dziecko, milczy

6 łatwych sposobów, jak rozkręcić milczka

Czasami zdarza się, że nauka mówienia idzie dziecku nieco opornie. Dziecko rzadko się odzywa usta, z trudem zapamiętuje nowe słowa. Możesz je jednak zachęcić do mówienia. Zobacz, jak to zrobić.
dziecko, milczy

1. Nie wyolbrzymiaj problemu

Przyczyna kłopotów z mówieniem często jest błaha. Dwulatek może być tak zafascynowany zdobywaniem nowych umiejętności (np. bieganiem), że po prostu „nie ma czasu” na mówienie.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

2. Nie spełniaj od razu życzeń dziecka

Jeśli np. chce jakąś rzecz i ciągnie cię w jej stronę, zachęć je, by powiedziało, o co mu chodzi. Poproś dziecko spokojnie: „Powiedz, kochanie, o co ci chodzi, co ci dać?”.

3. Bardzo dużo mów do dziecka

 Nawet o tym, co w danym momencie robisz. Przyrządzasz obiad? Tłumacz dziecku: „Teraz obieram ziemniaki, a potem je ugotuję”.

Zobacz też: Śmieszna zabawy logopedyczne dla trzylatka

4. Nie upraszczaj za bardzo zdań

Kiedy rozmawiasz z dzieckiem, mów do niego normalnie, podobnie jak do dorosłych – niech słyszy różne nowe słowa. O bajkowym bohaterze mów np. uczynny, miły, uprzejmy, a nie tylko – dobry.

5. Staraj się rozwijać wypowiedzi dziecka

Jeśli dziecko powie tylko jedno słowo, np.: „Kotek”, dodaj: „Tak, zobacz, jaki ładny kotek. Koty lubią mleko”.

6. Skonsultuj się z laryngologiem

Gdyby słownictwo dziecka nadal było ubogie, idź z nim do lekarza. Opóźnienie w rozwoju mowy i nauce mówienia bywa spowodowane problemami ze słuchem.

Czytaj też na Polki.pl: 7 sygnałów, że powinnaś iść z dzieckiem do logopedy
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy