coraz więcej szkół pracuje zdalnie lub hybrydowo
fot. Adobe Stock

Nauka zdalna lub hybrydowa w coraz większej liczbie szkół. Co z zasiłkiem dla rodziców?

Liczba szkół, które przechodzą w zdalny tryb nauczania z powodu zakażeń koronawirusem, będzie wzrastać. Z dnia na dzień rodzice mogą dowiedzieć się, że ich dziecko musi pozostać w domu i uczestniczyć w lekcjach online. Czy przysługuje im zasiłek opiekuńczy?
Ewa Janczak-Cwil
coraz więcej szkół pracuje zdalnie lub hybrydowo
fot. Adobe Stock
Ponad 2 tysiące szkół przed długim weekendem wprowadziło zdalne nauczanie, a kolejne 2 tysiące pracowało w trybie hybrydowym. Liczba te wzrastały z dnia na dzień mniej więcej o 2 procent. Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem sugeruje, że funkcjonujących zdalnie lub hybrydowo placówek oświatowych będzie przybywać. „Będzie znacznie więcej szkół pracujących zdalnie i hybrydowo” – powiedział przed długim weekendem Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Na optymizm jest za wcześnie

Po długim weekendzie liczba szkół funkcjonujących w trybie zdalnym i hybrydowym zmalała. Raport z 2 listopada wykazał, że jedynie 63 szkoły pracowały zdalnie, a 1367 w trybie hybrydowym. Ten spadek najprawdopodobniej wynika z tego, że w czasie dni wolnych nie zgłaszano szkół, które z powodu zakażeń lub kwarantanny muszą zmodyfikować sposób działania, a jednocześnie duża część placówek wróciła do nauki w trybie stacjonarnym. Dlatego nie można tego spadku traktować jako prognozy na najbliższą przyszłość. Raczej trzeba przygotować się na to, że coraz więcej szkół będzie odsyłać uczniów do domu.

Czy rodzice dostaną zasiłek opiekuńczy?

W związku z komplikującą się sytuacją w szkołach, ZUS przypomina, że rodzic lub opiekun objęty ubezpieczeniem chorobowym, ma prawo do zasiłku w sytuacji, gdy musi zaopiekować się chorym dzieckiem lub dzieckiem, które poddane zostało izolacji lub kwarantannie. Zasiłek opiekuńczy w 2021 roku przysługuje także wtedy, gdy zdrowe dziecko do lat 8 musi pozostać w domu w związku z niespodziewanym zamknięciem przedszkola lub szkoły. W takiej sytuacji zasiłek przysługuje przez maksimum 60 dni w roku kalendarzowym.

Ale uwaga! Zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy nie ma innych osób, które mogłyby zapewnić opiekę dziecku w wieku 2-8 lat.

Źródło: gov.pl, radiozet.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy