
Nauka hybrydowa – na czym polega? Nauczanie hybrydowe w klasach 1-3 - organizacja zajęć i województwa
Nauka hybrydowa – rozporządzenie Ministra Edukacji
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie ws. organizacji nauczania zdalnego i hybrydowego. Na stronie ministerstwa opublikowane zostały także szczegóły funkcjonowania tego systemu oraz treść rozporządzenia, które obecnie czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Przedstawiamy je poniżej:Nauczanie hybrydowe - gdzie i do kiedy?
Aktualnie (12 marca 2021) nauka hybrydowa obejmuje klasy 1-3 w czterech województwach:- w warmińsko-mazurskim: do 28 marca
- w pomorskim: od 13 do 28 marca
- w mazowieckim: od 15 do 28 marca
- w lubuskim: od 15 do 28 marca.
Restrykcje te mogą jednak zostać przedłużone. Niewykluczone też, że w przeciągu następnych tygodni nauczanie hybrydowe zostanie rozciągnięte na większą część kraju.
Nauka hybrydowa: organizacja zajęć w szkole
To, w jaki sposób zostaną zrealizowane zajęcia hybrydowe, zależy od dyrektorów placówek – mogą oni podzielić klasy i zajęcia w dowolny sposób. Niektórzy z nich zdecydowali się w pełni utrzymać nauczanie stacjonarne klas pierwszych, a nauczanie hybrydowe wprowadzić jedynie w klasach drugich i trzecich. Eksperci są zgodni, że im młodsze są dzieci, tym gorsze efekty przynosi nauka zdalna, dlatego tak ważna jest możliwość chociaż częściowego nauczania stacjonarnego w pierwszych klasach szkół podstawowych.Resort edukacji i nauki podkreśla, że wszystkie placówki w pozostałych częściach kraju funkcjonują na razie bez zmian. To samo dotyczy sposobu nauczania uczniów niepełnosprawnych, którzy nie mają możliwości korzystania z nauki zdalnej.
Inteligentna kwarantanna zamiast nauki hybrydowej
Nauczanie zdalne, w formie „inteligentnej kwarantanny”, proponował immunolog i ekspert ds. profilaktyki zakażeń dr Paweł Grzesiowski – i to już w sierpniu zeszłego roku. Tego typu model miałby działać na zasadzie dwóch tygodni nauczania stacjonarnego i dwóch tygodni zdalnego. Gdyby doszło do zakażenia, wówczas na kwarantannę trafia tylko część uczniów.Źródło: glos.pl, gov.pl
Zobacz też: