kolejność objawów koronawirusa
fot. Adobe Stock

Naukowcy odkryli, w jakiej kolejności pojawiają się objawy COVID-19

Wiemy już, w jakiej kolejności pojawiają się poszczególne objawy zakażenia koronawirusem. To bardzo ważna wiedza. Dzięki niej jesienią można będzie uniknąć sporej porcji stresu. 
Małgorzata Wódz
kolejność objawów koronawirusa
fot. Adobe Stock
Naukowcy z University of Southern California ustalili, w jakiej kolejności pojawiają się główne objawy COVID-19. W przypadku zakażenia koronowirusem, tak jak przy każdej innej chorobie, ogromną rolę odgrywa rozpoznanie infekcji na samym początku. Dzięki temu chory może szybko odizolować się od innych osób i nie przekazywać wirusa dalej. Zyskuje też szansę na wczesne rozpoczęcie leczenia. Skutkiem tego może być łagodniejszy przebieg choroby i zmniejszenie ryzyka groźnych powikłań.

Kolejność objawów zakażenia koronawirusem

Do tej pory dużo mówiło się o charakterystycznym kaszlu, który towarzyszy COVID-19 oraz o duszności, jako głównych symptomach choroby. Wiadomo było również, że chorzy zmagają się z wysoką temperaturą i miewają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Z analizy ponad 55 tysięcy przypadków osób zakażonych koronawirusem wynika, że główne objawy nie występują jednocześnie, ale w określonym porządku.

W pierwszej kolejności pojawiają się:
  • gorączka
  • kaszel
  • bóle mięśni

Potem dołączają:
  • nudności i (lub) wymioty
  • biegunka.

Biegunka w przypadku COVID-19 pojawia się na końcu. To pozwala odróżnić np. w Azji zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 od zakażenia SARS lub MERS, przy których problemy z wypróżnieniem ujawniają się przed nudnościami i wymiotami.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Kiedy pojawia się duszność?

W początkowej fazie pandemii zwracano szczególną uwagę na duszność, która towarzyszy zachorowaniu na COVID-19. Wymieniano ją jako jeden z trzech głównych objawów, oprócz gorączki i męczącego kaszlu. Występowanie duszności pozwala m.in. odróżnić zakażenie koronawirusem od zachorowania na grypę, której nie towarzyszy spłycenie oddechu (przy grypie, podobnie jak przy COVID, na początku pojawia się gorączka, kaszel i ból mięśni).

U osób chorych na COVID-19 duszność nie pojawia się na początku, ale dopiero po wystąpieniu trzech głównych objawów (gorączki, kaszlu i bólu mięśni). 

W opublikowanym badaniu naukowcy nie podają, kiedy pojawiają się mniej charakterystyczne objawy koronawirusa, jakimi są zaburzenia węchu i smaku. Do tej pory zwracano uwagę, że występują na samym początku infekcji, przed wystąpieniem gorączki.
Przypomnijmy, że od momentu zakażenia do pojawienia się objawów koronawirusa mogą minąć nawet dwa tygodnie. W okresie pandemii każda infekcja powinna być analizowana również w kierunku zakażenia COVID-19. Osoby, które zauważą u siebie charakterystyczne objawy, powinny kontaktować się z lekarzem rodzinnym, aby ustalić dalszy tok postępowania. U osób młodych i zdrowych koronawirus może mieć łagodny przebieg. Nie jest to jednak powód do tego, aby go bagatelizować. Nikt nie ma gwarancji, że rzeczywiście przechoruje go lekko. 

Źródło: PAP, mp.pl

Zobacz też:
Objawy koronawirusa są inne u dzieci niż u dorosłych
Jak nie zakazić się koronawirusem – 5 zasad, których trzeba przestrzegać
Grypa czy przeziębienie –​ ważne różnice​
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy