Nauka hybrydowa
fot. Adobe Stock

Nauka hybrydowa – na czym polega, jak wygląda organizacja zajęć?

Nauka hybrydowa to model edukacji, który polega na tym, że w zajęciach stacjonarnych nie może uczestniczyć więcej niż 50% wszystkich uczniów szkoły. W ramach luzowania obostrzeń nauka hybrydowa ponownie będzie odbywać się w klasach 1-3 w wybranych województwach, a od 15 maja ma objąć również starszych uczniów
Aleksandra Zaborowska
Nauka hybrydowa
fot. Adobe Stock
Nauka hybrydowa polega na organizacji zajęć stacjonarnych turami: w jednym momencie w szkole może przebywać maksymalnie połowa wszystkich uczniów. Zajęcia muszą być organizowane naprzemiennie – część zdalnie, a część stacjonarnie. Ten sposób nauczania obowiązywał już w kilku województwach przed zaostrzeniem restrykcji, w wyniku których szkoły zostały ponownie zamknięte. Po 26 kwietnia został wprowadzony ponownie w klasach I-III, a od połowy maja dotyczyć będzie też starszych uczniów. 

Nauczanie hybrydowe – gdzie i do kiedy?

Od 26 kwietnia 2021 nauczanie hybrydowe obejmuje klasy 1-3 w 11 województwach:
 • podlaskim,
 • podkarpackim,
 • warmińsko-mazurskim,
 • lubelskim,
 • pomorskim,
 • lubuskim,
 • świętokrzyskim,
 • mazowieckim,
 • kujawsko-pomorskim,
 • zachodniopomorskim,
 • małopolskim.

Taki system nauczania ma być utrzymany do 4 maja. Od tego dnia najmłodsze dzieci wracają do nauki stacjonarnej w całym kraju. Od 15 maja nauczanie hybrydowe obejmie klasy 4-8 szkół podstawowych oraz klasy 1-4 szkół ponadpodstawowych. Będzie utrzymywane przez dwa tygodnie. Potem starsi uczniowie wrócą do stacjonarnej nauki. 

Nie ma jeszcze nowych przepisów dotyczącego pracy jednostek systemu oświaty w maju. Na razie obowiązuje ropozrządzenie MEiN podpisane przez Przemysława Czarnka 22 kwietnia 2021.

Nauka hybrydowa: organizacja zajęć w szkole

To, w jaki sposób są zrealizowane zajęcia hybrydowe, zależy od dyrektorów placówek – mogą oni podzielić klasy i zajęcia w dowolny sposób. Niektórzy z nich decydowali się w poprzednim okresie obowiązywania nauki hybrydowej w pełni utrzymać nauczanie stacjonarne klas pierwszych, a nauczanie hybrydowe wprowadzić jedynie w klasach drugich i trzecich.

Dzieci, które uczą się stacjonarnie, będą mogły również korzystać z opieki świetlicowej.

Eksperci są zgodni, że im młodsze są dzieci, tym gorsze efekty przynosi nauka zdalna, dlatego tak ważna jest możliwość chociaż częściowego nauczania stacjonarnego w pierwszych klasach szkół podstawowych.

Nauka hybrydowa a zasiłek opiekuńczy

Rząd wydłużył do 9 maja możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dotychczas obowiązujących zasadach. Minister Marlena Maląg wyjaśniła, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie nadal przysługiwał w sytuacji zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania otwartych placówek zapewniających opiekę, a także w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu zamknięcia lub czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Z zasiłku nadal mogą korzystać rodzice dzieci do lat 8 i rodzice starszych dzieci, także dorosłych, które mają orzeczenie o niepełnosprawności lub potrzebie kształcenia specjalnego. 

Pobierz: wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19

Inteligentna kwarantanna zamiast nauki hybrydowej

Nauczanie zdalne, w formie „inteligentnej kwarantanny”, proponował immunolog i ekspert ds. profilaktyki zakażeń dr Paweł Grzesiowski – i to już w sierpniu zeszłego roku. Tego typu model miałby działać na zasadzie dwóch tygodni nauczania stacjonarnego i dwóch tygodni zdalnego. W przypadku zakażenia na kwarantannę trafia tylko część uczniów.

Źródło: glos.pl, gov.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy