazków. Mimo tego część mózgu odpowiadająca za wizualizację pracowała niezwykle intensywnie.
 
Zobacz także: Czytanie dziecku może zdziałać cuda!
 
Rodzice odpowiadali również na pytania dotyczące wczesnego czytania, ilości posiadanych książek i częstotliwości, z jaką są czytane. Wynik badania był jednoznaczny. Te dzieci, którym czytano wcześnie wykazywały aktywność w części mózgu odpowiedzialnej za semantykę, rozwój mowy i wyobraźnię.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Wystarczy 15 minut dziennie

Czytać powinniśmy przynajmniej przez 15 minut dziennie, ponieważ dzięki temu nasze dzieci, co potwierdza dr Hutton, będą nie tylko lepiej się rozwijać, szybciej przyswajać wiedzę, ale także staną się zapalonymi czytelnikami w życiu dorosłym. Sam rytuał czytania nie powinien być jednak bierny dla dziecka. Niech zadaje pytania i mówi, co myśli na temat bajki. To sprawi, że te 15 minut zamieni się w czas poświęcony rozwojowi umiejętności, które pozostaną w naszym dziecku na całe życie.
 
Badanie dr Huttona zostało opublikowane w amerykańskim czasopiśmie „Pediatrics”.
 
Źródło: abc7.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy