Nauka hybrydowa
fot. Adobe Stock

Nauka hybrydowa – na czym polega? Nauczanie hybrydowe w klasach 1-3 - organizacja zajęć i województwa

Nauka hybrydowa to model edukacji, który polega na tym, że w zajęciach stacjonarnych nie może uczestniczyć więcej niż 50% wszystkich uczniów szkoły. Obecnie nauka hybrydowa odbywa się w klasach 1-3 w wybranych województwach.
Aleksandra Zaborowska
Nauka hybrydowa
fot. Adobe Stock
Nauka hybrydowa polega na organizacji zajęć stacjonarnych turami: w jednym momencie w szkole może przebywać maksymalnie połowa wszystkich uczniów. Zajęcia muszą być więc organizowane naprzemiennie – połowa zdalnie, a połowa stacjonarnie.

Nauka hybrydowa – rozporządzenie Ministra Edukacji

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie ws. organizacji nauczania zdalnego i hybrydowego. Na stronie ministerstwa opublikowane zostały także szczegóły funkcjonowania tego systemu oraz treść rozporządzenia, które obecnie czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Przedstawiamy je poniżej:

Nauczanie hybrydowe - gdzie i do kiedy?

Aktualnie (12 marca 2021) nauka hybrydowa obejmuje klasy 1-3 w czterech województwach:
  • w warmińsko-mazurskim: do 28 marca
  • w pomorskim: od 13 do 28 marca
  • w mazowieckim: od 15 do 28 marca
  • w lubuskim: od 15 do 28 marca.

Restrykcje te mogą jednak zostać przedłużone. Niewykluczone też, że w przeciągu następnych tygodni nauczanie hybrydowe zostanie rozciągnięte na większą część kraju.

Nauka hybrydowa: organizacja zajęć w szkole

To, w jaki sposób zostaną zrealizowane zajęcia hybrydowe, zależy od dyrektorów placówek – mogą oni podzielić klasy i zajęcia w dowolny sposób. Niektórzy z nich zdecydowali się w pełni utrzymać nauczanie stacjonarne klas pierwszych, a nauczanie hybrydowe wprowadzić jedynie w klasach drugich i trzecich. Eksperci są zgodni, że im młodsze są dzieci, tym gorsze efekty przynosi nauka zdalna, dlatego tak ważna jest możliwość chociaż częściowego nauczania stacjonarnego w pierwszych klasach szkół podstawowych.

Resort edukacji i nauki podkreśla, że wszystkie placówki w pozostałych częściach kraju funkcjonują na razie bez zmian. To samo dotyczy sposobu nauczania uczniów niepełnosprawnych, którzy nie mają możliwości korzystania z nauki zdalnej.

Inteligentna kwarantanna zamiast nauki hybrydowej

Nauczanie zdalne, w formie „inteligentnej kwarantanny”, proponował immunolog i ekspert ds. profilaktyki zakażeń dr Paweł Grzesiowski – i to już w sierpniu zeszłego roku. Tego typu model miałby działać na zasadzie dwóch tygodni nauczania stacjonarnego i dwóch tygodni zdalnego. Gdyby doszło do zakażenia, wówczas na kwarantannę trafia tylko część uczniów.

Źródło: glos.pl, gov.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy