GRY
 
 

Nauka pływania z tatą: 7 zabaw na basen

Już w czwartym miesiącu życia dziecka, możesz zabrać je na basen i rozpocząć naukę pływania! Tata w roli ratownika zapewni maluchowi bezpieczeństwo.

niemowlę, basen
Niemowlak jest doskonałym nurkiem, bo zanurzony w wodzie, odruchowo zamyka buzię i wstrzymuje oddech. Wiele ośrodków prowadzi specjalne szkółki dla niemowląt, gdzie pod okiem fachowca rodzice poznają pierwsze ćwiczenia. Możesz jednak sam zabawić się w trenera swojej pociechy.

Przygotowaliśmy zestaw siedmiu prostych ćwiczeń dla początkującego małego pływaka. Dzięki nim oswoisz dziecko z wodą. Pamiętaj jednak, by przed pierwszą lekcją odwiedzić pediatrę. Nie możesz pójść z dzieckiem na zajęcia, jeżeli jest chore lub osłabione. Dokładnie też sprawdź, jakie warunki higieniczne panują na wybranej przez ciebie pływalni. Basen powinien mieć czystą, ozonowaną wodę, której temperatura wynosi przynajmniej 30°C.Ważne jest także, abyś ćwiczenia z dzieckiem wykonywał powoli i z uśmiechem. Podczas zajęć przez cały czas mów do malucha – to go uspokoi.

1. Oswajanie dziecka z wodą

Naukę pływania musisz rozpocząć od przyzwyczajenia malca do nowego środowiska. Od tego, czy polubi „mokre zabawy”, zależy powodzenie całych zajęć. Malec musi się poczuć w wodzie bezpiecznie. Ten pierwszy krok możesz wykonać już we własnej... łazience. Początkiem nauki pływania może być bowiem codzienna kąpiel, jeśli nie ograniczysz jej do niezbędnych zabiegów higienicznych. Pozwól maluszkowi nacieszyć się wodą, układaj go raz na brzuchu, raz na plecach, delikatnie ochlapuj jego ciałko. Takie pierwsze doświadczenia w wanience mają duże znaczenie – przydają się podczas późniejszej nauki pływania.

Gdy już wybierzecie się na basen, to pierwsze ćwiczenie musisz wykonywać w płytkiej wodzie, np. w brodziku. Tylko tam będziesz mógł wygodnie usiąść i bezpiecznie ułożyć malca na klatce piersiowej. Czując twoją bliskość, dziecko będzie się czuło pewnie. Ta pozycja pozwoli mu oswoić się nie tylko z wodą, ale też z nowym miejscem, odgłosami, osobami. Niemowlę na basenie może się bowiem przestraszyć tego, co jest przyjemne dla dorosłego, np. głośnej muzyki.
Redakcja poleca: Kiedy niemowlę siada? - film
Kiedy warto pomagać dziecku w nauce siadania, czy można nosić dziecko w nosidełku i sadzać w leżaczku? Jakie ćwiczenia zachęcą niemowlę do siadania?

2. Podnoszenie niemowlaka w basenie

Kiedy maluch przyzwyczai się już do wody, możesz przejść z nim na głębszy basen. Kolejne ćwiczenie – podnoszenie – to wielka przyjemność dla niemowlaka. Dzięki temu właśnie ćwiczeniu pobyt na basenie będzie mu się kojarzył przede wszystkim z zabawą. Kiedy maluch trochę podrośnie, możesz go też delikatnie podrzucać. Musisz jednak uważać, by mokre ciałko dziecka nie wyślizgnęło ci się z rąk. Chwyć je więc mocno i pewnie pod paszkami.
Doładuj
Przeładuj