Ojcowie inaczej traktują córki niż synów
fot. AdobeStock

Jesteś innym tatą dla córki niż dla syna? Badania pokazują, że tak właśnie jest!

Płeć naszego dziecka wpływa na to, jakimi jesteśmy rodzicami – są na to dowody. Czyżby córeczkom było lepiej?
Agnieszka Majchrzak
Ojcowie inaczej traktują córki niż synów
fot. AdobeStock
Badania przeprowadzono przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne dowodzą, że ojcowie małych dziewczynek są bardziej obecni w ich codziennym życiu i bardziej dbają o ich potrzeby dziecka, niż ojcowie chłopców.

Tata dla córki zaśpiewa i pokaże emocje

Takie wnioski powstały na podstawie badania przeprowadzonego z użyciem rezonansu magnetycznego. Sprawdzano reakcje mózgów ojców. Ich skany pokazały, że ojcowie dziewczynek wykazywali lepsze reakcje na szczęśliwy wyraz twarzy ich córek, niż robili to ojcowie synów. Obserwacje pokazały także, że ojcowie dziewczynek częściej śpiewają swoim córkom, bardziej otwarcie mówią o swoich emocjach i chętnie używają takich słów jak: "wszystko" i "dużo". Natomiast ojcowie małych chłopców chętniej bawią się z nimi w fizyczne zabawy. Używają wobec nich słownictwa związanego z osiągnięciami jak "dumny", "zwycięstwo", czy "pierwszorzędny".

Zobacz, jak karuzele świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka

Z kolei naukowcy z Emory University i University of Arizona sugerują, że różnice w kontaktach mogą brać się stąd, że ojcowie łatwiej akceptują uczucia dziewczynek niż chłopców. "Okazuje się, że jeżeli dziecko płacze i krzyczy "tato", to ojcowie córek szybciej zareagują niż ojcowie synów" – mówi naukowiec Jennifer Mascaro z Emory University.

Według Mascaro, dziewczynki mogą nauczyć się większej empatii niż chłopcy, jeśli mają ojców reagujących na ich potrzeby i otwartych emocjonalnie. Sugeruje, aby ojcowie chłopców podobną taktykę zastosowali wobec swoich synków. "Fakt, że ojcowie mniej obserwują potrzeby emocjonalne swoich synów, pomimo ich dobrych intencji, jest rzeczą, której nie można pomijać" - mówi naukowiec.

Konkluzja naukowców jest jedna: powinniśmy wszyscy być świadomi, jak płeć naszego dziecka może wpływać na to, jak traktujemy nawet małe dzieci. Chociaż pewnie tego nie zauważamy i pewnie nie raz jest ciężko się nam do tego przyznać.

A wy co sądzicie o różnicach w traktowaniu swoich dzieci przez ojców? Czy też zauważyliście inne podejście do córek, niż do synów? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Źródło: mother.ly

Zobacz też:
Redakcja poleca: Martyna Wojciechowska nie chce być tylko kucharką i odźwiernym dla swojej córki
Jaką mamą jest Martyna Wojciechowska? Czy macierzyństwo ją zmieniło? Czy podróże nie przeszkadzają w wychowaniu dziecka? Zobacz, jakie wartości przekazuje córce znana z działalności społecznej również na rzecz kobiet dziennikarka i podróżniczka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy