niemowlę, rozszerzanie diety, kuchnia, karmienie
fot. Panthermedia

Kiedy zacząć uczyć dziecko dobrych manier?

Czy wiesz, w jakim wieku twoja pociecha będzie naprawdę gotowa, by usiedzieć spokojnie, gdy ją o to poprosisz, używać słów „przepraszam”, „proszę” i „dziękuję”? Spokojnie, wcale nie tak szybko, jak ci się wydaje.
Aleksandra Sobieraj
niemowlę, rozszerzanie diety, kuchnia, karmienie
fot. Panthermedia
Jak każdy rodzic chcesz, by twoje dziecko w małym paluszku miało zasady savoir-vivre’u. Psycholodzy mówią, by lekcje dobrych manier zacząć jak najwcześniej. Wtedy staną się po prostu nawykiem, nad którym nie trzeba się zbyt długo zastanawiać. Ale zacząć możesz w każdej chwili. Nawet już od dziś!

Nie bawi się jedzeniem

Najlepszym sposobem uczenia dobrych manier przy stole jest dbanie, by dziecko jadało posiłki z całą rodziną. Wtedy będzie mogło zobaczyć, co należy robić i stopniowo będzie przyzwyczajać się do odpowiedniego zachowania.
Kiedy zacząć: Pod koniec pierwszego roku życia dziecko może używać łyżeczki i uczyć się jeść samodzielnie, choć oczywiście samo nie zje zupki, no i bluzeczka potem będzie nadawać się do prania. Nie oczekuj też, że będzie spokojnie siedzieć przy stole przez cały posiłek. Ono najbardziej lubi raczkować (lub chodzić) i poznawać świat, więc nie jest w stanie wytrwać w jednym miejscu bez kręcenia się. Jeśli chce zejść z krzesełka, pozwól mu, ale po pięciu minutach znów w nim posadź. W końcu się nauczy, że posiłek oznacza siedzenie w jednym miejscu.
Jak to zrobić: Angażuj dziecko podczas nakrywania stołu, pytaj je, gdzie siedzą poszczególni członkowie rodziny. Jeśli maluch nie chce jeść zwykłymi sztućcami, kup mu specjalne, kolorowe, dla dzieci, np. z Myszką Miki lub innym bajkowym bohaterem.
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Jest spokojne, gdy je poprosisz

Wydaje Ci się to niemożliwe. Pewnie Twój dwulatek wcale Cię nie słucha i nie wykonuje większości poleceń. Wiele zależy tu od jego temperamentu, ale nie tylko.
Kiedy zacząć: Dyscyplina i koncentracja przychodzą z wiekiem, ale większość dwulatków jest już w stanie skupić uwagę na dłużej. Około trzecich urodzin spróbuj wytłumaczyć dziecku, dlaczego ważne jest, by posiedzieć w spokoju, np. by posłuchać bajki albo że niegrzecznie jest hałasować i przeszkadzać innym.
Jak to zrobić: Dobrze działają nagrody – chwal malca, jeśli uda mu się usiedzieć przez umówiony czas. Odwracanie uwagi bywa skuteczne, więc daj dziecku coś absorbującego do robienia. Działają też wyzwania. Możesz powiedzieć, że liczysz do pięciu i sprawdzisz, kto w tym czasie umie usiedzieć w ciszy. Spróbuj też razem z dzieckiem udawać, że jesteście np. królikami lub myszkami i cicho siedzicie
w norkach. Dobrej zabawy!

Mówi „proszę” i „dziękuję”

Dzieci najlepiej uczą się przez naśladowanie, więc zwróć uwagę, czy sama zawsze przestrzegasz zasad bon ton. Jeśli na co dzień mówisz sąsiadom „dzień dobry”, nawet nie zauważysz, kiedy Twoje dziecko też zacznie to robić. I będzie to dla niego całkiem naturalne.
Kiedy zacząć: Nawet starszy niemowlak może zacząć poznawać zasady kindersztuby. Gdy nie umie jeszcze mówić, będzie tylko kiwać główką, jeśli właśnie ten gest będziesz wykonywać za każdym razem, gdy dziękujesz maluchowi np. za to, że coś ci poda. Zachęcaj pociechę do tego. I chwal, chwal, chwal, gdy tak właśnie się zachowa. Maluszek po prostu będzie kopiować twój sposób bycia – także wtedy, gdy już dobrze nauczy się mówić.
Jak to zrobić: Maluch może czasem zapominać o słowach „proszę” czy „dziękuję”. Nie wahaj się wtedy przypominać mu o tym. Choć może poczuć się strofowany, nie przejmuj się – dzieci uczą się przecież przez powtarzanie. Dobrze jest ustalić sobie jakąś przypominajkę: tajny zabawny szyfr, którym będziesz przypominać dziecku o magicznych słówkach, np. nadstawiać ucho jak przygłucha ciocia, mówiąc skrzekliwym głosem: „Nie słyszałam nic, nic nie słyszałam”. To wesoły i skuteczny sposób na przypomnienie dziecku o dobrych manierach.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj