Nauka zegara dla dzieci
fot. AdobeStock

Nauka zegara. Jak wytłumaczyć dziecku pojęcie czasu?

Naukę zegara można rozpocząć już u trzyletnich dzieci. Najlepiej zacząć od tego, by nauczyć malca rozróżniania pór dnia i czynności, które się w nich wykonuje. Co jeszcze pomoże w zrozumieniu pojęcia czasu?
Milena Oszczepalińska
Nauka zegara dla dzieci
fot. AdobeStock
Jeśli twoje dziecko zaczęło zadawać już pytania w stylu: „o której będzie obiad?”, „czy mogę posprzątać za 5 minut?”, „za ile wrócimy do domu?”, to znaczy, że możesz zacząć tłumaczyć mu, jak upływa czas. Aby nauka zegara przebiegała sprawnie, warto się do niej odpowiednio przygotować. Nie bądź też zbyt surowa dla malca, pojęcie czasu jest dla niego tak abstrakcyjne, że może minąć jakiś okres, zanim zrozumie, co dokładnie oznaczają wskazówki na zegarze.

Od czego zacząć naukę zegara?

Na początek warto pokazać dziecku, jak upływa czas na przykładzie różnych czynności wykonywanych o różnych porach dnia. W tym celu możesz wydrukować kilka obrazków i próbować z malcem ułożyć je w kolejności od tych, które robimy tuż po wstaniu z łóżka, aż do wieczornych rytuałów i położenia się spać.

Następnie można już wprowadzić prawdziwy zegar ze wskazówkami i liczbami oznaczającymi godziny (zrób to dopiero, gdy malec pozna wszystkie cyfry). Dobrze, by taki zegar edukacyjny był sporych rozmiarów i był precyzyjnie wykonany, a do tego bardzo czytelny. Nie powinien być zatem zbyt pstrokaty i odwracający uwagę dziecka od tego, co najważniejsze, czyli od zrozumienia, dlaczego wskazówki cały czas się przesuwają.

Zobacz też: Jak oswajać dziecko z liczbami?

Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Nauka zegara – sprawdzone sposoby

Oprócz tego, że będziesz z dzieckiem eksplorować zegar i ustawiać na nim różne godziny, możesz też wprowadzić pojęcie upływającego czasu w zwykłych, codziennych czynnościach lub zabawach. Polecane przez nas sposoby na oswojenie malca z czasem to:
  • Komunikowanie dziecku, jak długo zajmuje przejście czy przejechanie z punktu A do punktu B, np. do przedszkola, do domu, do sklepu, do babci.
  • Mówienie, ile czasu malec spędzał na danej, konkretnej czynności, np. na zabawie na placu zabaw, na budowaniu klockami, na jedzeniu obiadu.
  • Zabawa w zastyganie. Weź zegar ze stoperem i poproś dziecko, by wygodnie usiadło i nie ruszało się przez minutę. Następnie odmierz taką ilość czasu na zegarze. Chwila w zastygnięciu może być też dłuższa, możecie trenować tę umiejętność i próbować wytrzymać nieruchomo aż do np. 5 minut.

Zobacz też: Fajne zegarki dla dzieci do 100 zł

Te proste metody pozwolą dziecku lepiej zrozumieć, dlaczego raz jest ranek, a raz wieczór, dlaczego wskazówki na zegarze przesuwają się oraz czemu trzeba cierpliwie czekać, zanim ugotuje się makaron. Pojęcie czasu, choć trudne dla malca, można wprowadzać już u trzylatków, stopniowo zwiększając zakres przekazywanej wiedzy w tym zakresie.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy