dziecko, niemowlę, maluch, dziecko 4-miesięczne
fot. Fotolia

Jak mówi dziecko w 5. miesiącu życia

Najlepszym sposobem na to, by wpierać naukę mowy jest... mówienie do dziecka. To jednak nie może być długi monolog. To chyba oczywiste, że niemowlak będzie chciał odpowiedzieć.
Joanna Karwat
dziecko, niemowlę, maluch, dziecko 4-miesięczne
fot. Fotolia
Niemowlę w 5. miesiącu życia może wydawać gardłowe dźwięki, np. „ehe”, „errh”, „ekhe”. To głużenie - fantastyczny etap rozwoju, bo dźwięki te towarzyszą często pierwszym przyjaznym reakcjom i uśmiechom dziecka na widok bliskich. To kolejny wspaniały etap nauki mowy.

Gaworzenie niemowlaka

Niemowlę w 5. lub 6. miesiącu życia stopniowo zaczyna też gaworzyć, czyli świadomie „rozmawiać”. Powtarza zasłyszane dźwięki, bawi się nimi, zaczepia z ich pomocą innych. Niemowlę w 5. miesiącu życia uwielbia takie konwersacje z bliskimi i chętnie podejmuje dialog. Logopedzi nazywają cały pierwszy rok życia dziecka okresem melodii. W tym czasie każde dziecko uczy się odróżniać swój język od języka niemieckich, francuskich czy chińskich dzieci właśnie dzięki odmiennemu akcentowaniu i melodyjności. Co ciekawe, gaworzenie dzieci z różnych krajów jest podobne! Dopiero około 12. miesiąca życia dzieci ograniczają się do dźwięków mowy ojczystej. Jeśli rodzice będą mówili do dziecka różnymi językami, smyk w równym stopniu nauczy się ich obu.

Zobacz 4-miesięcznego Filipka, który rozmawia ze swoim tatusiem o futbolu.
 
Redakcja poleca: Rozwój mowy dziecka - film
Poznaj etapy rozwoju mowy u dziecka i sprawdź, jakie słowa niemowlę wypowie jako pierwsze.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy