sen dziecka wpływa na zdrowie psychiczne mamy
fot. Adobe Stock

O której godzinie najlepiej położyć dziecko spać? Naukowcy już to wiedzą!

Godzina, o której twoje dziecko idzie spać, może mieć ogromne znaczenie dla psychiki jego mamy.
Agnieszka Majchrzak
sen dziecka wpływa na zdrowie psychiczne mamy
fot. Adobe Stock
Badania naukowców potwierdzają to, co pewnie wiele z nas mam intuicyjnie czuje, że dziecko powinno wcześniej iść spać wieczorem. Z wielu powodów, a jednym z nich jest to, że wczesny sen dziecka przekłada się zdrowia mamy!

Dla zdrowia psychicznego mamy

Naukowcy swoimi badaniami potwierdzili, że dziecko, które wcześnie zasypia, gwarantuje mamie zdrowie psychiczne.

Pewnie dla wielu mam nie jest to nic odkrywczego i same z własnego doświadczenia zdają sobie z tego doskonale sprawę. Niemniej jednak znalazło to teraz potwierdzenie w badaniach.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

O której maluch powinien trafić do łóżka?

Okazuje się, że rytm aktywności dziecka w ciągu dnia dokładnie określa, o której godzinie wieczorem twój maluch powinien trafić do łóżka. Z wyliczeń naukowców wynika, że nie powinno to być później niż do godziny 20. 30. Taka pora jak dowodzą badacze, gwarantuje dziecku wyspanie się, a co za tym idzie zdrowie, a to z kolei pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną mamy.

Dlaczego granicę postawiono akurat o tej godzinie? Bo właśnie ok. 20 obserwuje się u dzieci zwiększony poziom melatoniny, tzw. hormonu snu, który nie tylko pomaga zasnąć, ale też pozytywnie wpływa na jakość snu.
 

Mama musi mieć czas dla siebie

W jaki sposób przekłada się to na zdrowie psychiczne mamy? Badania pokazują, że położenie dziecka do łóżka to jest ten moment, kiedy kobiety mogą przełączyć się z trybu „jestem mamą" na tryb „teraz mam czas dla siebie”. Po całym dniu opiekowania się dzieckiem, wypełnionym masą obowiązków domowych, a bywa, że także zawodowych, wreszcie mają czas tylko dla siebie. W organizmie kobiety spada poziom stresu, może sobie pozwolić na nic nierobienie lub też robienie tego, na co ma ochotę. Bywa, że jest to dla wielu kobiet najprzyjemniejsza część ich dnia. A im wcześniej dzieci wylądują w łóżeczkach, tym więcej mama ma czasu dla siebie.

O które godzinie kładziecie swoje maluchy spać? Lubicie ten moment, kiedy wszyscy domownicy już śpią, a wy macie czas tylko dla siebie?

Zapraszany do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Źródło: ofeminin.pl

 
 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 21 głosy

Zobacz także

Popularne tematy