kiedy dziecko się obraca
fot. Fotolia

Kiedy dziecko przekręca się na brzuch i odwrotnie (+ ćwiczenia ułatwiające obracanie)

Niemowlę zwykle obraca się z pleców na brzuch dopiero w drugiej połowie pierwszego roku życia. Niektórym dzieciom może się to jednak zdarzyć wcześniej. Dlatego tak duże znaczenie ma to, w jakiej pozycji układasz niemowlę do snu. Wyjaśniamy, kiedy dziecko może samo obrócić się z pleców na brzuch i z brzucha na plecy zgodnie z normą rozwojową. Opisujemy, jak wspierać niemowlę w rozwoju ruchowym oraz w jaki sposób zadbać o jego bezpieczeństwo.
kiedy dziecko się obraca
fot. Fotolia

Kiedy dziecko obróci się na brzuch, to znak, że osiągnęło kolejny etap rozwoju. Pierwszy świadomy obrót z pleców na brzuszek następuje około 5-6 miesiąca życia. Ale nieświadomy może zdarzyć się wcześniej. Z tego względu  rodzice powinni zawsze układać niemowlę w bezpiecznej pozycji.

Z brzucha na plecy dzieci mogą odwracać się w 6-8 miesiącu życia. Rozwój dziecka jest kwestią indywidualną i przebiega w różny sposób. Większość rodziców oczekuje, że niemowlę zacznie trzymać główkę, gdy osiągnie wiek dwóch tygodni, siadać, kiedy skończy pół roku, chodzić tuż po pierwszych urodzinach, a mówić przed drugim rokiem życia. Tymczasem każde dziecko zdobywa kolejne umiejętności we własnym tempie, a rodzice mogą mądrze wspierać je w tym rozwoju i dbać o jego bezpieczeństwo.

Przewracanie się dziecka z brzucha na plecy

Obracanie się dziecka z leżenia na brzuchu na plecy to ważny etap w rozwoju ruchowym – niemowlę pierwszy raz może aktywnie zmieniać położenie ciała i przygotowywać mięśnie do zdobywania kolejnych umiejętności: siadania, raczkowania i chodzenia. Najpierw uczy się przekręcać (a właściwie na początku – opadać) z brzuszka na plecy i z pleców na boki. Niektóre dzieci nieświadomie przekręcają się na bok z pozycji na brzuszku z oparciem na przedramionach już w 3. miesiącu życia. Zgodnie z normą dzieci powinny zdobywać tę umiejętność w 6-8 miesiącu życia.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Dziecko obraca się z pleców na brzuszek

Przekręcanie się dziecka w pozycji leżącej w odwrotną stronę, czyli z pleców na brzuch – jest dla niemowlęcia trudne. Wymaga zaangażowania i dużej siły wielu mięśni. Większość dzieci opanowuje tę umiejętność około 5-6 miesiąca życia. Tylko niektórym udaje się nauczyć tego wcześniej. Ale uwaga: Przypadkowe przekręcenie się na brzuszek może zdarzyć się nawet noworodkom, np. gdy rodzice układają je do spania na boku. To może grozić SIDS (małe dziecko śpiąc w pozycji na brzuszku, może zatkać sobie nosek), dlatego pediatrzy, także eksperci ze słynnej AAP (American Academy of Pediatrics) przypominają, że najbezpieczniejszą pozycją dla noworodka i niemowlaka do snu jest leżenie na plecach. I w takiej pozycji dzieci powinny spać do ukończenia pierwszego roku życia.
e-book Odporność dziecka konsultacja dr P. Grzesiowski

Zachowaj ostrożność, kiedy niemowlę zaczyna obracać się na brzuch

Dziecko powinno być układane na brzuszku i to niemal od samego początku jego życia (dokładnie od chwili, kiedy odpadnie pępek). Leżenie na brzuszku, to doskonała pozycja do ćwiczenia mięśni karku niemowlęcia, a także profilaktyka wystąpienia kolki. Najlepiej jednak zaplanować je w ciągu dnia. Jeśli maluchowi zdarzy się usnąć w tej pozycji, należy mieć go stale na oku. 

Gdy widzisz, że położone na plecach dziecko wytrwale próbuje obrócić się na bok, nawet na moment nie zostawiaj go samego, zwłaszcza kiedy leży na kanapie lub przewijaku. Dziecko może przekręcić się i spaść. Tę zasadę warto stosować od samego początku. Nawet noworodek może niefortunnie wygiąć ciało i spaść z przewijaka.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie potrzebne do obracania

Możesz pomóc dziecku w nauce przewracania się na brzuch podczas codziennej zabawy i czynności pielęgnacyjnych:

  • Układaj dziecko na brzuszku od samego początku. Niemowlęta, które nie są przyzwyczajane do tej pozycji od samego początku, trudniej ją akceptują i płaczą. 
  • ​Kładź zabawki przed dzieckiem. Gdy niemowlę leży na brzuchu na macie, kolorowa zabawka znajdująca się poza zasięgiem jego rączek to dobra zachęta do podnoszenia główki i wyciągania w jej kierunku rączek. 
  • Przesuwaj przed leżącym na plecach dzieckiem kolorową zabawkę. Zachęcisz do wodzenia za nią wzrokiem, a potem także do przesuwania głowy z boku na bok. 
  • Podawaj niemowlakowi zabawki do rączek. Chwytanie ich jedną dłonią i trzymanie w obu to dobre ćwiczenie wzmacniające mięśnie ramion.
  • Bawcie się w przewracanie na boczek (także podczas przebierania dziecka czy przewijania) – rolowanie to doskonały trening dla mięśni niemowlaka. A gdy je dzięki nim wzmocni, będzie miał wystarczająco dużo siły, żeby się przewracać samodzielnie.
Nie przetrzymuj dziecka zbyt długo w foteliku samochodowym i bujaczku. Ułożenie ciała, które wymuszają te sprzętu, nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi mięśni pleców.
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 65 głosy

Zobacz także

Popularne tematy