Posiadanie dzieci postarza kobietę
fot. AdobeStock

Posiadanie dzieci przyspiesza starzenie? Naukowcy to sprawdzili

Nie jedna mama po całym dniu czuje się starsza o kilka lat, a co na ten temat "mówi" DNA? Wyniki zaskakują.
Dominika Bielas
Posiadanie dzieci postarza kobietę
fot. AdobeStock
W sieci nie brakuje zestawień fotografii, na których widać ludzi przed i po tym, jak zostali rodzicami. Oczywiście zmęczenie zawsze dodaje parę lat, jednak czy to tylko wizualny efekt? Postanowiła to sprawdzić dr Anny Pollack z George Mason University w Virginii. W połowie lutego w czasopiśmie naukowym „Human Reproduction” opublikowała wyniki swoich badań, które dość mocno zaskakują.

Posiadanie potomstwa przyspiesza starzenie?

Badaczka postanowiła sprawdzić, jak posiadanie dzieci wpływa na geny. Naukowcy z George Mason University w Wirginii pod jej kierunkiem przeanalizowali dane 1505 kobiet w wieku od 20 do 44 lat. Sprawdzono ich stan zdrowia i sposób odżywiania w latach 1999-2002, a także to czy panie posiadały dzieci (444 z pań nigdy nie rodziła). Następnie badacze za pomocą badania krwi sprawdzili długość telomerów (im dłuższy, tym człowiek jest zdrowszy i dłużej żyje). Wynikami badań zaskoczeni są sami naukowcy. Bez wątpienia ciąża to ogromne obciążenie dla organizmu kobiety, okazuje się jednak, że postarza DNA aż o 11 lat. Natomiast poród skraca telomery o ok. 4,2 proc, co oznacza to, że posiadanie dziecka skraca telomer bardziej niż palenie czy otyłość. Jak podkreślają autorzy, istnieje wiele sposobów na zachowanie młodego wieku biologicznego.

Zobacz także: Sprawdź, która karuzela będzie najlepsza dla Twojego maluszka?
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Telomery można wydłużyć

Warto zaznaczyć jednak, że najnowsze odkrycie jest sprzeczne z badaniem przeprowadzonym na malezyjskich kobietach. Te z kolei sugerują, że im kobieta posiada więcej dzieci tym telomer w jej DNA jest dłuższy. Jak to możliwe? Według badaczy różnice mogą wynikać z faktu, że uczestnicy poprzedniego badania otrzymali większe wsparcie społeczne w wychowaniu dzieci. Warto także zwrócić uwagę na inne badania przeprowadzone przez naukowców z University of Califormia w San Francisco, które sugerują, jak niwelować skracanie się telomerów. Otóż regularny i częsty seks może uchronić kobiety przed skracaniem się telomerów, a nawet wpłynąć na ich wydłużenie, a tym samym na długość życia zdrowie. Chyba właśnie na tych wynikach badań najbardziej warto się skupić.

A Wy czujecie, że posiadanie dziecka Was postarzyło? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: dailymail.co.uk

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy