kiedy dziecko się obraca
fot. Fotolia

Pierwszy obrót niemowlaka na plecy i odwrotnie (+ ćwiczenia ułatwiające obracanie)

Niemowlak sam się zwykle dziwi temu, co mu się niechcący udało – obrócił się z brzucha na plecy bez pomocy mamy czy taty. Sprawdź, kiedy to może nastąpić i jaka jest norma rozwojowa. Następnym etapem będzie obracania się z pleców na brzuszek - to trudna sztuka dla malucha!
kiedy dziecko się obraca
fot. Fotolia

Kiedy dziecko obróci się na plecy, będziesz zachwycona, że osiągnęło kolejny etap rozwoju. Tylko kiedy to nastąpi? Może to nastąpić w 3. miesiącu, ale może też dopiero w 4-5. Obrót z pleców na brzuszek nastapi później, zapewne około 7. miesiąca życia. Większość rodziców oczekuje, że ich dziecko zacznie trzymać główkę, jak osiągnie wiek 2 tygodni, siadać, kiedy tylko skończy pół roku, chodzić tuż po pierwszych urodzinach, a mówić przed 2. rokiem życia. Tymczasem rozwój dziecka jest sprawą niezwykle indywidualną, przebiega w różny sposób. Każde dziecko uczy się w swoim własnym tempie.

Kiedy dziecko obraca się z brzuszka na plecy?

Obracanie się z pozycji leżącej to bardzo ważny etap w rozwoju ruchowym dziecka – niemowlak po raz pierwszy może aktywnie zmieniać położenie ciała, przygotowując swoje mięśnie do kolejnych etapów: siadania, raczkowania i chodzenia. Najpierw niemowlę uczy się przekręcać (a właściwie na początku - opadać) z brzuszka na plecy i z plecków na boki. Niektóre dzieci opanowują sztukę przekręcania się na boczek z pozycji na brzuszku, na przedramionach już w 3. miesiącu życia, inne – 6 tygodni później. I to również jest w normie!
 
Redakcja poleca: Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]
Agnieszka Hyży stara się stworzyć prawdziwy dom dla swojej 7-letniej córki. Jak w tej sytuacji odnalazł się jej mąż, Grzegorz Hyży, i jakie relacje nawiązał z dziewczynką? Dziennikarka przyznała, że duże znaczenie miał wiek Marty: gdy poznała Grześka, jej córeczka była malutka.

Kiedy dziecko obraca się na brzuszek?

Przekręcanie się na leżąco w odwrotną stronę - z pleców na brzuch - jest dla niemowlaka jednak bardzo, bardzo trudne. Wymaga zaangażowania – i dużej siły! – wielu mięśni i większość niemowląt uczy się tego ruchu dopiero około 7. miesiąca życia. Tylko niektórym udaje się opanować tę umiejętność wcześniej.

Niemowlę zaczyna się obracać na plecki? Ostrożnie!

Twoje niemowlę położone na plecach wytrwale próbuje obrócić się na bok? I coraz częściej mu się to udaje? Zatem nawet na moment nie zostawiaj dziecka samego na wersalce czy przewijaku, bo mógłby przekręcić się i spaść. Tak, tak, od momentu, kiedy dziecko zacznie ćwiczyć obracanie się, rozpoczyna się w jego życiu okres… siniaków i guzów.
Pamiętaj! Podane normy mają wartość orientacyjną. Dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie, a na tempo ich rozwoju może wpływać wiele czynników, np. waga, sposób spędzania czasu itp.

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie potrzebne do obracania:

  • Układaj zabawki z dala od bawiącego się na macie czy w łóżeczku dziecka. Skutecznie zachęcisz je w ten sposób do ruchu na boki i sięgania dalej niż tuż obok siebie.
  • Bawcie się w przewracanie na boczek – turlanie i przewracanki to doskonały trening dla mięśni niemowlaka. A gdy je dzięki nim wzmocni, będzie miał wystarczająco dużo siły, żeby się przewracać samodzielnie.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 61 głosy

Zobacz także

Popularne tematy