Nauka jazdy na łyżwach
fot. AdobeStock

Nauka jazdy na łyżwach: kiedy zacząć uczyć dziecko

Nauka jazdy na łyżwach może być dla dziecka atrakcją i źródłem wielkiej satysfakcji. To także świetny trening sprawności fizycznej.
Dominika Bielas
Nauka jazdy na łyżwach
fot. AdobeStock
Nauka jazdy na łyżwach ma same zalety: poprawia koordynację ruchową, ćwiczy równowagę, uczy gracji, wzmacnia ciało, rozwija gibkość, a także hartuje organizm. Zanim jednak zapiszesz dziecko na naukę jazdy na łyżwach, sprawdź, czy już możesz szykować łyżwy dla swojej pociechy.

W jakim wieku można rozpocząć naukę jazdy na łyżwach?

Jeśli twoje dziecko jest ruchliwe, wszędzie go pełno, wybierzcie się na łyżwy. W większych miastach nie musicie czekać, jak spadnie śnieg, bo nie brakuje sezonowych lodowisk. Pierwsze lekcje nauki jazdy na łyżwach może podjąć już cztero-, pięciolatek. Warto wiedzieć, że młodsze dzieci nie powinny uprawiać tego sportu ze względu na zbyt delikatne stawy, które są podatne na przeciążenia i urazy. Takiego malca można jednak postawić na łyżwach z dwiema płozami.

Sprawdź: Jak wybrać łyżwy dla dziecka

Na początek możecie wypożyczyć sprzęt. Jeśli dziecko zainteresuje się tą dyscypliną, warto kupić łyżwy (koszt to ok. 200 zł.) Warto jednak nie oszczędzać i wybrać porządny sprzęt, ten tańszy może być wykonany z gorszych materiałów i przyczynić się nawet do kontuzji. W sklepach dostępne są łyżwy figurowe (polecane, jako łyżwy do nauki) lub hokejówki o regulowanych rozmiarach, które będą "rosły z dzieckiem".

Nie wybieraj łyżew o dwa rozmiary za dużych, żeby "zmieściła się w nich gruba skarpeta!" Długość wkładki w bucie powinna być dłuższa o 0,5 cm od długości stopy. Pamiętaj, że łyżwy przed jazdą powinny być dobrze naostrzone. Mały łyżwiarz powinien być wyposażony także w kask (może być dziecięcy kask narciarski albo dziecięcy kask rowerowy) i rękawiczki.
Redakcja poleca: Co zabrać ze sobą na wizytę szczepienną? [WIDEO]
Przed wami szczepienie? Zastanawiasz się, jak przygotować malucha i... siebie? Podpowiadamy, co ze sobą zabrać na wizytę szczepienną, a także o czym pamiętać.

Nauka jazdy na łyżwach – pierwsze kroki

Jazdy może uczyć mama lub tata. Pamiętaj, aby przed wejściem na lód dziecko zrobiło rozgrzewkę. Na początku przedszkolak powinien nauczyć się chodzić po lodzie, upadać i wstawać, a dopiero potem jeździć. Na miejskich lodowiskach często do dostępne są podpórki do nauki jazdy na łyżwach w kształcie pingwinów lub innych zwierząt.

Przeczytaj: Czego uczą się dzieci poprzez sport

Jeśli malucha zainteresuje ten sport (lub jeśli wy nie czujecie się na siłach być instruktorami), warto rozważyć naukę jazdy na łyżwach w szkółce lub wynajęcie instruktora. Instruktor nauczy nie tylko jazdy przodem, ale także jazdy tyłem, na jednej nodze, po obrysie koła, czy spirali, a nawet podskoków, obrotów oraz skoków – tyle, że nie od razu.
Dziecko można zapisać na indywidualne lekcje (ok. 100 zł za godzinę) lub grupowe (40–50 zł).

Przed wybraniem zajęć sprawdź kwalifikacje instruktora, a także zwróć uwagę na to, jak się zachowuje w stosunku do dzieci. Upadki mogą bardzo zniechęcać dziecko. Szczególnie w przypadku małych dzieci istotne jest, by była to nauka przez zabawę, a zajęcia były zróżnicowane i ciekawe. Ważny jest także komfort psychiczny dziecka i to, jak dorośli reagują na niepowodzenia malca.

Nauka jazdy na łyżwach, a potem... Igrzyska Olimpijskie

Dzieci, które pokochają jazdę na łyżwach, mogą rozwijać się w kilku kierunkach. Najczęściej łyżwy kojarzą się z łyżwiarstwem figurowym: gracją, tańcem, muzyką i pięknymi strojami. Wiele dziewczynek przeżywających fascynację baletem marzy, by zostać łyżwiarką figurową. W tej dyscyplinie w Pjongczang w 2018 roku reprezentowali nas Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriv.

Mamy też silną reprezentację w łyżwiarstwie szybkim. Nasi panczeniści to: Katarzyna Bachleda-Curuś, Karolina Bosiek, Zbigniew Bródka, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń, Sebastian Kłosiński, Piotr Michalski, Konrad Niedźwiedzki, Artur Nogal, Jan Szymański, Artur Waś, Adrian Wielgat, Kaja Ziomek, Luiza Złotkowska.

Dyscypliną olimpijską także jest hokej na lodzie. Bez względu na w jakiej dyscyplinie startują olimpijczycy, swoją przygodę z łyżwami rozpoczęli jako małe dzieci na lokalnym lodowisku. Kto wie, może twoje dziecko także odkryje miłość do łyżew? Warto się o tym przekonać, zapisują dziecko na lekcję do instruktora! Przecież każdy mistrz w łyżwiarstwie zaczynał od nauki jazdy na łyżwach.

Czy Wasze dziecko uczyło się jazdy na łyżwach albo innych sportów zimowych? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy